На заупокійній літії, яку було звершено в суботу, 21 лютого, Трапезний храм Києво-Печерської лаври був повний.
Вшанувати пам'ять загиблих під час кривавих подій минулого року на Майдані і багатомісячного військового конфлікту на сході України прийшли настоятелі і священики столичних храмів, студенти Київської духовної академії і семінарії.
Зібралося кілька сотень мирян: сім'ї вимушених переселенців з Донбасу, сестри милосердя, волонтери, православні християни з Києва і всієї України.
- Ми прийшли помолитися за всіх, кого більше немає з нами, - біженка з Луганська Наташа, з якою ми поспілкувалися напередодні богослужіння, не могла приховати сліз. - І цією молитвою нагадати живим про трагедію, в якій живе наша країна. За час протистояння в нашому місті загинуло дуже багато людей, в тому числі і наших знайомих. Те, що сьогодні відбувається, те, що почалося рік тому, - це дуже суворий іспит на людяність, мудрість, великодушність...
Заупокійну літію в пам'ять про загиблих очолив Предстоятель Української Православної Церкви Блаженніший Митрополит Онуфрій.
Читайте також: Щодня робіть милосердні вчинки в пам'ять про загиблих на війні - Предстоятель УПЦ
Його Блаженство звернувся до присутніх з архіпастирським словом.
- Рік тому, саме в такий зимовий день, Майдан став останнім притулком для сотень наших співвітчизників. Ця сотня стала початком цілого моря жертв. Кров наших братів і сестер волає до неба про мир в нашій багатостраждальній державі. Якими б ни були причини військових конфліктів, для християнина вони завжди братовбивчі, оскільки всі ми - брати і сестри, які мають одного Отця Небесного, - нагадав Блаженніший.
- Православна Церква не розділяє людей за тими ознаками, за якими вони самі себе ділять на землі - перед Господом рівні всі, бо всі ми були викуплені дорогою ціною крові Ісуса Христа. Ким би не були загиблі, заупокійна молитва про них - це наш заклик негайно зупинити війну! - підкреслив архіпастир.
Його Блаженство нагадав присутнім про майбутній Великий Піст.
- Кожному з нас треба присвятити час духовному подвигу. Закликаю всіх вірних Української Православної Церкви щодня творити справи милосердя в пам'ять про наших загиблих братів і сестер! - завершив своє слово Блаженніший.
За словами нашої співрозмовниці - біженки Наташі, - витримати випробування, що випали на її долю, допомагає лише молитва.
- Ми з трирічною донькою вибралися із зони лиха ще влітку, коли почалися активні обстріли і по кілька днів не можна було виходити з підвалів, - пригадала дівчина.
- Поїхали буквально останнім поїздом, піднімалися в вагон під обстрілом... Серце, звичайно, розривається за рідних. У мене там залишилися мама, тато, чоловік, який служить в АТО. Кожну хвилину молюся за них. Війна, біда перетворили мою душу в одну велику рану, але і зміцнили віру. Я звернулася до Господа, до молитви, і тільки це дає сили витримувати і жити далі. Я молюся, щоб ми не забули, яку ціну довелося заплатити Україні за цей рік, і щоб в країні скоріше настав мир, - каже Наталя.
Випробування, що випало на долю України і українців, в повній мірі поділяє Українська Православна Церква, зазначив у коментарі голова Синодального інформаційного відділу єпископ Климент (Вечеря). Сьогодні народ все більше йде в храми - за духовною підтримкою і опорою.
При всіх єпархіях Української Православної Церкви створені особливі центри, які надають соціальну, духовну, психологічну підтримку всім, хто потрапив у біду, - розповів владика Климент.
- Особлива величезна відповідальність лежить на п'яти єпархіях в Донецькій і Луганській областях. Їх єпископи і сотні священнослужителів - незважаючи на те, що постійно знаходяться під обстрілом - не залишають свою паству.
Храми стають притулком для тих, хто позбувся даху над головою, і бомбосховищами. У церковних трапезних харчуються сотні людей, монастирі опікають дітей, які залишилися без батьків. Богослужіння проходять по всьому Сходу України.
Навіть якщо в храм ходить один парафіянин - богослужіння там відбуваються.
У ці дні у всіх храмах УПЦ проходять заупокійні служби. Наша заупокійна молитва - це заклик до всього світу про мир на українській землі, - завершив глава Синодального інформаційного відділу єпископ Климент.
Світлана Голландс - для Центру інформації УПЦ.
Фото: Синодальний інформаційний відділ УПЦ, Центр інформації УПЦ.