Створена в 1495-1498 рр.
Фресці "Таємна вечеря" Леонардо да Вінчі загрожує дихання відвідувачів, що видихають руйнівне вологе повітря, котре містить органічні сполуки. Тому оптимальний час, що може проводити кожен відвідувач біля цієї унікальної фрески, становить 15 хвилин.
Настінний розпис "Таємна вечеря" створений в 1495-1498 рр.. в домініканському монастирі Санта-Марія-делле-Граціє в Мілані. Леонардо да Вінчі писав "Таємну вечерю" на сухій стіні, а не на вологій штукатурці, тому розпис не є фрескою в повному сенсі слова. Леонардо покрив кам`яну стіну шаром смоли, гіпсу і мастики і писав по ньому темперою.
Через обраний метод розпис почав руйнуватися вже через кілька років після завершення роботи - такі висновки експертів. Вже в 1517 р. фарба почала відшаровуватися. У 1556 р. Вазарі описав розпис як значно зруйнований і настільки зіпсований, що фігури майже неможливо було розпізнати.
У 1652 р. в стіні з розписом був пророблений дверний отвір, пізніше закладений цеглою, його видно досі в середині композиції. Ранні копії дають підстави вважати, що ступні Ісуса були в положенні, що символізував майбутнє розп`яття.
У 1768 р. над розписом з метою захисту повісили завісу з тканини. Однак це призвело до того, що вона перекривала випаровування вологи з поверхні розпису, а, коли завісу відкидали, вона зачіпала барвистий шар, який місцями вже потріскався і відшаровувався.
Фреску кілька разів реставрували. Вперше це зробив в 1726 р. Мікеланджело Белотто, який заповнив відсутні місця олійною фарбою, а потім покрив фреску лаком. Надовго цієї реставрації не вистачило, і інша була зроблена в 1770 р. Джузеппе Маца, який зчистив роботу Белотто, а потім грунтовно переписав розпис. Він переписав всі особи, крім трьох, а потім змушений був зупинити роботу через обурення громадськості.
У 1796 р. французькі війська використовували трапезну як склад зброї, вони кидали каміння в розпис і забиралися на сходи, щоб видряпати апостолам очі. Потім трапезна використовувалася як в`язниця.
У 1821 Стефано Барецці, відомий своїм умінням надзвичайно акуратно видаляти фрески зі стін, був запрошений для того, щоб перенести розпис у більш безпечне місце. Він серйозно пошкодив центральну секцію, перш ніж усвідомив, що робота Леонардо не є фрескою. Барецці зробив спробу клеєм прикріпити назад ушкоджені ділянки.
З 1901 до 1908 Луїджі Кавенагі вперше провів ретельне дослідження структури розпису, а потім приступив до його розчищення. У 1924 р. Оресте Сільвестрі здійснив подальше розчищення і стабілізував деякі частини штукатуркою.
Під час II світової війни, 15 серпня 1943 р., трапезна піддалася бомбардуванню. Мішки з піском запобігли потраплянню осколків бомби в розпис, але шкідливий вплив справила вібрація.
У 1951-1954 рр.. Мауро Пеллічолі виконав ще одну реставрацію з розчищенням і стабілізацією. Але вже в 1970-і фреска виглядала сильно зруйнованою. З 1978 по 1999 р. під керівництвом Пинин Брамбілла Барсілон здійснено масштабний проект реставрації, метою якого були консервація розпису, а також очищення його від забруднень і негативних наслідків також від реставраційних втручань, зроблених в XVIII і XIX ст.
Оскільки переміщення розпису в більш відповідну для подальшого збереження обстановку уявлялося неможливим, таке середовище з контрольованим кліматичним режимом вирішили створити в самій трапезній, для чого довелося замурувати вікна.
Потім було проведено дослідження розпису з використанням інфрачервоної рефлектоскопії і картонів до неї з Королівської бібліотеки Віндзорського замку. Деякі ділянки розпису визнали такими, що не підлягають відновленню. Ці місця дописали заново аквареллю приглушених кольорів, що дозволяло показати, не відволікаючи увагу глядача, що вони не є оригінальною роботою.
Реставрація тривала 21 рік. 28 травня 1999 розпис було відкрито для перегляду. Відвідувачі повинні замовляти квитки заздалегідь і можуть провести поруч із шедевром лише 15 хвилин.
NEWSru.