Українська Православна Церква сьогодні, 20 липня, на засіданні Священного Синоду прийняла рішення про прославлення відомого українського письменника-полеміста, афонського подвижника преподобного Іоанна (Вишенського).
Як розповів керуючий справами УПЦ митрополит Антоній (Паканич), чин прославлення Іоанна (Вишенського) відбудеться 28 липня під час літургії на площі перед Успенським собором Києво-Печерської лаври, повідомляє Центр інформації УПЦ.
"Преподобний Іоанн (Вишенський) 40 років подвизався на Афоні і відомий всім нам за шкільною програмою як видатний письменник-апологет. Такі письменники, як Іван Франко, Пантелеймон Куліш дуже високо цінували його роботи, і вважали одним з найвидатніших письменників-апологетів XVII століття. Збереглося 16 послань преподобного Іоанна (Вишенського), які він писав з Афону, підтримуючи своїх православних співвітчизників", - розповів митрополит Антоній.
Також керуючий справами УПЦ відзначив, що Іоанн (Вишенський) жив у важкий період для православних, які у той час перебували під владою католицької Речі Посполитої.
"Його послання були спрямовані на те, щоб зберегти чистоту віри і підтримати православних людей України. Ця канонізація дуже важлива саме в наш час, коли необхідно об'єднуватися і будувати своє майбутнє на основі тих духовних стимулів, які існують на генетичному рівні в українців", - зазначив митрополит Антоній.
Також Священний Синод УПЦ прийняв рішення про прославлення у лику святих київського святителя митрополита Іоанникія (Руднєва), мощі якого зберігаються в Києво-Печерській лаврі.
Вшанування пам’яті преподобного Іоанна Святогорця (Вишенського) Священним Синодом УПЦ встановлено 29 липня за новим стилем, а святителя Іоаннікія (Руднєва), митрополита Київського і Галицького – 20 червня за новим стилем, у день його преставлення.
*** Афонський старець Іоанн (Вишенський) народився в місті Судова Вишня в Галичині (територія сучасної Львівської області). Точна дата його народження невідома, однак дослідники називають період між 1533 – 1550 рр. Старець був з місцевого шляхетського роду Вишенских і мав непогану початкову освіту.
На Святій Горі Афон Іоанн (Вишенський) подвизався в Русику – старовинному давньоруському монастирі святого Пантелеймона, і діючому при ньому скиті Ксилургу. У 1596 році на Афон старцю Іоанну пише лист патріарх Олександрійський свт. Мелетій I (Пигас, 1549-1601), який закликає його вступити в полеміку з уніатами. Відповіддю на звернення патріарха стали полемічні послання старця Іоанна, в яких він викриває єпископат і духовенство, яке відішло від православ'я після подій Брестської унії. До наших днів збереглося 16 таких творів, які поклали початок полемічному напряму в українській літературі.
Після декількох років листування, близько 1604 року Вишенський повертається в Україну. Тут він реформує низку галицько-волинських монастирів і переводить їх на афонський статут, з тим, щоб в умовах протистояння унії вони стали духовно-культурними центрами православ'я.
Близько 1607 року Іоанн (Вишенський) повертається на Афон, де усамітнюється в печері преподобного Косьми Зографського.
Точна дата смерті Іоанна (Вишенського) не встановлена, але історики вважають, що старець відійшов до Господа в печерному затворі між 1620-1630-ми роками.