Унікальна колекція документів про жорстокі переслідування християн в Японії в XVII - XVIII століттях виявлена в бібліотеці Ватикану. Її знайшли дослідники з офіційного архіву префектури Ойта на південному японському острові Кюсю, де в Середньовіччі існувала значна громада християн, повідомляє ИТАР-ТАСС.

Пам'ятник на місці страти 26 японських мучеників, Нагасакі, Японія

Документи зібрав італійський католицький місіонер Маріо Марега, який проповідував у префектурі Ойта в перші роки після закінчення Другої світової війни.

У документах, зокрема, розповідається про стеження, яке вели японські чиновники за потенційними християнами або за тими, хто під загрозою смерті відмовився від своєї віри. Багато матеріалів відносяться до початку XVII століття, коли переслідування носили особливо жорстокий характер.

Відео дня

Християнство проникло до Японії разом з португальськими та іспанськими купцями в середині XVI століття. Особливо активні були єзуїти, які створили численну громаду на південному острові Кюсю. Загалом до кінця XVI століття в Японії налічувалося близько 300 тис. християн. Вони користувалися заступництвом і частина самурайської знаті - деякі удільні князі відкрито переходили в католицтво і демонстративно носили хрести поверх одягу. Проте проникнення єзуїтів викликало підозри - в них багато бачили агентуру європейських колонізаторів.

1587 року об'єднувач Японії Тойотомі Хідейосі заборонив перебування місіонерів в країні і почав утиски християн. Старт до репресій дала показова страта 26 активних католиків, яких розіп'яли на хрестах. Звірячі розправи продовжилися і при Іеясу Токугава, який завершив об'єднання Японії і створив централізовану державу. У 1614 році він заборонив християнство по всій країні. Почалося масове руйнування церков, а всім підозрюваним пропонувалося наступити ногою на мідну табличку з зображенням Богоматері, тих хто відмовлявся страчували.

Християни перейшли в підпілля і в 1637 році підняли в районі міста Симабара на острові Кюсю повстання на чолі з самураями-християнами. Вони героїчно боролися, але заколот був жорстоко придушений. З тих пір заборона на християнство в Японії діяла більше 250 років.

Наприкінці позаминулого століття християнство в Японії було дозволено, його прихильниками стали багато діячів нової культури. Нині в 128-мільйонній Японії в різні християнські громади входить близько 2,5 млн осіб. Більшість серед них - католики. Діє і Японська православна церква , яка об'єднує приблизно 36 тис. осіб.