Законопроект № 10569 пропонує поліпшити порядок проведення публічних мирних заходів релігійного характеру, організованих віруючими чи релігійними організаціями.

На це спрямована законодавча ініціатива Представника Президента України у Верховній Раді, народного депутата Юрія Мірошниченка, повідомляє Інститут релігійної свободи.

Проектом пропонується викласти частину п’яту статті 21 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» у новій редакції: “В інших випадках публічні богослужіння, релігійні обряди, церемонії, процесії та інші мирні зібрання релігійних організацій проводяться в загальному порядку, визначеному законодавством про свободу мирних зібрань”.

Це означатиме, що для публічних мирних заходів релігійного характеру замість дозвільного буде запроваджено повідомчий порядок їх організації. Він полягає у подачі повідомлення про проведення заходу організаторами до органів місцевої влади, що не мають, у свою чергу, відмовити у його проведенні. Такі мирні зібрання можуть бути обмежені чи заборонені виключно у судовому порядку.

Саме на таких змінах наполягав Інститут релігійної свободи з 2009 року у зверненнях до профільного парламентського Комітету. Аналогічну позицію зайняла і Всеукраїнська Рада Церков і релігійних організацій, яка заявила про дискримінаційні норми по відношенню до віруючих та релігійних організацій у порядку організації публічних мирних заходів.

Слід зауважити, що законопроект № 10569 розроблений для того, щоб усунути колізії у разі ухвалення у другому читанні резонансного законопроекту про порядок організації та проведення мирних заходів (реєстр. №2450). 

Після гучних громадських протестів робота над текстом законопроекту № 2450 продовжилась у профільному парламентському Комітеті за участі громадських активістів. У червні 2012 року Комітет схвалив його нову редакцію до другого читання, яка, як очікується, може бути ухвалена вже до кінця поточної сесії парламенту.