Виступ Папи в ООН. 25 вересня 2015 р. - EPA

«Не лише у випадках переслідувань з причини релігії або культури, але в кожній ситуації конфлікту, як от в Україні, Сирії, Іраку, Лівії, Південному Судані та в регіоні Великих Озер, перш, ніж з інтересами якоїсь сторони, навіть законними, мається справу з конкретними обличчями. У війнах та конфліктах саме люди, наші брати й сестри, чоловіки й жінки, молодь і похилі віком, діти плачуть, страждають та вмирають. Людські істоти стають розхідним матеріалом, у той час як не робиться нічого іншого, ніж перелічення проблем, стратегій та дискусії», – це одна з думок, висловлених Папою Франциском під час його виступу в осідку Організації Об’єднаних Націй, що відбувся в п’ятницю, 25 вересня. Про це повідомляє сайт Радіо Ватикану.

Глава Католицької Церкви говорив про значення ООН, яка відзначає своє 70-річчя, справедливість, захист прав, екологічні проблеми, важливість дієвих, а не лише декларативних рішень, подолання бідності, діалог, релігійну свободу та припинення конфліктів, будування миру та ядерне роззброєння, узгодженість політичних і військових інтервенцій міжнародної спільноти, боротьбу з наркотрафіком. «Спільний дім усіх людей повинен зводитися на чіткому розумінні загального братерства та священного виміру кожного людського життя», – наголосив він, вказуючи, що це стосується особливо тих, чиє життя вважається чимось незначним.

«Це вп’яте Папа відвідує ООН», – сказав Святіший Отець, пригадавши, що його попередники з великим визнанням ставилися до організації, «вважаючи її юридичною та політичною відповіддю на вимоги цього історичного періоду», зокрема, з огляду на те, що могутність сучасних технологій у «руках ідеологій» здатна спричинити жахливі катастрофи.

Відео дня

Серед здобутків 70-річної діяльності ООН Папа назвав кодифікацію міжнародного права, прийняття міжнародного законодавства щодо прав людини, вдосконалення гуманітарного права та подолання багатьох конфліктів і миротворчі місії. Але досвід також вказує на «необхідність реформ та пристосування до вимог часу», щоб надати всім країнам «дійсну участь та вплив на прийняття рішень».

За словами Папи, у світлі установчих документів завданням ООН є «розвиток і поширення верховенства права, знаючи про те, що справедливість є незамінним реквізитом для здійснення ідей загального братерства.

Як зауважив Глава Католицької Церкви, «зловживання та знищення довкілля» пов’язане із «нестримним процесом суспільного виключення», адже «егоїстичне і необмежене бажання влади й матеріального добробуту» веде як до «зловживання доступними матеріальними засобами», так і до «виключення слабких». «Економічне та суспільне виключення, – підкреслив він – це повне заперечення загальнолюдського братерства та серйозний замах на права людини і довкілля».

Далі Папа звернув увагу на те, що необхідно подолати явище суспільного й економічного виключення, наслідками якого є торгівля людьми, сексуальне визискування, сучасні форми рабства, міжнародна злочинність та тероризм.

«Щоб ці конкретні люди змогли вирватися з крайньої бідності, потрібно дати їм змогу бути гідними будівничими своєї долі», – додав Єпископ Риму, вказуючи на важливість забезпечення права на освіту та право Церков та суспільних організації допомагати в цьому родинам. «Одночасно, правителі повинні зробити все можливе, аби всі могли мати необхідну мінімальну матеріальну й духовну основу, щоб вчинити дієвою свою гідність та формувати й утримувати сім’ю, яка є першочерговою клітиною будь-якого суспільного розвитку», – наголосив Святіший Отець.

Глава Католицької Церкви зауважив, що необхідно вберегти майбутні покоління від війн та підтримувати якнайвищий рівень життя в атмосфері якнайбільшої свободи. «Війна – це заперечення всіх прав та драматична агресія проти довкілля, – вів далі Папа. – Якщо існує бажання справжнього цілісного людського розвитку для всіх, слід невтомно анґажуватися в запобігання війнам між країнами та народами». Для цього слід «забезпечувати незаперечне верховенство права та невтомно вдаватися до переговорів».

Зауваживши, що Хартія ООН називає основами міжнародної юридичної структури «мир, мирне розв’язання протиріч та розвиток дружніх стосунків між країнами», Святіший Отець вказав на те, що запереченням цих слів і перешкодою в їх здійсненні є «поширення зброї, особливо – масового знищення». У цьому контексті він назвав «підтвердженням можливостей доброї політичної волі та права» нещодавню згоду щодо ядерного питання «в дуже вразливому регіоні Азії та Близького Сходу.

Наголосивши, що «теперішність заохочує нас віддати перевагу діям, які можуть пробудити новий динамізм у суспільстві», Святіший Отець підкреслив, що ми вже не можемо дозволити собі відкладати деякі завдання на майбутнє. Зазначивши, що ООН та її структури, як будь-яке діло людини, потребують покращення, залишаючись, однак, необхідною «як завдаток безпечного і щасливого майбутнього для майбутніх поколінь», Глава Католицької Церкви зауважив, шо воно буде таким, якщо «представники держав зуміють відкласти вбік часткові інтереси та ідеології, щиро намагаючись служити спільному добру».