У Львівській обласній універсальній науковій бібліотеці 17 жовтня відбулась виставка-презентація та урочиста передача зібрання книг «Дома русского зарубежья им. А. Солженицына».

Цього дня велику залу ЛОУНБ заповнили бібліотекарі Львова, зацікавлені читачі, представники інтелектуальної еліти та бізнесу, кореспонденти ЗМІ, молодь та почесні гості.

На презентацію були запрошені відповідальний за зв’язки Львівської єпархії УПЦ з Генеральним Консульством Росії у Львові та російськими громадськими організаціями Львівщини протоієрей Миколай Баранов і керівник прес-служби Львівської єпархії Ганна Шевченко.

Відео дня

Всі учасники презентації мали змогу ознайомитися з книгами, що передаються в дар. Презентація відбувалася під звуки класичної музики у виконанні струнного квартету. Класична музика в просторому, багато оздобленому ліпниною залі Обласної Універсальної бібліотеки, можливість погортати гарно видані фоліанти створило справді святкову атмосферу.

Директор ЛОУНБ Іван Сварник подякував організаторам акції і зазначив, що наявна в бібліотеці література російською мовою морально застаріла. Він сказав: «Це третє велике надходження літератури. Я втішений, що читачі отримають модерну книжку, написану так, як ми сьогодні розуміємо об’єктивність історичного процесу».

Генеральний Консул ГК РФ у Львові Олег Астахов нагадав слова одного з класиків: «Теперішнє – це кухня, на якій кожен з нас із продуктів минулого готує майбутнє для своїх дітей». Книги – це і є ті продукти. «Такого роду акції, – зауважив Олег Юрійович, ― більш ефективні аніж мітинги і демонстрації».

Ірина Царьова нагадала присутнім яким теплом від книг віяло колись у домах і закликала подумати над тим, як повернути паперову книгу у помешкання сучасних людей.

Начальник Головного управління з питань внутрішньої політики, преси та інформації Львівської ОДА Ігор Держко наголосив, що книги, які бібліотека отримує в дар збагатять духовне життя львів’ян. Такі відомі меценати як «Дом» дають людям можливість спілкуватися в режимі діалогу, що власне і робить нас особистостями. «Розпочавши такий круглий стіл, - сказав він, - ми продовжимо обговорення цих книжок. Адже лише від перегляду назв і авторів мене проймає шал читача – бажання попрацювати з ними».

Ірина Лопухіна розповіла про діяльність «Дома русского зарубежья», який вже понад 16 років працює для реалізації програм книжкової допомоги. Дом – це культурний центр, сюди надходять дари – рукописи з усього світу, більше 500 з яких вже вийшло друком. Львову у подарунок привезли 300 найменувань книжок. Це мемуари, біографії, словники, довідкова література. За пропозицією пані Ірини присутні переглянули документальний фільм «Посольство на Таганском холме», присвячене діяльності «Дома русского зарубежья».

З великим захопленням сприйняли слухачі виступ Віктора Леонідова. кандидата історичних наук, журналіста, поета, який виконав свої авторські пісні «Сон», «Два хреста» та пісню «Звезда» В.Висоцького.

Кандидат історичних наук Ігор Пестрій, співробітник Наукової бібліотеки ЛНУ ім. Ів. Франка зробив тематичний огляд подарованих книг.

Протоієрей Миколай Баранов зазначив, що книжка має для людини сакральний зміст. Друкована книга – це зовсім інший засіб подання і сприйняття інформації, не такий який відбувається за посередництвом сучасних інформаційних технологій. Колись люди роками збирали домашні бібліотеки, зберігали і передавали нащадкам як духовну спадщину.

Цікавим був виступ Викладача Українського Католицького університету, модератора Галицького дискусійного клубу «Мітуса» Володимира Павліва, який зокрема, сказав, що ми оцінюємо народи не за словами, а за вчинками. Спільна мова тих, хто живе в Галичині має бути не «хто кому що винен», а «хто кому що може дати». І сьогоднішня подія свідчить на користь такої дискусії.

Директор Наукової бібліотеки ЛНУ Василь Кметь зауважив, що університет у місті – це не лише навчальний заклад, а академічне середовище, яке визначає інтелектуальні течії. Книгозбірня завжди була основою університету, течії формувались за гутенбергівськими канонами. І дуже добре, що подаровані книги попали у загальнодоступну бібліотеку. Василій Федорович висловив сподівання, що за сприянням Генерального консульства РФ вдасться налагодити також науковий книгообмін.

Катерина Гороховська передала учасникам урочистості вітання від міського голови і поділилась враженнями від побаченого фільму: «Такий фільм про українських дисидентів має зняти і Україна. Шануємо цих людей, збережемо пам’ять про них». Хтось із виступаючих назвав сьогоднішню чудову акцію «культурною агресією Росії у Львові в хорошому розумінні слова» тож пані Ірина запропонувала щоб тепер Україна відповіла тим же: необхідно організувати книгообмін з Росією. Адже в любові до книги, у спільній праці ми можемо знайти порозуміння.

**** «Дом русского зарубежья им. А. Солженицына» ― унікальний комплекс, що формує фонд пам’ятників духовної і матеріальної культури еміграції, який поєднує функції музею, архіву, бібліотеки, науково-дослідного і культурно-просвітницького центру. Його основна діяльність присвячена історичному феномену Руського Зарубіжжя, а також розвитку відносин і зміцненню зв’язків із співвітчизниками за межами Росії.

Православіє в Україні