Кумран / idkpal.wordpress.com

Археологи виявили в районі Кумрана 33 поховання, які можуть пролити світло на походження знаменитих Кумранських рукописів, у тому числі найдавніших записів тексту Старого Завіту. Це особливо важливо на тлі  публікацій про фальшивий характер деяких Кумранських сувоїв, що з'явилися останнім часом, повідомляє "Седмиця" з посиланням на ізраїльські ЗМІ.

Про свою знахідку дослідники повідомили на щорічній конференції Шкіл американського сходознавства в Бостоні.

«Сувої Мертвого моря» (або «Кумранські рукописи») знаходять в печерах Іудейської пустелі, починаючи з 1947 року. Давні (деяким з них більше 2000 років) документи прочитані та вивчені; приблизно 30% тексту – це книги Старого Завіту, решта - апокрифи, записи про події та законодавчі акти.

Відео дня

Однак питання про те, хто саме створив ці сувої, досі залишається дискусійним. Не всі дослідники згодні з атрибуцією Кумранських текстів як створених членами релігійної громади єсеїв.

Тим не менш, три десятки поховань, знайдених в Іудейській пустелі неподалік від печер, у яких знайшли «сувої Мертвого моря», побічно підтверджують версію про походження рукописів з общини есеїв.

Аналіз показав, що знайденим в Кумрані людським останкам 2200 років, що співпадає з датуванням Кумранських рукописів. Антропологи дійшли висновку, що як мінімум 30 з 33 похованих в Кумрані людей були чоловіками – про це свідчить структура тазових кісток. Ще три скелета збереглися дуже погано, не вдається ідентифікувати стать. Вік похованих – від 20 до 50 років.

Гендерний склад людей, похованих біля Кумранських печер, а також той факт, що деякі з цих чоловіків померли в похилому віці, і відсутність на їх кістках слідів серйозних травм, які могли бути отримані на війні, – все це також свідчить на користь версії про створення Кумранських текстів єсеями.

Таким чином, дані дослідження антропологів побічно підтверджують думку про те, що «сувої Мертвого моря» створили члени іудейської секти єсеїв, що складалася з чоловіків, які вели відокремлений аскетичний спосіб життя. Разом з тим, вчені підкреслюють, що однозначно пов'язати поховання з авторами Кумранських сувоїв не можна.