Існувала 5-6 тисяч років тому
Верховній Раді України пропонують відзначити у 2013 році 120 років з відкриття трипільської культури, що існувала 5-6 тисяч років тому на теренах України.
Відповідний проект Постанови ВРУ № 3167 про відзначення 120-річчя відкриття трипільської культури зареєстрований у парламенті. Про це УНІАН повідомили у прес-службі народного депутата України (фракція «Батьківщина»), голови підкомітету з питань охорони та популяризації культурної спадщини Олександра Бригинця, який є ініціатором проекту.
У повідомленні зазначається, що перші знахідки неолітичної культури - однієї з найдавніших людських цивілізацій, зробив відомий український археолог Вікентій Всеволодович Хвойка в 1893 році. Цю культуру Хвойка назвав трипільською – за назвою села Трипілля на Київщині, поблизу якого він зробив перший масовий розкоп давнього поселення. Багато сучасних дослідників вважають поселення цієї культури однією з перших цивілізацій у світі.
Подальші розкопки біля сіл Халеп’я, Верем’я, Жуківці, Щербанівка неподалік від Трипілля підтвердили припущення Хвойки – в Україні відкрито нову стародавню культуру.
Трипільська культура набула розквіту між IV та ІІІ тисячоліттям до н. е. на теренах між Карпатами і річкою Дніпро. Жодна з європейських розвинених землеробських культур не могла зрівнятися з нею ні за площею, ні за темпами поширення.
Нині відомі сотні трипільських поселень у межах України. Лише в Київській області їх виявлено кілька сотень, майже в кожному районі. Можливо, її засновниками були давні українці-першоорачі – орії. Саме вони, орії, розпочали цю культуру не з меча, а з плуга, з вирощування хліба. Вони одні з перших, хто приручив коня, винайшов колесо і плуг, поклав борозни, посіяв жито і пшеницю, спік хліб. Так почався український селянин, котрий ніс свою хліборобську культуру у світ.
«Трипільська культура - один зі знакових символів європейської та української, зокрема, цивілізації, адже вони починалися з трипільської культури. Таким чином, відзначення річниці відкриття трипільської культури є своєрідним євроінтеграційним заходом…», - заявив Бригинець.
«Дуже хотілося б, щоб разом зі святкуванням цієї дати було відкрито Музей трипільської культури - Історико-археологічний музей “Прадавня Аратта – Україна” в селі Трипілля - який ось вже понад рік не працює. Це було б непоганим подарунком для українців і гостей країни», - наголосив депутат.