Науковці просять владу терміново вжити заходів зі збереження залишків фундаменту Десятинної церкви.
Про це на прес-конференції в УНІАН повідомили академік НАНУ, директор Інституту археології НАНУ Петро ТОЛОЧКО; заступник директора Інституту археології НАНУ, начальник Архітектурно-археологічної експедиції Гліб ІВАКІН, а також заступник директора НДІ Інституту пам’яткоохоронних досліджень Мінкультури України Тимур БОБРОВСЬКИЙ.
Археологи переконані, що найшвидшим методом, зважаючи на початок зими, буде тимчасово засипати автентичні рештки спеціальним грунтом та облаштувати водовідведення з території місця розкопок. Тобто, у такий спосіб провести консервацію решток храму.
“Ми опинилися під загрозою втрати цих решток фундаменту Десятинної церкви. Я мушу сказати, що так чи інакше ми кожен рік щось втрачали, бо не було можливості ідеально захистити фундамент... А після того, як в нас завалився (у лютому 2010 р.) павільйон, який там був, то ситуація ускладнилась ще більше”, - прокоментував П.ТОЛОЧКО. За його словами, минулої зими археологи по можливості самі законсервовували рештки фундаменту, частково присипаючи його. “Але це не гарантує їх збереження, бо піде сніг, котлован наповниться водою і це призведе до руйнування. Тому ми, археологи, забили тривогу...”, - сказав П.ТОЛОЧКО, відзначивши, що другу зиму розкопані автентичні залишки у відкритому стані не переживуть і зруйнуються.
Він повідомив, що зважаючи на ситуацію, ще влітку археологи почали проводити консультації та радитись щодо того, як уберегти залишки фундаменту. В результаті всі зійшлися на єдиній думці – засипати.
“Фундамент необхідно засипати чи річковим піском, чи якимсь стерильним чистим грунтом, який би не утримував решток, задернувати майданчик, вивести на поверхні план Десятинної церкви, як ми це зробили свого часу, готуючись до святкування 1500-річчя Києва і тисячоліття хрещення Русі. І паралельно вирішувати проблему, що робити далі з Десятинною церквою. Бо якщо ми будемо чекати, поки наші різні чинники - і владні, і культурологічні, всі надумають врешті, а що ж воно буде, то виявиться, що нічого вже реставрувати не треба буде і нічого зберігати не треба буде”, - пояснив П.ТОЛОЧКО.
За його словами, “основний обсяг Десятинної церкви” обстежений, але залишились уточнити деталі, наприклад, що оточує храм чи його окремі конструкції.
Як зазначив П.ТОЛОЧКО, в ході археологічних розкопок “здобутий важливий науковий матеріал, який прояснює деякі питання архітектурного плану, архітектурного вигляду Десятинної церкви, але настільки кардинальних матеріалів, які б змінили наше уявлення, чи дали можливість для абсолютно наукової автентичної реконструкції храму, все таки у нас не з’явилося”. А без цього, наголосив фахівець, відбудовувати Десятинну церкву є “не науковим і не коректним підходом”, тому цього робити зараз не можна. Крім того, він звернув увагу, що жоден проект конкурсу з Концепції відновлення Десятинної церкви не дав конкретного вирішення проблеми музеєфікації.
“Нам би було страшно втратити таку автентичну пам’ятку, якою є сьогодні фундаменти Десятинної церкви. Якщо ми їх законсервуємо, засиплемо землею, задернуємо, то вони будуть зберігатися ще тисячу років, як вони стояли тисячу років до цього. І, може, нове покоління і дослідників, і архітекторів знайде більш оптимальний варіант виявлення цих фундаментів і їх музеєфікації. І тоді вирішать проблему цю краще, ніж ми вирішили її сьогодні ”, - зазначив П.ТОЛОЧКО.
За інформацією Г.ІВАКІНА, на цей час стан пам’ятки такий, “що на нього дивитися боляче”.
“Після падіння накриття 2 тис. кв. метрів археологи самі засипали та намагалися зберігати під час відсутності фінансування. Стан окремих елементів пам’ятки – незадовільний. Котлован на сьогодні в різних місцях має різну глибину: в деяких – 3,5 м, а там, де давньоруський рів Старокиївського городища – майже 8 м. Тобто, там величезна яма, яка збирає всі опади. Тобто, все, що є внизу, що ми розкопали і не розкопали, – воно зруйнується, загине”, - занепокоєний начальник Архітектурно-археологічної експедиції.
За інформацією археологів, ними були направлені відповідні звернення до керівництва Києва, а також керівництва країни. Вітчизняних археологів підтримали також археологи Ермітажу з Санкт-Петербурга, які брали участь в розкопках залишків Десятинної церкви, які є фахівцями історико-архітектурних пам’яток східнослов’янського значення.
“Якщо ми цього негайно, буквально в найближчі дні не зробимо, а ми бачимо, що вже на порозі зима, ми втратимо цінну пам’ятку”, - попередив П.ТОЛОЧКО.
За його словами, голова Київської міської держадміністрації Олександр ПОПОВ вже висловив свою точку зору на проблему і підтримав думку археологів: “Він розуміє всю складність проблеми і необхідність вжиття термінових заходів. І, очевидно, зі свого боку він буде вживати своїх заходів”. Однак директор Інституту археології додав, що остаточне рішення буде прийнято після узгодження питання з профільним міністерством.
Для проведення робіт з консервації, за припущенням археологів, необхідно близько 700 тис. грн.
Як повідомляв УНІАН, у лютому цього року було оголошено бліц-конкурс на визначення кращої містобудівної, культурної, архітектурної та мистецької концепції консервації та сучасної музеєфікації автентичних залишків церкви Богородиці (Десятинної), пам`ятки археології національного значення «Місто Володимира – дитинець стародавнього Києва з фундаментами Десятинної церкви» із створенням архітектурного ансамблю з можливістю екскурсійного відвідування, відправлення релігійних потреб громадян та проведення протокольних заходів.
19 травня переможцями оголошеного конкурсу стали два проекти, які набрали однакову кількість голосів журі. Їх було вирішено об’єднати.
Одна з концепцій-переможниць, яку представив архітектор Андрій МИРГОРОДСЬКИЙ, передбачає музеєфікацію залишків історичного фундаменту, зведення скляного покриття над ним зі спорудженням каплички біля входу з боку Пейзажної алеї та відбудову ротонди за музеєм.
Інша концепція-переможниця, запропонована архітектором Ольгою КРУГЛЯК, передбачає потужну забудову на місці Десятинної церкви, а саме: зведення важкого храму-“панцирника” зразка Х століття на підмурках Десятинної церкви.
25 листопада прес-служба КМДА поінформувала, що О.ПОПОВ під час наради з фахівцями Київського центру археології 24 листопада заявив, що роботи із консервації фундаменту Десятинної церкви будуть виконані “в поточному році”.
Паралельно з роботами із консервації планується працювати над розробкою проекту благоустрою території Старокиївської гори із залишками фундаменту Десятинної церкви на час проведення Євро-2012.
Археологи просять вжити заходів зі збереження залишків фундаменту Десятинної церкви
17:20, 28.11.11
7 хв.
Новини партнерів
Підтримайте нас
Останні новини

- 07:25
Окупанти вгатили дроном по багатоповерхівці в Одесі: серед постраждалих - діти (фото)
- 07:20
Гороскоп на 3 липня за картами Таро: Скорпіонам - втрачена можливість, Ракам - новина
- 07:10
Гороскоп на 3 липня: Терезам - розбіжності з близькими, Водоліям - нестандартні ідеї
- 07:07
У Пентагоні зробили заяву про припинення поставок зброї Україні
- 06:35
Припинення постачання зброї США відбулося в найгірший час для України, - WSJ
- 06:30
У четвер Україну накриє 30-градусна спека (карта)
- 06:00
3 липня: церковне свято сьогодні, чому день вважається вкрай невдалим
- 05:36
Кінець мрії: перше "непитуще" покоління почало пити, - дослідження
- 05:00
Для міцного здоров'я треба з'їсти один продукт: вірування свята 3 липня 2025
- 03:28
Україна у пошуку протидії "шахедам": експерт розкрив, у чому головна складність
- 03:15
Не "Чорний яструб": якого військового гелікоптера бояться найбільше
- 02:27
Українська компанія запустить виробництво БПЛА у Британії
- 01:50
Радник Байдена з питань нацбезпеки жорстко висловився про паузу в допомозі Україні і дав пораду
- 01:15
Тільки люди з очима яструба знайдуть особливого восьминога за 11 секунд: складна головоломка
- 00:55
"Нічого корисного з його рота не вилетіло": Рютте різко висловився про Лаврова
- 00:25
У США експерти з питань безпеки бʼють на сполох через рішення щодо зброї для України
- 02 липня, середа
- 23:58
Інструктор з водіння розповіла, що обов'язково потрібно знати перед купівлею електромобіля
- 23:48
Жіноче щастя цвістиме ціле літо: садівниця розкрила, яким секретним добривом полити вазон
- 23:32
Репортер розкрив, яка зброя США для України застрягла в Польщі після призупинення поставок
- 23:19
В заповіднику на Одещині пташенята навчились майстерно маскуватися від хижаків (фото)
- 23:06
Вибух на трасі під Житомиром: зʼявилися нові подробиці інциденту
- 22:52
Небезпечно для життя: експерти назвали речі, які не можна вдягати в літак
- 22:41
У Польщі слабшає підтримка вступу України до ЄС, - Le Monde
- 22:39
У Держдепі США зробили заяву про долю військової допомоги Україні
- 22:14
У США заявили, що замороження допомоги Україні грає на руку Путіну
- 22:13
Дуда підписав закон про "день пам’яті жертв геноциду, вчиненого ОУН і УПА"
- 21:43
Неодмінно загинуть люди: в Конгресі США обурені зупинкою допомоги Україні
- 21:36
Найстаріший у світі крокодил-багатодітний батько все ще росте: яка його вага і розміри (відео)
- 21:33
Кабачки - суперфуд літа: 5 причин додати їх до раціону просто зараз
- 21:19
З’явилися нові фото японського рейкотрону
- 21:05
"Інша стратегія": експерт пояснив, чому Україна не атакує Росію власними "шахедами"
- 20:51
На трасі біля Житомира сталися вибухи: відомо про двох загиблих та 15 постраждалих
- 20:30
НКНова ера освіти: перший віртуальний випуск студентів у метавсесвіті
- 20:22
Зеленський відреагував на зупинку американської допомоги
- 20:21
Дієтологи назвали 6 найкращих сирів, якщо у вас цукровий діабет
- 20:19
"Одні забирають у нас території, а інші - корисні копалини": нардеп про призупинення допомоги США
- 20:17
Як відрізнити кохання від стосунків "за звичкою": 3 явні ознаки
- 20:15
оновленоОнуфрія позбавили українського громадянства: джерела показали фото його російського паспорта
- 19:59
Дипломат розкритикував Європу за страх перед Росією
- 19:59
Українці не платитимуть податки при онлайн-покупках у США: у "Новій пошті" розкрили деталі
- 19:32
ДумкаЧому Кремль атакує Азербайджан
- 19:31
"Америка перш за все": в США пояснили рішення позбавити Україну критичної допомоги
- 19:30
Прихована вразливість чи залізні нерви: психологічний тест на характер
- 19:30
Простий спосіб позбутися дротяника: результат помітний уже за кілька днів
- 19:19
В МОН вважають, що курс базової військової підготовки не має бути обов'язковим для студентів
- 19:10
Овен - фенікс, Скорпіон - дракон: ким був би кожен знак Зодіаку у світі міфів і легенд
- 19:05
Трамп скасував санкції проти деяких російських банків та "Рособоронекспорту"
- 19:00
Україна не зможе обійтися без усієї підтримки США, - Рютте
- 18:51
"Загине набагато більше людей": США виходять з війни в Україні, - NYT
- 18:32
Експорт російського газу до ЄС встановив 50-річний антирекорд
- 18:26
Україна втратила 40% працездатного населення: у Мінсоцполітики оцінили загрозу
- 18:03
Україна налагодить виробництво протипіхотних мін: депутат пояснив, для чого вони необхідні
- 18:00
4 категоріям пенсіонерів піднімуть пенсію з 1 липня 2025: кого це стосується
- 17:53
Реперу P. Diddy винесли вирок, його виправдали за найтяжчими статтями
- 17:44
Кава подешевшала вперше за сім місяців: ціни досягли листопадового мінімуму
- 17:42
Люди, які народилися в ці 4 дати, мають прекрасну душу
- 17:33
РФ вже працює над тим, як "Шахеди" будуть ухилятися від наших зенітних дронів, – "Флеш"
- 17:32
Коли в Україні подешевшає бензин: відповідь експерта
- 17:29
Три керівники Ubisoft отримали умовні терміни за домагання на роботі
- 17:27
ДумкаПродовження "сушкопаду": РФ втрачає літаки
- 17:26
На п’ятьох танкерах, що заходили до портів РФ, сталися вибухи: до чого тут Україна
- 17:21
Призупинка допомоги США: в ОП порадили "менше звертати увагу на гучні заголовки ЗМІ"
- 17:07
В Україні зросте мінімальна пенсія: скільки отримуватимуть пенсіонери у 2026 році
- 17:04
"Українська команда" передала 72 бригаді вантажівку з гідробортом для надвеликих вантажів
- 17:03
Названо шість найкращих місць Європи для відвідування у вересні: час планувати вже настав
- 17:00
Завтра в Києві різко потеплішає: температура підскочить майже на 5 градусів
- 16:57
МОЗ має шанс повернути ринкові механізми на фармацевтичний ринок і стабілізувати ситуацію з ліками, - економіст
- 16:52
РФ штурмує Кам’янське на півдні України: в ЗСУ розкрили, куди хочуть вийти окупанти
- 16:50
Україна не встигне підготуватися до CBAM до 2026 року, - Рябцев
- 16:50
Apple заморозила розробку iPad-розкладачки: порахували, що вийде занадто дорого
- 16:50
Галкін показав романтичне селфі з 76-річною Пугачовою: який вона зараз має вигляд
- 16:32
Як приготувати шоколадно-вишневі кекси: шеф-кухар розкрив свій "оксамитовий" рецепт
- 16:21
На прилавках з'явилася українська лохина: ціни на ягоду космічні
- 16:21
Ryanair уріже норму безкоштовного провозу ручної поклажі
- 16:15
"Ми ненавиділи один одного": Шварценеггер відверто розповів про "війну" зі Сталлоне