Змінами до Закону України «Про оренду державного та комунального майна» для релігійних організацій збережено право набувати в оренду державне та комунальне майно поза конкурсом.

Відповідні зміни набули чинності з 1 січня 2011 року, повідомляє Інститут релігійної свободи.

"Передача в оренду державного та комунального майна здійснюється виключно на конкурсних засадах, крім державного та комунального майна, що передається в оренду: …релігійним організаціям для забезпечення проведення богослужінь, релігійних обрядів та церемоній”, – встановлено в першому абзаці пункту 7 статті 9 Закону.

У цій статті Закону також зазначено: “Ставки орендної плати, що затверджуються Кабінетом Міністрів України для державного майна, є індикативними та застосовуються як стартові при проведенні конкурсу на право оренди комунального майна в містах обласного значення, містах Києві та Севастополі”.

Відео дня

Варто зауважити, що у попередні роки аналогічні за змістом норми містились у законі про Державний бюджет України на поточний рік. Однак 23 грудня 2010 року Верховна Рада ухвалила Закон України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України та деяких інших законодавчих актів України» № 2856-VI, яким зберегла зазначену пільгу для релігійних організацій на постійній основі.

Крім цього, з 1 січня 2011 року припинила дію постанова Кабінету Міністрів України №316 від 25.03.2009 року, якою на 2009-2010 рік було запроваджено пільгові ставки оренди державного і комунального майна у розмірі 45% для більшості суб’єктів господарювання, включно з релігійними організаціями.

На теперішній час для релігійних організацій встановлена орендна ставка у розмірі 3% за умови розміщення на площах, які не використовуються для підприємницької діяльності і становлять не більше 50 кв. метрів. Для оренди державного і комунального майна більшого розміру застосовується ставка у розмірі 7%.

Зазначені ставки визначені в додатку №2 до Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України № 78 від 04.10.1995 р. (із змінами).

Нагадаємо, що раніше Уряд з 1 липня 2010 року майже вдвічі збільшив вартість оренди державного і комунального майна для релігійних та інших неприбуткових організацій шляхом зменшення розміру пільги, що діяла у період до кінця 2010 року. При цьому пільга найбільшого розміру була збережена для суб`єктів малого підприємництва.