Верховна Рада України 2 лютого ухвалила порядок денний своєї роботи протягом нової шостої сесії, що триватиме з лютого до середини липня поточного року. До ухваленого переліку законопроектів увійшли майже усі зареєстровані з 2007 року законодавчі ініціативи, які стосуються сфери державно-церковних відносин та діяльності релігійних організацій, – повідомляє Інститут релігійної свободи.

Серед них законопроект щодо мораторій на приватизацію майна культового призначення (реєстр. №3347), внесений О.Боднар (БЮТ). Дана ініціатива знаходиться в Парламенті без руху ще з листопада 2008 року не зважаючи на те, що Всеукраїнська Рада Церков і релігійних організацій неодноразово наголошувала на першочерговості ухвалення подібної ініціативи у той час, як триває розв’язання актуальних питання реституції церковної власності, експропрійованої тоталітарним режимом.

До порядку денного включено проект Закону щодо заснування релігійними організаціями навчальних закладів (реєстр. №2729), зареєстрований групою парламентарів – В.Стретовичем, В.Марущенком (партія ХДС), О.Боднар (БЮТ) та В.Малишевим (Партія регіонів). Однак, як детально інформував ІРС, профільний Комітет з питань науки і освіти вніс постанову з рекомендацією відхилити даний проект, оскільки, на думку більшості членів Комітету, запропонована ініціатива суперечить Конституції України.

Відео дня

Парламент також планує розглянути проект Закону про внесення змін до Кримінально-процесуального кодексу України щодо дотримання таємниці сповіді (реєстр. №5335), який депутат В.Марущенко (ХДС) повторно вніс після того, як Парламент несподівано відхилив у другому читанні попередній аналогічний законопроект.

Крім цього, Верховна Рада внесла до порядку денного законопроект №2419 про внесення змін до Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» щодо запобігання діяльності релігійних культів деструктивного типу та тоталітарних сект, внесеного Г.Москалем (НУНС). Після розгляду проекту профільний Комітет з питань культури та духовності рекомендував парламентарям відхилити пропоновані зміни як такі, що “суттєво обмежують основні права і свободи як релігійних організацій, так і окремих громадян, зумовлюють невиправдане втручання у їх діяльність з боку держави, не відповідають міжнародно-правовим нормам, що стосуються сфери релігії”.

Зауважимо, що подібні ініціативи з питань боротьби з “сектами” вже неодноразово здобували негативну оцінку експертів та безпосередньо релігійної громадськості, зокрема через абстрактність та загальність формулювань, що за своєю суттю містить загрозу для свободи віросповідання в цілому. Варто нагадати, що саме з цих причин автори законопроекту №5473 В.Лук’янов (Партія регіонів) та позафракційний І.Рибаков нещодавно відкликали його з Парламенту.

Протягом шостої сесії Парламент знову розгляне проект Постанови про збереження комплексу Києво-Печерсь¬кої Лаври та подальший розвиток Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника (реєстр. №5135), внесений членами Комітету з питань культури і духовності.

У цей період запланований розгляд урядового законопроекту про внесення змін до статті 5 Закону України «Про податок на додану вартість» щодо звільнення від ПДВ операцій із ввезення у митному режимі імпорту Біблій релігійними організаціями (реєстр. №5026).

Також Верховна Рада планує розглянути у другому читанні ще один урядовий документ – проект Закону «Про порядок організації і проведення мирних заходів» (реєстр. №2450). Слід нагадати, що Інститут релігійної свободи пропонував профільному комітету при опрацюванні цього законопроекту врахувати необхідність скасування нині діючого порядку проведення мирних заходів віруючими громадянами, передбаченого статтею 21 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації». На думку правозахисників, зазначені нині діючі положення на практиці стають підставою для дискримінації віруючих у порівнянні з іншими громадянами.

На голосування народних обранців також буде запропонований проект Закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо відповідальності за наругу над могилою або знищення, руйнування або пошкодження пам`яток-об`єктів культурної спадщини з мотивів національної, расової чи релігійної ненависті або ворожнечі (реєстр. №4076), внесений О.Новіковим (НУНС).

Примітно, але до порядку денного шостої сесії Верховної Ради потрапив окрім наведеного законопроект про внесення змін до Земельного кодексу України (реєстр. №3290) щодо права релігійних організацій на безоплатне постійне користування земельною ділянкою, внесений П.Унгуряном (БЮТ). Нагадаємо, що зазначене питання Парламент вже вирішив у січні 2009 року, коли ухвалив відповідний закон.