Православна Церква вшановує пам'ять преподобного Сави Освяченого

10:18, 18 грудня 2012
387 0

Жив у V столітті в Каппадокії

Преподобний Сава Освячений народився в V столітті, у Каппадокії в благочестивій християнській сім`ї Івана і Софії. Його батько був воєначальником. Виїхавши у справах служби в Олександрію, він узяв із собою дружину, а п`ятирічного сина залишив на піклування дядька. Коли хлопчику йшов восьмий рік, він вступив до монастиря святого Флавіана, розташованого поблизу. Обдарована дитина швидко навчилася читати і добре вивчила Святе Письмо. Даремно батьки вмовляли святого Саву повернутися у світ і вступити в шлюб.

У 17 років він прийняв чернечий постриг і так досяг успіху в пості і молитвах, що був удостоєний дару чудотворення. Провівши десять років в обителі Флавіана, преподобний подався до Єрусалиму, а звідти – до обителі преподобного Євфимія Великого. Але преподобний Євфимій направив святого Саву до авви Феоктиста, настоятеля прилеглого монастиря з суворим чернецький статутом. У тій обителі преподобний Сава пробув послушником до 30-річного віку.

Після смерті старця Феоктиста, його наступник благословив преподобного Саву зачинитися в печері: лише в суботу святий полишав затвор і приходив до обителі, брав участь у Богослужінні і приймав їжу. За деякий час преподобному дозволили зовсім не полишати затвора, і святий Сава трудився в печері протягом 5 років.

Преподобний Євфимій уважно стежив за життям юного ченця і, бачачи, як він духовно зріс, став брати його з собою в пустелю Рув (біля Мертвого моря). Вони виходили 14 січня і перебували в ній до Тижня Ваій. Преподобний Євфимій називав святого Саву отроком-старцем і дбайливо виховував його у найвищих чернечих чеснотах.

Коли преподобний Євфимій відійшов до Господа, святий Сава пішов з Лаври і оселився в печері поблизу обителі преподобного Герасима Йорданського. Через кілька років до преподобного Сави почали збиратися учні – всі, хто прагнув чернечого життя. Так виникла Велика Лавра. За вказівкою згори (через вогняний стовп) ченці влаштували в печері церкву.

Преподобний Сава заснував ще кілька обителей. Багато чудес були явлені за молитвами преподобного Сави: серед Лаври забило джерело, під час посухи пролився рясний дощ, відбувалися зцілення хворих і біснуватих. Преподобний Сава написав перший статут церковних служб, так званий «Єрусалимський", прийнятий усіма Палестинськими монастирями. Святий мирно преставився до Бога в 532 році.

Православ`я і світ
 

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter