Науковці просять владу терміново вжити заходів зі збереження залишків фундаменту Десятинної церкви.
Про це на прес-конференції в УНІАН повідомили академік НАНУ, директор Інституту археології НАНУ Петро ТОЛОЧКО; заступник директора Інституту археології НАНУ, начальник Архітектурно-археологічної експедиції Гліб ІВАКІН, а також заступник директора НДІ Інституту пам’яткоохоронних досліджень Мінкультури України Тимур БОБРОВСЬКИЙ.
Археологи переконані, що найшвидшим методом, зважаючи на початок зими, буде тимчасово засипати автентичні рештки спеціальним грунтом та облаштувати водовідведення з території місця розкопок. Тобто, у такий спосіб провести консервацію решток храму.
“Ми опинилися під загрозою втрати цих решток фундаменту Десятинної церкви. Я мушу сказати, що так чи інакше ми кожен рік щось втрачали, бо не було можливості ідеально захистити фундамент... А після того, як в нас завалився (у лютому 2010 р.) павільйон, який там був, то ситуація ускладнилась ще більше”, - прокоментував П.ТОЛОЧКО. За його словами, минулої зими археологи по можливості самі законсервовували рештки фундаменту, частково присипаючи його. “Але це не гарантує їх збереження, бо піде сніг, котлован наповниться водою і це призведе до руйнування. Тому ми, археологи, забили тривогу...”, - сказав П.ТОЛОЧКО, відзначивши, що другу зиму розкопані автентичні залишки у відкритому стані не переживуть і зруйнуються.
Він повідомив, що зважаючи на ситуацію, ще влітку археологи почали проводити консультації та радитись щодо того, як уберегти залишки фундаменту. В результаті всі зійшлися на єдиній думці – засипати.
“Фундамент необхідно засипати чи річковим піском, чи якимсь стерильним чистим грунтом, який би не утримував решток, задернувати майданчик, вивести на поверхні план Десятинної церкви, як ми це зробили свого часу, готуючись до святкування 1500-річчя Києва і тисячоліття хрещення Русі. І паралельно вирішувати проблему, що робити далі з Десятинною церквою. Бо якщо ми будемо чекати, поки наші різні чинники - і владні, і культурологічні, всі надумають врешті, а що ж воно буде, то виявиться, що нічого вже реставрувати не треба буде і нічого зберігати не треба буде”, - пояснив П.ТОЛОЧКО.
За його словами, “основний обсяг Десятинної церкви” обстежений, але залишились уточнити деталі, наприклад, що оточує храм чи його окремі конструкції.
Як зазначив П.ТОЛОЧКО, в ході археологічних розкопок “здобутий важливий науковий матеріал, який прояснює деякі питання архітектурного плану, архітектурного вигляду Десятинної церкви, але настільки кардинальних матеріалів, які б змінили наше уявлення, чи дали можливість для абсолютно наукової автентичної реконструкції храму, все таки у нас не з’явилося”. А без цього, наголосив фахівець, відбудовувати Десятинну церкву є “не науковим і не коректним підходом”, тому цього робити зараз не можна. Крім того, він звернув увагу, що жоден проект конкурсу з Концепції відновлення Десятинної церкви не дав конкретного вирішення проблеми музеєфікації.
“Нам би було страшно втратити таку автентичну пам’ятку, якою є сьогодні фундаменти Десятинної церкви. Якщо ми їх законсервуємо, засиплемо землею, задернуємо, то вони будуть зберігатися ще тисячу років, як вони стояли тисячу років до цього. І, може, нове покоління і дослідників, і архітекторів знайде більш оптимальний варіант виявлення цих фундаментів і їх музеєфікації. І тоді вирішать проблему цю краще, ніж ми вирішили її сьогодні ”, - зазначив П.ТОЛОЧКО.
За інформацією Г.ІВАКІНА, на цей час стан пам’ятки такий, “що на нього дивитися боляче”.
“Після падіння накриття 2 тис. кв. метрів археологи самі засипали та намагалися зберігати під час відсутності фінансування. Стан окремих елементів пам’ятки – незадовільний. Котлован на сьогодні в різних місцях має різну глибину: в деяких – 3,5 м, а там, де давньоруський рів Старокиївського городища – майже 8 м. Тобто, там величезна яма, яка збирає всі опади. Тобто, все, що є внизу, що ми розкопали і не розкопали, – воно зруйнується, загине”, - занепокоєний начальник Архітектурно-археологічної експедиції.
За інформацією археологів, ними були направлені відповідні звернення до керівництва Києва, а також керівництва країни. Вітчизняних археологів підтримали також археологи Ермітажу з Санкт-Петербурга, які брали участь в розкопках залишків Десятинної церкви, які є фахівцями історико-архітектурних пам’яток східнослов’янського значення.
“Якщо ми цього негайно, буквально в найближчі дні не зробимо, а ми бачимо, що вже на порозі зима, ми втратимо цінну пам’ятку”, - попередив П.ТОЛОЧКО.
За його словами, голова Київської міської держадміністрації Олександр ПОПОВ вже висловив свою точку зору на проблему і підтримав думку археологів: “Він розуміє всю складність проблеми і необхідність вжиття термінових заходів. І, очевидно, зі свого боку він буде вживати своїх заходів”. Однак директор Інституту археології додав, що остаточне рішення буде прийнято після узгодження питання з профільним міністерством.
Для проведення робіт з консервації, за припущенням археологів, необхідно близько 700 тис. грн.
Як повідомляв УНІАН, у лютому цього року було оголошено бліц-конкурс на визначення кращої містобудівної, культурної, архітектурної та мистецької концепції консервації та сучасної музеєфікації автентичних залишків церкви Богородиці (Десятинної), пам`ятки археології національного значення «Місто Володимира – дитинець стародавнього Києва з фундаментами Десятинної церкви» із створенням архітектурного ансамблю з можливістю екскурсійного відвідування, відправлення релігійних потреб громадян та проведення протокольних заходів.
19 травня переможцями оголошеного конкурсу стали два проекти, які набрали однакову кількість голосів журі. Їх було вирішено об’єднати.
Одна з концепцій-переможниць, яку представив архітектор Андрій МИРГОРОДСЬКИЙ, передбачає музеєфікацію залишків історичного фундаменту, зведення скляного покриття над ним зі спорудженням каплички біля входу з боку Пейзажної алеї та відбудову ротонди за музеєм.
Інша концепція-переможниця, запропонована архітектором Ольгою КРУГЛЯК, передбачає потужну забудову на місці Десятинної церкви, а саме: зведення важкого храму-“панцирника” зразка Х століття на підмурках Десятинної церкви.
25 листопада прес-служба КМДА поінформувала, що О.ПОПОВ під час наради з фахівцями Київського центру археології 24 листопада заявив, що роботи із консервації фундаменту Десятинної церкви будуть виконані “в поточному році”.
Паралельно з роботами із консервації планується працювати над розробкою проекту благоустрою території Старокиївської гори із залишками фундаменту Десятинної церкви на час проведення Євро-2012.
Археологи просять вжити заходів зі збереження залишків фундаменту Десятинної церкви
17:20, 28.11.11
7 хв.
Новини партнерів
Підтримайте нас
Останні новини
- 09:35
Нова книга про "Відьмака" розповідає історію молодого Геральта
- 09:32
Протипіхотні міни для України: Пентагон сказав, де ЗСУ їх будуть використовувати
- 09:26
До сліз: Могилевська показала зворушливу зустріч з доньками після гастролей (відео)
- 09:10
В Одесі та області оголосили І рівень небезпеки (інфографіка)
- 09:03
За добу ЗСУ "закопали" понад тисячу окупантів, - Генштаб
- 09:02
Анжеліна Джолі розповіла про свою дитину, яка ненавидить публічність
- 08:56
У США з'явилася зброя, здатна розгромити армію Путіна: The Telegraph дізнався подробиці
- 08:50
З 1 грудня в Україні змінять правила бронювання працівників: Forbes розкрив деталі
- 08:39
У Дніпрі вируватиме негода: синоптики оголосили попередження (інфографіка)
- 08:32
Як встановлюватимуть інвалідність після ліквідації МСЕК: роз'яснення МОЗ
- 08:30
НКТа Сама П’ятниця в Алло: грандіозний день розпродажів
- 08:24
Вагітна Терлюга вразила зізнанням про свою вагу
- 08:05
П'ятниця в Києві буде холодною, мокрою та похмурою
- 07:56
Західна зброя не змінить війну докорінно, але допоможе Україні в іншому, - NYT
- 07:31
Росія атакувала Суми "шахедами", є загиблі (фото)
- 07:20
Гороскоп на 22 листопада за картами Таро: Близнюкам - маніпуляції, Стрільцям - момент удачі
- 07:10
Гороскоп на 22 листопада: Ракам - не робити покупки, Терезам - сюрприз близьким
- 07:00
Яке свято 22 листопада: що обов'язково потрібно зробити для благополуччя
- 06:42
Удар новою балістикою по Дніпру: в ISW проаналізували, як це змінює війну
- 06:30
У кого день ангела 22 листопада: значення імені, як привітати
- 06:30
Перед вихідними по всій Україні помітно похолоднішає (карта)
- 05:55
22 листопада: церковне свято сьогодні, звичаї та застереження дня
- 05:36
Страйки, злочини та паломництво: чого очікувати туристам в аеропортах Італії цієї зими
- 05:27
Де прибулець: простий тест для перевірки рівня IQ за 5 секунд
- 04:32
"Британія тепер залучена у війну": російський посол обурився ракетними ударами по РФ
- 02:59
Селище в Італії пропонує будинки за 1 євро: до чого тут Трамп
- 02:30
Що буде, якщо спорядити "Орешник" ядерним зарядом: сценарій авіаксперта
- 01:30
Чи готова британська армія захищати Східну Європу: відповідь генерала
- 00:53
Росія окупувала Дальнє, - DeepState
- 00:38
Вучич заявив, що Путін застосує ядерну зброю "без вагань"
- 21 листопада, четвер
- 23:57
Третя світова війна вже почалася, - Залужний
- 23:53
В ООН відреагували на погрозу Путіна бити по інших країнах
- 23:27
В Ісландії через виверження вулкана евакуювали популярний курорт Блакитна лагуна (відео)
- 23:07
"Це плювок Путіна в обличчя усіх, хто прагне миру": Зеленський про удар новою російською ракетою
- 23:02
Не можна стояти під ним, коли йде дощ: що відомо про найнебезпечніше дерево у світі
- 22:44
Найближчими днями існує загроза удару по Верховній Раді, - нардеп
- 22:14
Скільки міжконтинентальних ракет має РФ і як часто може їх запускати: думка експерта
- 22:07
Пентагон розкрив деталі про "новітню" російську ракету "Орешник"
- 21:58
Під час удару Storm Shadow по Росії було поранено високопоставленого генерала КНДР, - WSJ
- 21:51
У США відповіли, чи знали про запуск нової балістики по Україні
- 21:46
Треба знайти дивне число серед сотні однакових за 9 секунд: надскладна оптична ілюзія
- 21:35
Обранець Трампа на посаду генпрокурора втрапив у скандал: він знімає кандидатуру
- 21:20
Що це за ракета "Орешник", якою Путін вдарив по Дніпру: експерти пояснили
- 21:04
Король контрабанди Альперін та його спільниця навели шороху на митниці: що відомо про справу на десятки мільйонів збитків Україні
- 21:01
В YASNO пояснили постійні зміни графіків відключення світла
- 20:55
Удар по Дніпру: США знали про наміри РФ і попередили Київ, - CNN
- 20:49
В умовах війни децентралізована генерація стійкіша, ніж традиційна, - гендиректор ДТЕК Тімченко для Associated Press
- 20:45
Цвіль у ванній може ховатися в найнесподіваніших місцях: поради експерта, як позбутися
- 20:44
Експерти пояснили різницю між міжконтинентальною балістичною та ракетою середньої дальності
- 20:30
Фентезійна RPG, на яку геймери так довго чекали – що пишуть у прев’ю Avowed
- 20:24
Усі країни Євросоюзу зобов'язані заарештувати Нетаньягу за можливості, - Боррель
- 20:20
"Джон Вік" повертається: Lionsgate зніме серіал-продовження культової франшизи
- 20:00
Три різдвяних стрічки, які ви захочете переглядати знову і знову
- 19:47
Чотири знаки Зодіаку отримають удар у спину вже днями
- 19:46
Путін заявив, що удар по Дніпру було завдано "новітньою гіперзвуковою ракетою"
- 19:46
Міжконтинентальна ракета "Рубеж" зроблена з розрахунком на ядерний боєзаряд, - експерт
- 19:39
Очільниці Хмельницької МСЕК різко скоротили розмір застави
- 19:38
У прибережній печері неандертальців виявили 60-тисячолітню піч для виготовлення клею
- 19:35
Психологиня розповіла, як знайти кохання онлайн та не потрапити в халепу
- 19:30
Як потрібно їсти хурму: зі шкіркою чи без
- 19:22
Київ і Захід схиляються до замороження війни без визнаних кордонів, - Financial Times
- 19:08
Екс-учасниця "Холостяка" розповіла, як втратила чоловіка на війні: "Його тіло гнило в сірій зоні"
- 19:05
Українська різдвяна пісня зазвучала у рекламі відомого бренду (відео)
- 19:03
Удар по Дніпру: з'явилися фото уламків ракет
- 19:02
Прайс-кепи блокують імпорт електроенергії з ЄС, – Тинний
- 19:00
Українців попередили про негоду: синоптикиня розповіла, до чого готуватися
- 18:55
Одну з найпровальніших ігор 2024 року віддають із 95% знижкою – їй варто дати шанс
- 18:52
Інтерв'ю"В коханні не може бути переможців чи переможених", - екс-учасниця "Холостяка" Світлана Кирган
- 18:49
Путін не зможе завершити війну в Україні без розвалу Росії, - The Telegraph
- 18:45
МЗС досі не пояснило контакти Миколи Удянського з оточенням Трампа, про які пишуть росЗМІ, - Тука
- 18:44
Дженніфер Лопес в жакеті та міні: акторка поєднала елегантність та сміливість
- 18:40
АктуальноРуслан Шостак увійшов до ТОП-10 найвпливовіших бізнесменів та ТОП-100 найвпливовіших українців за версією ЗМІ
- 18:35
"Конотопська відьма" потрапила в тренди на Київстар ТБ серед фільмів за покупкою
- 18:33
АналітикаФормула страху: навіщо Росія застосувала міжконтинентальну балістику
- 18:21
ГУР влаштувало росіянам вибуховий "екзамен": Росія втратила взвод (відео)