Cьогодні Димитрівська батьківська субота

Димитрівська батьківська субота - найближча субота перед днем пам'яті святого великомученика Димитрія Солунського. Димитрівська субота встановлена великим князем Дмитром Донським. Здобувши знамениту перемогу на Куликовому полі над Мамаєм 8 вересня 1380 року Дмитро Іоаннович після повернення з поля битви відвідав Троїце-Сергієву обитель.

Преподобний Сергій Радонезький, ігумен обителі, раніше благословив його на битву з невірними і дав йому з числа братії двох ченців - Олександра Пересвіта та Андрія Ослябю. Обидва ченці полягли в бою і були поховані біля стін храму Різдва Пресвятої Богородиці в Старому Симоновому монастирі.

У Троїцькій обителі вчинили поминання православних воїнів, полеглих у Куликовській битві, заупокійним богослужінням і загальною трапезою. З часом склалася традиція здійснювати таке поминання щорічно. З Куликова поля не повернулися більше 250 тисяч воїнів, які билися за Батьківщину.

Відео дня

В їхні сім'ї прийшла разом з радістю перемоги і гіркота втрат, і цей батьківський день став на Русі по суті всесвітнім днем поминання. З тих пір у суботу перед 26 жовтня / 8 листопада - днем пам'яті святого Димитрія Солунського, день тезоіменитства самого Дмитра Донського - на Русі повсюдно здійснювали заупокійні богослужіння.

Згодом у цей день стали здійснювати поминання не лише воїнів, що за віру і Вітчизну життя своє на полі брані поклали, але і всіх спочилих православних християн. У Димитрівську батьківську суботу традиційно відвідують могили покійних рідних, у церквах і на кладовищах служать панахиди та заупокійні літії, влаштовують поминальні трапези.

Проект "Православні свята" реалізований "УНІАН-Релігії" за сприяння Київської Духовної Академії і Семінарії. При використанні матеріалу посилання на джерело обов'язкове.