Науковці просять владу терміново вжити заходів зі збереження залишків фундаменту Десятинної церкви.
Про це на прес-конференції в УНІАН повідомили академік НАНУ, директор Інституту археології НАНУ Петро ТОЛОЧКО; заступник директора Інституту археології НАНУ, начальник Архітектурно-археологічної експедиції Гліб ІВАКІН, а також заступник директора НДІ Інституту пам’яткоохоронних досліджень Мінкультури України Тимур БОБРОВСЬКИЙ.
Археологи переконані, що найшвидшим методом, зважаючи на початок зими, буде тимчасово засипати автентичні рештки спеціальним грунтом та облаштувати водовідведення з території місця розкопок. Тобто, у такий спосіб провести консервацію решток храму.
“Ми опинилися під загрозою втрати цих решток фундаменту Десятинної церкви. Я мушу сказати, що так чи інакше ми кожен рік щось втрачали, бо не було можливості ідеально захистити фундамент... А після того, як в нас завалився (у лютому 2010 р.) павільйон, який там був, то ситуація ускладнилась ще більше”, - прокоментував П.ТОЛОЧКО. За його словами, минулої зими археологи по можливості самі законсервовували рештки фундаменту, частково присипаючи його. “Але це не гарантує їх збереження, бо піде сніг, котлован наповниться водою і це призведе до руйнування. Тому ми, археологи, забили тривогу...”, - сказав П.ТОЛОЧКО, відзначивши, що другу зиму розкопані автентичні залишки у відкритому стані не переживуть і зруйнуються.
Він повідомив, що зважаючи на ситуацію, ще влітку археологи почали проводити консультації та радитись щодо того, як уберегти залишки фундаменту. В результаті всі зійшлися на єдиній думці – засипати.
“Фундамент необхідно засипати чи річковим піском, чи якимсь стерильним чистим грунтом, який би не утримував решток, задернувати майданчик, вивести на поверхні план Десятинної церкви, як ми це зробили свого часу, готуючись до святкування 1500-річчя Києва і тисячоліття хрещення Русі. І паралельно вирішувати проблему, що робити далі з Десятинною церквою. Бо якщо ми будемо чекати, поки наші різні чинники - і владні, і культурологічні, всі надумають врешті, а що ж воно буде, то виявиться, що нічого вже реставрувати не треба буде і нічого зберігати не треба буде”, - пояснив П.ТОЛОЧКО.
За його словами, “основний обсяг Десятинної церкви” обстежений, але залишились уточнити деталі, наприклад, що оточує храм чи його окремі конструкції.
Як зазначив П.ТОЛОЧКО, в ході археологічних розкопок “здобутий важливий науковий матеріал, який прояснює деякі питання архітектурного плану, архітектурного вигляду Десятинної церкви, але настільки кардинальних матеріалів, які б змінили наше уявлення, чи дали можливість для абсолютно наукової автентичної реконструкції храму, все таки у нас не з’явилося”. А без цього, наголосив фахівець, відбудовувати Десятинну церкву є “не науковим і не коректним підходом”, тому цього робити зараз не можна. Крім того, він звернув увагу, що жоден проект конкурсу з Концепції відновлення Десятинної церкви не дав конкретного вирішення проблеми музеєфікації.
“Нам би було страшно втратити таку автентичну пам’ятку, якою є сьогодні фундаменти Десятинної церкви. Якщо ми їх законсервуємо, засиплемо землею, задернуємо, то вони будуть зберігатися ще тисячу років, як вони стояли тисячу років до цього. І, може, нове покоління і дослідників, і архітекторів знайде більш оптимальний варіант виявлення цих фундаментів і їх музеєфікації. І тоді вирішать проблему цю краще, ніж ми вирішили її сьогодні ”, - зазначив П.ТОЛОЧКО.
За інформацією Г.ІВАКІНА, на цей час стан пам’ятки такий, “що на нього дивитися боляче”.
“Після падіння накриття 2 тис. кв. метрів археологи самі засипали та намагалися зберігати під час відсутності фінансування. Стан окремих елементів пам’ятки – незадовільний. Котлован на сьогодні в різних місцях має різну глибину: в деяких – 3,5 м, а там, де давньоруський рів Старокиївського городища – майже 8 м. Тобто, там величезна яма, яка збирає всі опади. Тобто, все, що є внизу, що ми розкопали і не розкопали, – воно зруйнується, загине”, - занепокоєний начальник Архітектурно-археологічної експедиції.
За інформацією археологів, ними були направлені відповідні звернення до керівництва Києва, а також керівництва країни. Вітчизняних археологів підтримали також археологи Ермітажу з Санкт-Петербурга, які брали участь в розкопках залишків Десятинної церкви, які є фахівцями історико-архітектурних пам’яток східнослов’янського значення.
“Якщо ми цього негайно, буквально в найближчі дні не зробимо, а ми бачимо, що вже на порозі зима, ми втратимо цінну пам’ятку”, - попередив П.ТОЛОЧКО.
За його словами, голова Київської міської держадміністрації Олександр ПОПОВ вже висловив свою точку зору на проблему і підтримав думку археологів: “Він розуміє всю складність проблеми і необхідність вжиття термінових заходів. І, очевидно, зі свого боку він буде вживати своїх заходів”. Однак директор Інституту археології додав, що остаточне рішення буде прийнято після узгодження питання з профільним міністерством.
Для проведення робіт з консервації, за припущенням археологів, необхідно близько 700 тис. грн.
Як повідомляв УНІАН, у лютому цього року було оголошено бліц-конкурс на визначення кращої містобудівної, культурної, архітектурної та мистецької концепції консервації та сучасної музеєфікації автентичних залишків церкви Богородиці (Десятинної), пам`ятки археології національного значення «Місто Володимира – дитинець стародавнього Києва з фундаментами Десятинної церкви» із створенням архітектурного ансамблю з можливістю екскурсійного відвідування, відправлення релігійних потреб громадян та проведення протокольних заходів.
19 травня переможцями оголошеного конкурсу стали два проекти, які набрали однакову кількість голосів журі. Їх було вирішено об’єднати.
Одна з концепцій-переможниць, яку представив архітектор Андрій МИРГОРОДСЬКИЙ, передбачає музеєфікацію залишків історичного фундаменту, зведення скляного покриття над ним зі спорудженням каплички біля входу з боку Пейзажної алеї та відбудову ротонди за музеєм.
Інша концепція-переможниця, запропонована архітектором Ольгою КРУГЛЯК, передбачає потужну забудову на місці Десятинної церкви, а саме: зведення важкого храму-“панцирника” зразка Х століття на підмурках Десятинної церкви.
25 листопада прес-служба КМДА поінформувала, що О.ПОПОВ під час наради з фахівцями Київського центру археології 24 листопада заявив, що роботи із консервації фундаменту Десятинної церкви будуть виконані “в поточному році”.
Паралельно з роботами із консервації планується працювати над розробкою проекту благоустрою території Старокиївської гори із залишками фундаменту Десятинної церкви на час проведення Євро-2012.
Археологи просять вжити заходів зі збереження залишків фундаменту Десятинної церкви
17:20, 28.11.11
7 хв.
Новини партнерів
Підтримайте нас
Останні новини

- 19:10
ДТЕК вже розпочав підготовку ТЕС до наступної зими
- 19:08
Україна не повинна опускатися до такої риторики: дипломат про вислів Трапма
- 19:00
Рецепт, який знала кожна радянська господиня: легендарний торт "Мішка"
- 18:54
Європа має позбутися "гидливості" до ядерної зброї, - головний редактор Die Welt
- 18:51
Скандальний екс-очільник ДФС Насіров мобілізувався за крок від судового вироку, - ЗМІ
- 18:50
Одне з найбільших озер світу перетворилося на наймолодшу пустелю у світі: як це сталося
- 18:42
В ЗСУ відреагували на плани РФ наступати на Сумщину та Харківщину
- 18:30
Експерт оцінив участь китайських військовий у війні на боці РФ
- 18:29
ЄС не збирається продовжувати "торговий безвіз" з Україною, - ЗМІ
- 18:28
Як вимити вікно до блиску без розводів: копійчаний розчин "заставить" шибки сяяти
- 18:20
У Трампа відреагували на підвищення Китаєм мит для США до 84%
- 18:13
Чехія віддала Україні свій останній робочий танк радянського зразка, - ЗМІ
- 18:03
Інфляція в Україні знову зросла: що подорожчало найбільше
- 18:02
Знищення російського Ту-22М3: експерт оцінив наслідки унікальної операції
- 18:00
Гороскоп на 10 квітня за картами Таро: Близнюкам - більше слухати, Левам - тиск
- 17:57
"Народна" NVIDIA RTX 5060 Ti буде дешевшою, ніж її попередник RTX 4060 Ti
- 17:43
Адміністрація Трампа відновить частину скасованих програм іноземної допомоги, - Reuters
- 17:37
CD Projekt RED поглинула компанію, яка робить мультиплеєрний "Відьмак"
- 17:35
Учені розкрили походження величезного астероїда-вбивці, який може зіткнутися з Місяцем
- 17:26
Республіканці та демократи різко розкритикували ідею скорочення військ США у Європі
- 17:17
У Зеленського висловилися про участь китайських солдатів у війні проти України
- 17:11
Більшість українців не купує у компаній, які залишаються в РФ
- 17:10
Європа завдає "удар у відповідь", запроваджуючи мита на товари зі США на 21 млрд євро, - Bloomberg
- 17:10
Німеччина оголосила про призупинення прийому біженців за програмою ООН, - Reuters
- 17:10
10 квітня: церковне свято сьогодні, чого уникати та особливі погодні прикмети дня
- 17:00
10 квітня в Києві знову буде сніг
- 17:00
Гороскоп на 10 квітня: Ракам - турбота про близьких, Скорпіонам - проявити ініціативу
- 16:53
Росія наступає на Сумщину та Харківщину: експерт назвав головну мету
- 16:52
Українські бійці показали, як заходили в Бєлгородську область (відео)
- 16:48
Від шерсті барсуків до iPhone: американці можуть втратити улюблені товари
- 16:46
Xbox анонсувала велику літню презентацію, де покаже всі свої ігри
- 16:46
Сили оборони знищують безпілотними системами понад 65% усіх цілей ворога, - Федоренко
- 16:38
Має копита та може залізти на гору: у Японії представили нового "робота-коня" (відео)
- 16:30
10 квітня в Україну зайде нова хвиля дощів та снігу (карта)
- 16:28
Порожні виправдання Росії свідчать про те, що Путін досі не хоче миру, - Atlantic Council
- 16:25
Вийшов трейлер психологічного трилеру "Серфер" з Ніколасом Кейджем
- 16:25
Як оподатковуватиметься криптовалюта в Україні: озвучені можливі варіанти
- 16:21
Росіяни спланували потрапляння китайців в український полон, - аналітик
- 16:21
НКЯк КМDШ готує учнів до іспитів з іноземних мов: унікальні підходи та ефективне навчання
- 16:14
Нацбанк різко послабив гривню: офіційний курс валют на четвер
- 16:11
Озвучувати гру було дуже самотньо, - актор Індро з Kingdom Come: Deliverance 2
- 16:09
Полонений китаєць розповів, чому пішов воювати проти України
- 16:02
Міноборони назвало крайній термін повторного проходження ВЛК для обмежено придатних
- 16:02
З російською бронетехнікою на фронті відбувається щось дивне, - OSINT
- 16:00
На трьох знаків Зодіаку зваляться великі гроші вже ось-ось
- 15:58
Від моди до салонів краси: названо найгламурніші міста Європи
- 15:53
Скумбрія перебуває на межі: риба страждає через надмірний вилов, - The Guardian
- 15:30
20 популярних дитячих імен із минулого, які вам обов'язково сподобаються
- 15:23
ДумкаРФ атакує: чи можливий масштабний наступ
- 15:21
Європейський інвестиційний банк надає Україні €300 мільйонів: на що підуть кошти
- 15:17
Нові Google Pixel 10 будуть дешевшими, ніж попередники, але ціни знизяться не відразу
- 15:15
Атака дронів по військовому аеродрому в Моздоку: експерт розповів, чим цікаві цілі
- 15:09
На фронті росіяни бомблять фальшиві бункери, які створюють українські військові, - BI
- 15:07
Доїхати до Ужгорода та Карпати буде простіше: "Укрзалізниця" оголосила важливе рішення
- 15:04
Росіяни присутні в селі Басівка на Сумщині, але є ньюанс, - Селезньов
- 15:00
Роббі Вільямс розповів про серйозне захворювання, яке отримав після схуднення на препаратах
- 14:59
Українські банки презентували пільгові умови кредитування для виробників озброєння - членів Української Ради Зброярів
- 14:55
Україна довела Заходу, що застарілі види зброї можуть бути ефективними на війні, - BI
- 14:53
Епатажно, трагічно, важливо: огляд історичного мюзиклу "МУР. Ти [Романтика] в кіно"
- 14:50
Цей опалювальний сезон став найскладнішим, - Міненерго
- 14:46
Чи будуть відключення світла влітку: відповідь міністра
- 14:40
Рівень жиру в тілі може залежати від місяця зачаття: дивовижне дослідження
- 14:35
Україна не гірше за РФ може використати паузу у війні: військовий із 3 ОШБр назвав умови
- 14:32
Китай підвищив мита на товари зі США до 84%, - Bloomberg
- 14:31
У Німеччині ультраправа партія вперше в історії перемогла в соцопитуванні
- 14:25
Україна створює флот літаючих авіаносців, - Forbes
- 14:22
Адвокат розповів, коли потрібно повідомляти ТЦК про зміну персональних даних
- 14:19
Росія передала Алжиру як мінімум один Су-35: з'явилися супутникові знімки
- 14:16
"Туристи" з Китаю: експерт відповів, скільки їх може воювати проти України
- 14:12
НКУ Брюсселі відбувся I Міжнародний волонтерський саміт "Єдність"
- 14:10
Популярна українська співачка ледь не загинула у власній квартирі: що сталося
- 13:59
Україна отримала 1 мільярд євро від ЄС, - Шмигаль
- 13:58
"Найгірша гра в історії" вийшла в Steam і отримала 80% позитивних відгуків
- 13:56
Винищувач "шахедів": експерти розкрили секрети українського зенітного дрона (фото)
- 13:44
Путін уникнув мит Трампа, але на військову машину РФ чекає ще гірший удар, - The Telegraph