Fotolia

Археологи виявили руїни грузинської церкви або цілого монастиря під час розкопок на середземноморському узбережжі Ізраїлю і вважають, що знахідкі близько півтора тисячи років, повідомило Управління старожитностей країни.

Розкопуючи велике місто Ашдод-Ям, розквіт якого припав на візантійську епоху, вчені натрапили на мозаїчну підлогу з написом-посвятою, повідомляє "РИА Новости".

Вона виконана на грецькій мові, але з використанням давньої грузинської системи літочислення, яка дозволила дослідникам не лише датувати будівлю, але і визначити, кому вона належала.

Згадану в написі "третю индикцию, рік 292-й" доктор Лея Ді Сегни з Єврейського університету Єрусалиму розшифрувала як 539 рік нашої ери.

"Це найбільш ранній з відомих нам випадків використання грузинського календаря в Ерец-Ісраель (історичній Землі Ізраїлю – ред.)", — повідомила Ді Сегни.

Вчені говорять, що їм добре відомі грузинські споруди того ж періоду, розташовані в десятках кілометрів східніше, в Єрусалимі та його околицях, але на середземноморському узбережжі Ізраїлю таких знахідок ще не було.

"Згідно з історичними джерелами, в Ашдод-Ямі останні роки життя провів знаменитий грузинський князь і єпископ Петро Івер. Зараз, схоже, ми знайшли реальне свідчення того впливу, яке він справив на це візантійське місто", — пише Управління стародавностей Ізраїлю.

Івер, який жив у V столітті, заснував перший грузинський монастир у Вифлеємі. Археологи також вважають символічним, що залишки церкви або монастиря виявилися поруч з містом Ашдодом, де, за їхніми словами, сьогодні живе найбільша в світі громада євреїв-вихідців з сучасної Грузії, сказано в прес-релізі Управління.