До Верховної Ради України подано проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії екстремізму».

Як повідомляє Інститут релігійної свободи, документом пропонується запровадження адміністративної та кримінальної відповідальності за пропаганду екстремізму і фундаменталізму.

Примітно, що законопроект також передбачає обмеження права на свободу совісті у випадках проявів тероризму, екстремізму та фундаменталізму, проте не надає визначення чи характеристик такої діяльності.

Відео дня

Законопроект №5276, автором якого виступив народний депутат України, заступник міністра  внутрішніх справ України – начальник ГУМВС України в АР Крим Геннадій Москаль, пропонує доповнити Кодекс України про адміністративні правопорушення та Кримінальний кодекс України положеннями про відповідальність за виготовлення, зберігання з метою збуту або розповсюдження інформації та матеріалів, що містять ідеї екстремізму та фундаменталізму, а також за керівництво та участь у екстремістських, фундаменталістських та інших заборонених організаціях, так само як і за матеріальне, організаційне чи інше сприяння діяльності таких організацій.

Проект передбачає зміни до Закону України «Про об’єднання громадян» та Закону України «Про політичні партії в Україні», які забороняють політичним партіям отримувати майно, послуги чи грошову допомогу від будь-яких релігійних організацій, іноземних держав та їх громадян, підприємств, установ, організацій, міжнародних організацій, осіб без громадянства чи підприємств з іноземними інвестиціями.

Що стосується Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації», то автор пропонує внести зміни до статті 3 Закону, запроваджуючи можливість законодавчої заборони окремих релігій, а також обмеження права на свободу совісті у випадках проявів тероризму, екстремізму та фундаменталізму. Однак проект не надає визначення чи характеристик такої діяльності.

У статті 5 Закону проект пропонує заборонити “функціонування релігійних організацій, що сприяють проявам тероризму, екстремізму, фундаменталізму, наркобізнесу та іншій злочинній діяльності”, а у статті 18 – примушувати “до здійснення обов’язкових пожертв коштів або майна на користь релігійних організацій”.

За словами самого автора ініціативи Геннадія Москаля: “Законопроект розроблено з метою запобіганню розповсюдженню в Україні екстремізму та фундаменталізму, адже екстремістські угруповання під лозунгом Ісламу вже існують в Україні”.

Нагадаємо, що раніше Геннадій Москаль вніс до парламенту проект Закону про внесення змін до Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» щодо запобігання діяльності релігійних культів деструктивного типу та тоталітарних сект (реєстр. №2419). Як зауважили представники ІРС, такі новації не знайшли підтримки у релігійному та експертному середовищі, де законопроект був сприйнятий як зазіхання на свободу віросповідання в Україні.

Такої думки і члени профільного Комітету з питань культури і духовності, які за наслідками розгляду законопроекту №2419 рекомендували Верховній Раді його відхилити. Парламентарії зазначили, що чинний Закон України «Про свободу совісті та релігійні організації» значно демократичніший, ніж запропоновані до нього зміни.