Цю цифру озвучили представники ВООЗ в Україні у рамках круглого столу - наради на тему “Актуальні проблеми контролю над тютюном в Україні”, яка проходила у будівлі Комітетів ВРУ. Народні обранці, вищі посадовці, духовенство, громадськість, представники міжнародних організацій зустрілися аби знайти найефективніший метод боротьби із палінням в Україні.
Ініціювали зустріч представники Міжфракційної депутатської групи ВРУ “За духовність, моральність та здоров`я українців”, які презентували перше видання із серії збірок актуальних статей з питань боротьби із палінням під назвою “Акцизне регулювання тютюнової галузі в Україні”.
Представники Бюро ВООЗ в Україні, які підтримали ініціативу, привели статистичні дані щодо смертності та захворюваності у зв`язку з активним чи пасивним палінням.
Наталя Король, представниця Бюро, зазначила, що щорічно із звичкою паління розлучаються 5 млн. людей на всій планеті ....через смертність. Але ця цифра може незабаром, за її словами, зрости до 8 млн.
На думку представників ВООЗ в Україні основними заходами у боротьбі із палінням мають стати підняття акцизів, заборона реклами цигарок, спонсорства, висвітлення шкідливості, лікування від нікотинової залежності.
У 2011 році вони планують провести серію заходів у Чорнобильській зоні, де проживає найбільш чутлива категорія українців до тютюнопаління. Також, за словами, представників міжнародної організації, особливу роботу треба проводити серед жінок, які через паління часто не можуть народжувати.
Микола Поліщук, Міністр охорони здоров`я України у 2005 році та Голова оргкомітету Коаліції громадських організацій та ініціатив “За вільну від тютюнового диму Україну, підтримав стурбованість ВООЗ, що в Україні на профілактику паління витрачається від 2 до 10 коп. на людину на рік!
Колишній Міністр переконаний, що загалом гроші треба виділяти на лікування, а на заходи щодо запобігання паління серед українців.
На думку Євгена Царькова, Голови підкомітету з питань податку на прибуток юридичних осіб та інших податків на доходи юридичних осіб Комітету ВРУ, з питань податкової та митної політики, потрібно поступово збільшувати податок на цигарки, а отже й ціну, виходячи з рівня інфляції, цінової привабливості певної марки цигарок, купівельної спроможності курців. Це, переконаний народний обранець, зменшить доступність тютюнових виробів та не обмежить поширення нелегальної отрути.
За словами Василя Костицького, Голови ліквідованої Нацкомісії із моралі, найкращий спосіб боротьби — це рівень публічності висвітлення проблеми. Вони раніше проводили подібні заходи,на які запрошували дві сторони, яка незадоволена і, наприклад,виробник. Запрошувалися ЗМІ. Усі телеглядачі, та читачі могли стати очевидцями того,що насправді стоїть за тією чи іншою кампанією.
Для прикладу, Нацкомісія виграла справу проти соціальної реклами із запобігання СНІДу “Зайдемо на каву” та визнала її такою, що протирічить законодавству про суспільну мораль.
Щодо антитютюнової кампанії, то їм вдалося заборонити продаж таблеток проти паління “Атма”, їх визнали такими, що завдають шкоди здоров`ю.
Також учасники круглого столу запропонували внести поправки у законодавство та заборонити продаж цигарок біля дитячих майданчиків, освітніх закладів. Для цього, на їх думку, варто підняти вартість річної ліцензії, на продаж тютюнових виробів, наприклад із 800 грн. до 20 тис. грн.
На думку головуючого на засіданні Павла Унгуряна, голови Міжфракційної депутатської групи ВРУ “За духовність, моральність та здоров`я українців”, керівника молодіжного комітету ВСО ЕХБ, головна проблема розповсюдження паління — відсутність моральності та духовності суспільства.
Він пропонує зібрати усі пропозиції, які надійшли із усієї України, розробити відповідну соціальну рекламу на “накрити нею усю Україну”. Також голова даної Міжфракційної групи переконаний, що у рамках цієї кампанії потрібно залучати молодь та відвідувати інвалідів, сиріт, аби в них вироблялася інша свідомість.
Представники духовенства на засіданні попросили державних мужів допомогти їм у боротьбі із палінням населення.Керівник секретаріату Верховного архієпископа УГКЦ отець Олекса ПЕТРІВ, вважає найкращою панацеєю, коли самі “святі отці” не будуть палили і не подаватимуть негативний приклад для вірян. Адже "часто сам “отець” після літургії, де кадить для Бога, виходить і кадить дияволу”,- каже отець.
Епископ Всеукраїнського союзу церков ХВЄ Михайло Паночко теж переконаний “якщо пастор курить, вівці теж смалять”. Він вважає, що треба вводити повну заборону на паління.
За його словами, від паління страждає право кожного Українця на здоровий спосіб життя,закріплене у Конституції, бюджет сім`ї (приблизно 200 грн/ у місяць), а також екологія (скрызь можемо побачити купи сміття, пожежі,які виникають унаслідок викинутого недопалка)
Користь від паління єпископ бачить лише для тютюнових магнатів. Він каже, що Україна постраждала насамперед від 70 років диму атеїзму.
У Біблії є усе, щоб оздоровити націю, переконаний Михайло Паночко, - сам Христос прийшов на землю, “щоб люди мали життя із подостатком”. Тому, на думку єпископа Паночка, усім хто палить і підтримує паління треба покаятися перед Богом. Лише підняття рівня духовності суспільства протистоїть усім негативним явищам,вважає єпископ ХВЄ.
За словами єпископа-помічника Києво-Житомирського Станіслава Широкорадюка, вони не приймають курців у семінарію, а також у Римо-католицькій церкві не було випадків, коли вони “канонізували святого”, який би палив при житті.
Учасники засідання прийняли рішення усі пропозиції зібрати у єдиний документ для подальшої їх реалізації. За словами організаторів, вони планують продовжити подібні обговорення і надалі.

Прес-служба ВСО ЕХБ