Комісія США з міжнародної релігійної свободи (USCIRF) 2 лютого висловила стурбованість тим, що уряд Азербайджану продовжує порушувати свої міжнародні зобов`язання щодо забезпечення свободи релігії та переконань для жителів цієї країни, поряд з порушенням інших основних прав людини, таких як свобода мирних зібрань і доступ до інформації, повідомляє

Інститут релігійної свободи.

"Комісія США спостерігає погіршення ситуації в Азербайджані протягом останніх п`яти років, а недавні події викликають занепокоєння", – сказав голова USCIRF Леонард Лео: "Ми закликаємо уряд Сполучених Штатів і міжнародне співтовариство наполегливо вимагати від азербайджанського керівництва виконання своїх міжнародних зобов`язань з прав людини у сфері свободи релігії та переконань".

У повідомленні USCIRF зокрема згадується про те, що поправки до азербайджанського закону про релігію, які були поспішно затверджені навесні минулого року, справили негативний вплив на більшість релігійних громад – особливо на мусульманську більшість і на євангельські протестантські групи країни.

Відео дня

Наприклад, нове законодавство обмежує релігійну діяльність тільки тією територією, на якій громада офіційно зареєстрована, що порушує норми міжнародного права. Крім того, деякі релігійні групи в грудні 2009 року повідомили співробітникам Комісії США, що нова процедура юридичної реєстрації релігійних громад є занадто громіздкою та містить більше вимог, ніж раніше. Через бюрократичні перепони, багато релігійних громад не встигли перереєструватися у термін до 1 січня 2010 року, а тому зараз знаходяться під загрозою ліквідації як юридичної особи.

Пан Лео закликав уряд Азербайджану надати нову редакцію закону про релігію Групі експертів з питань про свободу релігії та переконань при Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ) для проведення аналізу, а також в повній мірі врахувати зауваження цих експертів.

Не дивлячись на те, що в 2009 році місто Баку здобуло звання однієї з чотирьох Столиць ісламської культури, починаючи з серпня 2008 року уряд Азербайджану зруйнував та зачинив багато мечетей, особливо в Баку. Комісія США звертає увагу на те, що судова система країни ігнорує позови з боку громад двох закритих мечетей, а також вказує на масові релігійні утиски окремих груп мусульман у селищі Бананяр.

"Комісія США закликає уряд Азербайджану дозволити проведення міжнародного розслідування ситуації в Бананяре, у тому числі з боку ОБСЄ", – сказав голова USCIRF пан Лео.

Як повідомляв ІРС, на початку січня 2010 року в результаті пожежі було повністю знищено будівлю для богослужінь протестантської Християнської Церкви «Собор хвали» в столиці Азербайджану місті Баку. Перед цим, наприкінці 2008 року, у цієї протестантської громади було конфісковано будинок, який придбали віруючі, без будь-якої компенсації – шляхом досить сумнівного судового процесу на користь місцевого нафтопереробного заводу.

Довідка ІРС. USCIRF є незалежною двопартійною федеральною урядовою комісією США. Уповноважені члени комісії призначаються Президентом і керівництвом обох політичних партій у Сенаті та Палаті представників США. Основними обов`язками Комісії є розгляд фактів і обставин порушень релігійної свободи на міжнародному рівні та внесення рекомендацій Президенту, Державному секретарю та Конгресу США з питань політики по відношенню до країн-порушників релігійної свободи.

Джерело: http://www.irs.in.ua