Розвідувально-водолазна команда експедиції «Затоплені святині Мологського краю» обстежила колишню Югську Дорофєєву пустинь у Ярославській області Росії. Водолази оглянули дзвіницю, вежу і одну зі стін обителі.
Югський Дорофєєв чоловічий монастир був заснований більше 400 років тому. Після створення Рибінського водосховища обитель опинилася під водою, повідомляє "Монастирський вісник".
В історію Югської Дорофєєвої пустні дослідники почали занурюватися ще восени минулого року. Провели ехолокацію, дані порівняли зі старими картами і отримали точні координати святині. На глибині 5-6 метрів знаходиться північна стіна монастиря і дзвіниця, яка більше ста років тому збирала парафіян і прочан ‒ кожен рік більше п'яти тисяч людей.
У 20-ті роки пустинь перетворили на дитячий табір, а в 40-х вона була затоплена. Як виглядає обитель зараз, не знав ніхто. Першовідкривачами стали учасники проекту «Затоплені святині Мологського краю». Занурюватися вирішили до початку льодоходу, оскільки у цей час дістатися до місця простіше, і вода чистіша. Група дайверів обстежила практично всю територію обителі.
«Перед затопленням монастир був повністю зруйнований. І по залишках, які зараз на дні, є підозра, що там були підриви і якась техніка. Вгадуються будови, які могли бути. Зараз якусь залізяку навіть там знайшли. Подивимося: якщо щось гідне, то хоч для музею буде непогано», ‒ розповів глава міського округу м. Рибінськ Денис Добряків.
На поверхню витягли кілька артефактів ‒ витвори ковальського мистецтва. Вік кованих елементів ‒ металевих виробів з декоративною ковкою ‒ може перевищувати чотириста років. Зараз складно сказати, що вони прикрашали: огорожу, ворота або храм. Тепер знахідкою займуться фахівці. Після вивчення вони будуть передані до музею.
У рамках досліджень водолази провели відеозйомку монастиря. Підсумком роботи експедиції стане 3D-модель Югського монастиря, яка буде доступна всім бажаючим.