Набули чинності зміни до Податкового кодексу України, які передбачають можливість надання релігійним організаціям пільг зі сплати податку на об`єкти житлової нерухомості, що використовуються для їх статутної діяльності.
Однак парламент віддав це на розсуд органів місцевого самоврядування, представники яких не рідко діють, виходячи з власних конфесійних уподобань, повідомляє
Інститут релігійної свободи.
Внесений до кодексу пункт 265.4.2 передбачає: “Міські, селищні та сільські ради можуть встановлювати додаткові пільги з податку, що сплачується на відповідній території з об’єктів житлової нерухомості, що перебувають у власності релігійних організацій України, статути (положення) яких зареєстровані у встановленому законом порядку, та використовуються для забезпечення діяльності, передбаченої такими статутами (положеннями)”.
При цьому органи місцевого самоврядування зобов’язані до 1 лютого кожного року подавати до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням об’єкта житлової нерухомості відомості стосовно наданих ними пільг.
Зазначені зміни були внесені згідно із Законом № 403-VII від 04.07.2013 року.
Первісна редакція урядового законопроекту № 2405 не передбачала жодних пільг для релігійних організацій. Проте під час його підготовки до другого читання депутат
Андрій Деркач (Партія регіонів) вніс відповідну поправку.
Нагадаємо, що
Всеукраїнська Рада Церков і релігійних організацій зверталась до парламентарів із проханням повністю вилучити релігійні організації з числа суб’єктів платників податків на житлову нерухомість. Представники конфесій пояснювали цю необхідність тим, що багато молитовних будинків, семінарських приміщень та монастирів мають статус житлових приміщень.
Відповідний
законопроект № 2895 було внесено до Верховної Ради у квітні 2013 року.