В урочистостях з нагоди відкриття української Різдвяної ялинки у Ватикані візьмуть участь очільники українських католицьких церков візантійського та латинського обрядів та представники православної церкви.
Про це УНІАН повідомили у Департаменті інформаційної політики Міністерства закордонних справ України.
«16 грудня 2011 р. на Площі св. Петра у Римі відбудеться визначна подія для нашої держави – встановлення та інавгурація ялинки, привезеної з українських Карпат», - говориться в повідомленні.
Також зазначається. що традиція встановлювати ялинку на Площі св. Петра з`явилася у 1982 році на четвертий рік понтифікату папи-поляка Іоанна Павла ІІ, який неодноразово трактував новорічну ялинку як «символ дерева життя». Цей звичай був новим для Італії, однак слідом за Площею св. Петра ялинки стали з’являтися у багатьох італійських будинках, на вулицях і міських площах.
Перша ялинка, у 1982 р., була родом з Італії, але вже в наступному 1983 р. її подарувала Австрія. У подальшому Італія та Австрія ще неодноразово привозили свої дерева до Ватикану, але окрім цих країн за 29-річне існування звичаю, ялинки дарували Німеччина, Словаччина, Словенія, Польща, Чехія, Румунія, Бельгія та Хорватія.
Як зауважили в МЗС, можливість подарувати ялинку є елементом престижу для кожної держави, оскільки вона не лише стає центром уваги для численних ЗМІ та багатьох мільйонів відвідувачів Риму, а й унікальною можливістю представити світові свою духовну та культурну спадщину. Саме тому для держави, яка зараз побажає презентувати ялинку, така можливість з’явиться не раніше 2025 року.
У 2011 р., прямуючи з України до Ватикану, ялинка здолала найбільшу до цього часу відстань – майже 1800 км.
Ідея подарувати українську ялинку Папі Римському вперше з’явилася на Закарпатті і була підтримана єпископом Мукачівської греко-католицької єпархії Міланом ШАШІКОМ, попереднім і нинішнім главами УГКЦ Любомиром ГУЗАРОМ і Святославом ШЕВЧУКОМ, а також Посольством України у Ватикані.
Для реалізації цього проекту, 26 серпня 2011 р. на своєму засіданні Кабінет міністрів України затвердив «План підготовки та проведення заходу «Українське Різдво у Ватикані», відповідно до якого, за сприяння цілої низки органів центральної виконавчої влади, основна ялинка буде доставлена із Закарпаття стараннями Закарпатської ОДА, а більш ніж чотири десятки ялинок меншого розміру, якими прикрашатимуться папські апартаменти та головні ватиканські інституції – з Львівщини, зусиллями Львівської ОДА та Львівської міської влади. При цьому, організаційну та координаційну роботу з ватиканською стороною здійснює Посольство України у Ватикані.
У церемонії інавгурації ялинки, 16 грудня о 16.30 за місцевим часом, візьме участь українська урядова делегація, губернатор Ватикану, представники українських церков. Окрім офіційних промов, сценарієм заходу передбачається виступ Ватиканського духового оркестру та українських мистецьких колективів. За кілька годин до цього гостей з України прийме на аудієнції Папа Римський БЕНЕДИКТ XVI. Очікується, що для того, щоб побачити це дійство, до Риму прибуде кілька сотень українців.
«Встановлення ялинки на Площі св. Петра є дійсно загальноукраїнською справою, що слугує не лише прикладом державно-церковної співпраці, а й виконує важливу міжконфесійну об’єднавчу роль, адже в урочистостях візьмуть участь не тільки очільники українських католицьких церков візантійського та латинського обрядів, а й представники Української православної церкви», - наголосили у МЗС.
В зовнішньополітичному відомстві також підкреслили: «Важливо, що ця подія відбувається у рік святкування Україною 20-річчя своєї Незалежності та якраз напередодні двадцятирічного ювілею встановлення дипломатичних відносин з Ватиканом». Українське Різдво на головній площі Риму та Ватикану зможе продемонструвати світові нашу національну єдність та здобутки за період незалежності, а також самобутню духовність та культуру, що упродовж віків розвивалися та дбайливо оберігалися нашим народом, переконані в Департаменті інформаційної політики Міністерства закордонних справ України.