Прем`єр-міністр Албанії Салі Беріша заявив, що його партія запропонує законопроект, що легалізує одностатеві шлюби, передає ВВС.

Це неочікуваний крок для Албанії – однієї з найконсервативніших країн Європи, де до 1995 року гомосексуалізм був поза законом.

Беріша визнав, що такий закон може викликати суперечки в країні, але відзначив, що в сучасній Албанії необхідно покласти край дискримінації.

Відео дня

Текст законопроекту був написаний представниками декількох неурядових організацій, а потім запропонований Демократичній партії, яку очолює Беріша.

У вересні документ буде представлений парламенту.

У країні, населеній переважно мусульманами, де немає відкритого гей-співтовариства, намір консервативного прем`єр-міністра викликав здивування.

Юрист Горан Мілетік, що працює в Бєлграді, спеціалізується з прав людини і захищає права лесбіянок, геїв, бісексуалів і транссексуалів (ЛГБТ), заявив, що для Албанії це важливий крок вперед.

«Це вселяє надію представникам ЛГБТ-співтовариства Албанії, враховуючи, що, в порівнянні з іншими балканськими державами - такими як Сербія, Македонія або Хорватія - в цій країні їх просто ніхто не помічає», - заявив Мілетік.

В той же час правозахисник висловив сумніви в тому, що законопроект буде ухвалений легко, оскільки проти нього вже виступили представники релігійних організацій.

Ісламські і католицькі лідери дуже негативно відреагували на пропозицію прем`єр-міністра.

Під час ізоляціоністської політики правління Енвера Ходжі Албанія офіційно вважалася атеїстичною державою.

Проте після падіння комуністичного режиму близько 20 років тому значущість релігії в країні знов зростає, і релігійні лідери користуються великим впливом.

В той же час Албанія має намір увійти до складу Євросоюзу, і, швидше за все, пропонований законопроект покликаний показати Брюсселю, що країна поділяє західні цінності.

Якщо законопроект буде ухвалений восени, він може просунути Албанію ще на один крок до вступу в ЄС.