Суспільно-важлива діяльність Церков знаходить розуміння з боку нинішнього уряду, який вбачає одним із своїх пріоритетних завдань забезпечення свободи совісті для усіх громадян та створення належних умов для діяльності релігійних організацій. Про це заявив голова Державного комітету України у справах національностей та релігій Юрій Решетніков під час прес-конференції в Укрінформі на тему "Стан та тенденції державно-конфесійних відносин в Україні у 2009 році", повідомляє Інститут релігійної свободи.У цьому заході також взяли участь голова правління Інституту релігійної свободи Олександр Заєць та народний депутат України Павло Унгурян.

За словами голови Держкомнацрелігій за останні два року за особистої підтримки глави уряду Юлії Тимошенко вдалось вирішити низку складних питань державно-конфесійних відносин. Зокрема він зазначив, що з січня 2009 року відновлено право Церков і релігійних організацій на безкоштовне постійне користування земельними ділянками з земель державної та комунальної власності. Також релігійним організаціям надано можливість набуття в оренду земельних ділянок і об’єктів державної та комунальної власності без застосування конкурсних процедур, які до недавнього часу ставили їх на один рівень з комерційними структурами.

Уряд вирішив питання щодо довготривалого перебування в Україні священиків-іноземців, які здійснюють пастирську та іншу релігійну діяльність на запрошення українських конфесій.

Відео дня

Юрій Решетніков також нагадав, що у вересні 2009 року Кабінет Міністрів ухвалив постанову про встановлення для Церков і релігійних організацій ціни на природний газ на рівні тарифів, передбачених для населення. Пізніше Уряд розробив та затвердив відповідний механізм забезпечення потреб релігійних організацій у природному газі, що дозволило опалювати культові споруди та інші соціальні заклади при Церквах за помірними цінами.

Голова Держкомнацрелігій зауважив, що на сьогодні урядом опрацьовується партнерська модель відносин між Державою і Церквою. В цьому контексті Юрій Решетніков підкреслив ефективність роботи дорадчих органів по співпраці з Церквами та релігійними організаціями, які впродовж 2009 року плідно працювали при Міністерстві освіти і науки, Міноборони, Міністерстві охорони здоров`я та Національній експертній комісії з питань захисту суспільної моралі. На стадії формування знаходяться громадські ради при інших центральних органах виконавчої влади.

На його думку, особливе значення для розв’язання найскладніших питань державно-конфесійних відносин має діяльність Комісії з питань забезпечення реалізації прав релігійних організацій, утвореної при Кабінеті Міністрів України. Робота цього органу у 2009 році під керівництвом Віце-прем’єр-міністра Івана Васюника засвідчила здатність до ухвалення важливих політичних рішень.

У свою чергу голова правління громадської організації «Інститут релігійної свободи» Олександр Заєць відзначив, що з погляду громадськості 2009 рік став одним з найрезультативніших в сучасній історії України в плані інтенсивності та ефективності державно-конфесійного діалогу в Україні.

“Протягом минулого року відбувся цілий ряд зустрічей між представниками влади та конфесій, у тому числі на найвищому рівні, за результатами яких було ухвалено низку рішень та нормативних актів, спрямованих на розв’язання найбільш актуальних проблемних питань діяльності релігійних організацій”, – підкреслив Олександр Заєць.

Згідно спостережень Інституту релігійної свободи основним суб’єктом державно-церковного діалогу у 2009 році з боку релігійного середовища була Всеукраїнська Рада Церков і релігійних організацій (ВРЦіРО). З боку державних органів влади основним суб’єктом діалогу був Уряд.

Олександр Заєць також відзначив, що у минулому році отримав продовження конструктивний діалог між ВРЦіРО та Урядом, який був започаткований у квітні 2008 року. Ключовою складовою цього діалогу, на його думку, стала зустріч від 13 липня 2009 року прем’єр-міністра України Юлії Тимошенко з главами конфесій – членами ВРЦіРО, за результатами якої було видано окреме урядове доручення.

За словами керівника ІРС, у жовтні минулого року за ініціативи Президента України Віктора Ющенка також відбулась зустріч з членами Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій. При цьому, на його думку, лідер Партії регіонов Віктор Янукович має слабкі позиції в діалозі з конфесіями, оскільки його контакти з релігійним середовищем мають вузькоконфесійний характер.

Олександр Заєць відзначив, що протягом 2009 року також продовжувався поступовий розвиток діалогу між представниками місцевої влади та конфесій в форматі регіональних обласних рад церков і релігійних організацій.

Представляючи результати законотворчої роботи, народний депутат України Павло Унгурян підкреслив, що з метою захисту суспільної моралі у 2009 році фракцією БЮТ спільно з Урядом ініційовано та прийнято ряд важливих для нації законопроектів. Він згадав рішення Парламенту про заборону грального бізнесу та азартних ігор в Україні, ухвалення законопроекту про протидії розповсюдженню дитячої порнографії, прийняття низки рішень з метою боротьби з алкоголізмом та тютюнопалінням – підвищення ставок акцизного збору на тютюнові та алкогольні вироби та продовження мораторію на пряму рекламу алкоголю та тютюну.

Павло Унгурян відзначив, що відтепер релігійні організації законодавчо отримали право на участь в соціальній роботі у сфері профілактики ВІЛ/СНІД, що передбачено Законом України «Про затвердження Загальнодержавної програми забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, лікування, догляду та підтримки ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД на 2009-2013 роки», в якому окрім іншого передбачено залучення релігійних організацій до виконання програм профілактики епідемії ВІЛ/СНІД.

Парламентар зауважив, що у 2009 році у Верховній Раді України створена Міжфракційна депутатська група «За духовність, моральність та здоров’я України», яка об’єднала 68 депутатів із усіх фракцій Парламенту. На його переконання, це дозволить більш ефективно провадити законотворчу роботу у даній сфері.

На завершення прес-конференції голова Держкомнацрелігій Юрій Решетніков висловив сподівання, що попри все у новому 2010 році динаміка державно-конфесійного діалогу та співпраці органів державної влади з Церквами і релігійними організаціями буде лише зростати.