Папа Шенуда III: із села Салям - до патріаршого престолу

У Каїрі (Єгипет) 17 березня на 89-му році життя помер Папа Шенуда III - патріарх Коптської церкви. Спогади Папи Шенуда.

У Каїрі (Єгипет) 17 березня на 89-му році життя помер Папа Шенуда III - патріарх Коптської церкви. Пропонуємо вашій увазі його спогади про життєвий шлях, складені єпископом храмів Старого Каїра Анба (2) Іоанном і священиком храму Пресвятої Богородиці та св. Даміани Антонієм Михайлом.

   Ми б хотіли попросити Ваше Святосте розповісти нам коротенько про Ваше дитинство, навчанні в початковій і середній школі і в університеті.

   Напевно ви нічого особливого не почерпнете з досвіду мого дитинства і перших років школи... Але єдиний урок, який можна зробити - це приклад того, як Бог піклується про дітей, що з`явилися на світ в суворих умовах. Я народився в бідному селі під назвою Салям в губернаторстві Асьют (3) 3 серпня 1923 р. Відразу після мого народження моя мати захворіла пологовою гарячкою, що стало причиною її відходу з цього світу. Можливо, вона навіть не погодувала мене жодного разу. Але про мене подбали сільські жінки, і, таким чином, я харчувався молоком багатьох з них, поки не підріс.

   Спочатку я потрапив у школу при дитячому садку, де нічого не розумів, і ніхто не звертав на мене уваги. Щовечора перед сном батько запитував мене: «Назир! (4) Ти вивчив алфавіт?» Я відповів: «Ні, тато». Він говорив: «Гаразд, спи». І я спав, і таким чином «проспав» цілий рік.

   Це тривало доти, поки мій старший брат, який працював службовцем в Даманхур (5), не забрав мене до себе, і тоді почалося серйозне навчання в так званому дитячому саду. Пробув я там більше року. Цей рік вважався підготовчим, а після цього я перейшов у перший клас початкової школи, де мені супроводжував успіх.

   Потім я переїхав до Олександрії, де закінчив 2-й і 3-й класи. Це була народна школа, а не державна, оскільки у мене не було свідоцтва про народження, яке дало б мені шанс бути зарахованим до державної школи. Будучи в 4-му класі, я відправився в Асьют. Це був дивовижний рік, який став для нас поворотним моментом у багатьох відношеннях.
У той час все було дуже дешево... Я пам`ятаю, як ми зняли цілий 3-поверховий будинок за 50 піастрів (6) в місяць, і більше ніхто з нами не жив.

   Найважливішою подією того року було те, що я разом зі старшим братом Шаукі Геййідом (став згодом священиком Бутрусом Геййідом) відвідував служби митрополита Асьют, якого супроводжував відомий у той час проповідник архідиякон Іскандер Ханна. Ці служби та проповіді справляли на нас величезне враження і зміцнювали нашу прихильність до Церкви.

   В той рік ні я не отримав атестата початкової школи, ні брат Шаукі - диплома, і цілий рік нашого життя був втрачений. Тоді старший брат Руфа забрав нас до себе в м. Бенха (7), щоб допомогти нам з отриманням освіти.

   В той рік (4-й клас початкової школи) я удостоївся головної премії недільної школи («позолочене Євангеліє») за читання псалмів напам`ять. Це був 19-й псалом «Небеса повідають славу Божу ...» (8) - перший із вивчених мною.

   Тоді ж брат Шаукі прийняв тверде рішення про вступ до семінарії. Він був першою людиною в нашій сім`ї, що присвятило себе Богу. Він дійсно вступив до семінарії, а його від`їзд туди відбувся чудесним чином. Брат дав обітницю пройти пішки з валізою в руках шлях з г.Бенха в Каїр, де знаходиться семінарія. Можливо, він не знав, що відстань становить 45-48 км.

   Пройшовши 2-3 км і стомившись, він побачив біля себе екіпаж, в якому сиділа надзвичайно красива пані. Вона запитала брата: «Синку, тобі куди?» Той відповів: «Я йду в семінарію в Каїр». Вона запропонувала: «Сідай і їдь з нами, відстань неблизька». Він заперечив: «Я дав обітницю пройти шлях пішки». Пані сказала: «Я відповідаю за твою обітницю». Він сів в екіпаж і через кілька миттєвостей виявився перед семінарією. Спустившись і взявши валізу, він не виявив перед собою ні пані, ні екіпажу... Брат переконаний, що це була Пресвята Діва.
З тих пір він став надзвичайно старанним у навчанні та завжди був першим. Іноді розрив між ним і другим по успішності становив 100-120 балів!

   Я ж так і не міг вступити ні в одну середню школу (9). В м.Бенха була лише одна державна середня школа, але в неї мене не брали через відсутність свідоцтва про народження. Природно, на мого батька було заведено справу, оскільки він не зареєстрував мене після народження. Мене внесли до реєстру і відправили до лікаря, щоб той визначив мій вік.

   Мені було 11 років або трохи більше того. Я сказав лікарю: "Послухайте, доктор, дивіться, не допустить помилку». Той здивувався такому попередженню від дитини: «Яку ще помилку?» Я сказав: «Людина ж може народитися після смерті свого батька, якщо той помер, залишивши дружину вагітною?» Доктор відповів: «Може». Я додав: «Але ніхто не може народитися після смерті своєї матері». Той засміявся і підтвердив: «Ти правий». Я пояснив: «Моя мати померла від пологової гарячки, а, як відомо, ця хвороба вражає лише породіль. Порахуйте кількість днів між моїм народженням і її смертю. Дата її кончини відома, значить, я народився 3 серпня 1923 р.» Таким чином, в документах була зафіксована дата 3 серпня 1923 р.

   Найнеприємніше - це те, що я провів два роки без навчання, оскільки народних шкіл не було, а свідоцтво про народження я ще не отримав. Це сталося, коли я був уже в 2-му класі середньої школи (як каже прислів`я, «день в уряду дорівнює року» - у той час саме так і було), так що мені довелося «просидіти» без школи якийсь час.

   Отримавши атестат початкової школи, я став читати всі книги, які потрапляли мені до рук. Тоді мені було не більше 12-13 років. Я прочитав книгу Тахи Хусейна (10) «Лідери думки», роман «Сара» Аль-Аккада (11), багато книг про Шерлока Холмса, «кишенькові» романи ... Читав і праці з соціології та медицині.

Тоді, ще в дитячому віці, моєю єдиною розвагою було читання. Воно допомогло мені виділятися серед однокласників, коли я вступив до середньої школи, так що я відрізнявся рівнем мислення і ерудованості.

Потім ми переїхали в Каїр слідом за старшим братом, і я вступив в народну школу «Аль-Іман» в Шубра (12). Я завжди займав перше місце серед учнів. Пам`ятаю, у 2-му класі середньої школи я був першим, і інтервал між мною і другим учнем становив 37 балів. Між нами існувала сильна конкуренція. У той час навчання в середній школі займало 5 років.

Я почав складати вірші ще у 2-му класі середньої школи, який зараз прирівняний до 3-го класу підготовчої. Але я ніколи не називав ті творіння поезією, оскільки ще не вивчав правила метрики, а вважав їх як би римованою прозою. У 3-му класі середньої школи мене потягнуло вивчати метрику. Я виявив у Національній бібліотеці книгу «Найбільш вірний шлях до обох наук аль-Халіля (13)» і ходив туди щодня вранці, проводячи весь час до полудня над вивченням цієї праці. Потім йшов додому і повертався знову після обіду в бібліотеку, щоб продовжити вивчення книги.

Хоча багато говорять про складнощі арабської метрики, я освоїв її досконально завдяки своїй захопленості. За зазначеною книгою я вивчив арабську систему віршування і римування і занурився в море поезії з її моделями і розмірами. Я почав писати вірші і переконався, що вони відповідають правилам метрики.

Мої успіхи в поезії зіграли важливу роль. Тоді моїм учителем арабської мови був Махмуд М. Саад, який очолював профспілки робітників. Він попросив мене написати гімн для робітників. Я це зробив, слова були покладені на музику, і робочі співали його. Це було приблизно в 1940 р., тобто близько 56 років тому.

Моя захопленість поезією позначилася на навчанні. Я і раніше був першим, але присвячував поетичній творчості більше часу, ніж урокам.

Одного разу у випускному класі за день до іспиту я запитав однокласника про останні пройдені математичні теорії, і виявилося, що вони «пройшли» повз мене. Я вивчив їх самостійно і отримав з математики майже максимальний бал.

Після цього я перейшов на відділення природничих наук середньої школи. Провчившись там півроку, я став замислюватися про своє майбутнє після закінчення цього відділення і сказав сам собі: «Кращий шлях - це стати лікарем». Але я був зовсім непридатний для лікарської діяльності. Я не міг виносити виду пораненої людини. Якщо вдома хтось видавлював прищ, я тут же тікав на вулицю. Максимум, що я міг винести - це дивитися, як закапують очі.

Таким чином, переконавшись, що я не зможу стати лікарем, я спробував перейти на гуманітарне відділення. Старший брат був спантеличений: «Де я знайду тобі підходящу школу з гуманітарним відділенням?» Я попросив за мене не турбуватися. Він був упевнений у мені завдяки тому, що я завжди був першим. Брат знайшов для мене школу з гуманітарним ухилом (це була школа «Рагіб Мурган» в районі Фаггаля (14)). Перейшовши до неї, я виділився серед однокласників.

Здається, я опинився в цій школі в грудні. У ній був учитель географії - височенний. Коли він проходив по вулицях Шубра, то височів над усіма перехожими. Перший його урок, на який я потрапив, був присвячений землетрусам. Він був чудовим учителем і міг дуже спритно намалювати пальцями на дошці карту світу. Пояснивши тему і запитавши учнів, він обернувся до мене: «Звичайно, новенький з природничо-наукового відділення нічого не зрозумів?» Я заперечив: «Чому ж не зрозумів? Все, що Ви розповідали, я зрозумів». Він сказав: «Добре, перекажи, що ти зрозумів». І я повністю резюмував весь урок. Після цього вчитель щоразу просив мене переказати тему попереднього уроку і стежити за новою темою.

Один з моїх однокласників працював паралельно з навчанням. Бачачи свої успіхи, я подумав: «Чому б і мені не працювати?» Я подав заяву і влаштувався на роботу. Школа дала на це дозвіл. Вступивши до університету, я отримав привілей у вигляді безкоштовного навчання. У той час вища освіта була платною, але відмінники зараховувалися без оплати.

В університеті я вибрав історичне відділення гуманітарного факультету. На 1-му курсі був першим по успішності, але це тривало недовго з незалежних від мене причин. В кінцевому підсумку, мені супроводив успіх, але я не став першим у нашому випуску, і навіть не був відмінником.

В університетські роки моє захоплення поезією почало дедалі більше приймати духовне спрямування. Ще будучи студентом, я писав про любов до чернецтва, про тугу за життя з Богом і на інші духовні теми.

На останньому курсі університету я вступив до семінарії, і в той же час в коледж офіцерів запасу. Таким чином, протягом року я вчився в трьох місцях одночасно.

У 1947 р. я закінчив гуманітарний факультет і офіцерський коледж. Я був першим в школі піхоти. У семінарію мене прийняв як виняток архідиякон Хабіб Гіргіс (15), да упокоїть Господь його душу. Адже умовою вступу на вечірнє відділення була наявність університетського диплома.

Деякі з семінаристів були незадоволені моїм зарахуванням, бо я не відповідав умовам. Але я попросив їх не турбуватися, пообіцявши, що на іспити прийду тільки з дипломом. А оскільки вечірники складали іспити у вересні, то я, закінчивши в червні гуманітарний факультет, став випускником вузу, як і інші.

У вересні я склав іспити з найкращими результатами серед студентів семінарії. Архідиякон Хабіб Гіргіс часто говорив мені: «Ти нам потрібен тут». І після закінчення семінарії в 1949 р. мене залишили в ній викладати.

От і все, що можна було коротенько розповісти про моє навчання в школі, університеті та семінарії.
Я завжди ставився до всього дуже серйозно. У школі багато учнів зверталися до мене за порадою і ставили багато запитань, оскільки мій рівень був не за віком.

Тоді я був сором`язливим. Так, зараз мені доводиться виступати перед тисячною аудиторією, але досі в моєму житті відчувається відгомін колишньої сором`язливості. У школі, наприклад, якщо до мене підходив тренер футбольної команди або керівник секції з боксу розповісти новини, у мене не вистачало рішучості сказати їм: «Досить базікати». Тому доводилося вислуховувати багато чого.

Однокурсники мене любили, і з викладачами у мене завжди були добрі стосунки. У середній школі я був беззмінним керівником літературного гуртка. В університеті брав участь в концертах, походах та екскурсіях. Викладачі були спокійні за будь який організований нами захід, порядок і фінансування.

Папа Шенуда і патріарх Кирил.

Будучи в коледжі офіцерів запасу, я був відповідальним за харчування студентів під час рамадану (16). Мене всі любили, і відносини з усіма були прекрасні. Цей коледж я теж закінчив з найкращими результатами, так що досягнув успіху подвійно.

Це короткий огляд мого світського, духовного та військового навчання.

Ваше Святосте, коли Ви почали працювати, які посади мали? Чи були у Вас, як у будь-якого парубка, визначені цілі та устремління в той період?

Після закінчення університету я викладав в державних школах, поєднуючи цю роботу з викладанням на вечірньому відділенні семінарії. Потім я залишив роботу в системі міністерства освіти, щоб повністю присвятити весь свій час викладанню в семінарії.

У мене не було ніякого прагнення до світської кар`єри. Я присвятив себе Богові і викладанню в семінарії. Пам`ятається, одного разу студенти влаштували мітинг, вимагаючи поліпшення умов у семінарії. Свій протест вони висловили гаслом: «Або ремонт, або закриття!» Я був в учительській під час студентського страйку, і один з колег запитав мене: «І цій семінарії ти хочеш присвятити своє життя?» Я відповів: «Так, саме цій семінарії і варто присвятити життя. Раз вже ми опинилися в ній в складний для неї період, ми повинні її підняти ».

Щодо мирської кар`єри я завжди говорив, що в разі звільнення когось з якоїсь світської посади відразу знайдуться багато претендентів, і держава не буде в збитку. Але Церква потребує відданих людей. Тому світська кар`єра не була моєю метою і не займала ні мої думки, ні серце.

Виноски

1 Книга являє собою запис декількох бесід з папою Шенуда в його резиденції при монастирі св. Псоя в Нітрійській пустелі (тут і далі - прим.перек.).

2 Загальний титул архієреїв в Коптській Церкві.

3 Головне місто Центрального Єгипту, центр однойменного губернаторства. Його значення для Коптської Церкви пов`язане з тим, що, за переказами, він явився кінцевим пунктом подорожі Святого Сімейства до Єгипту.

4 Мирське ім`я папи Шенуди - Назир Геййід.

5 Центр губернаторства Бухейра в північно-західній частині Дельти Нілу.

6 1/100 єгипетського фунта.

7 Центр губернаторства Кальюбія на північ від Каїра.

8 Нумерація псалмів розрізняється залежно від того, чи зроблений переклад з єврейського (масоретського) тексту Біблії або з грецького перекладу (Септуагінти).

9 Шкільна освіта в арабських країнах включає три окремі етапи: початкова школа, підготовча і середня.

10 «Декан» арабської літератури (1889-1973), міністр освіти Єгипту.

11 Єгипетський письменник і критик (1889-1964).

12 Найбільший густонаселений район на півночі Каїра.

13 Аль-Халіль ібн Ахмад аль-Фарахіфі (VIII ст.) - Перший арабський учений-філолог, засновник теорії віршування, укладач першого арабського тлумачного словника «Книга літери `айн» і творець основ арабського граматичного мистецтва.

14 Густонаселений торговий район Каїра, відомий численними книжковими магазинами та старовинними церквами.

15 Видатна постать в історії Коптської Церкви, засновник духовної семінарії в Каїрі (1893 р.) і системи недільних шкіл (1900 р.), організатор руху проти католицької та протестантської експансії в Єгипті у 1-й пол. ХХ ст.

16 Місяць поста у мусульман, під час якого пропонується повне утримання від їжі і пиття від світанку до заходу.

"Православ`я і світ"