У Луцьку відбувся мітинг-реквієм пам’яті жертв масового розстрілу у Луцькій тюрмі 1941 року. Панахиду за жертвами розстрілу в’язнів у Луцькій тюрмі відправили священнослужителі УПЦ КП та Луцької дієцезії Римо-католицької церкви.

Як передає кореспондент УНІАН, розпочалися заходи з вшанування жертв розстрілу в’язнів у Луцькій тюрмі Хресною ходою з Театрального майдану за участю духовенства, представників влади та громадськості до Замкової площі. Біля пам’ятника Жертвам політичних репресій, Меморіальної дошки та стіни розстрілу учасники мітингу поставили квіти та лампадки, а на місці проведення розкопок (у дворі монастиря) з лампадок виклали Хрест. Пам’ять розстріляних в’язнів Луцької тюрми присутні вшанували хвилиною мовчання.

„Ми зібрались у цьому скорботному місці не для суду. Суд історії і суд Божий розставляє все на свої місця. А наш обов’язок - пом’янути усіх, хто лежить тут. Помолитися. І передати цю пам’ять своїм дітям...”, - зазначив Луцький міський голова Богдан ШИБА.

Відео дня

Довідка УНІАН. З початку 1940-го року на Волині розпочалися масові депортації, арешти, вбивства. До Луцька звозили «неугодних» з усіх куточків Волині. Архівні документи свідчать, що на 10 червня 1941 року у Луцькій в’язниці утримувалося 2 117 ув’язнених. Серед них - патріотично налаштована молодь, активісти Організації українських націоналістів, священнослужителі, представники наукової та творчої інтелігенції. Усіх їх планувалося евакуювати у Вологду та Астрахань. Для цього виділялося 75 вагонів.

Однак, 22 червня приблизно о 14.00 Луцька тюрма була піддана бомбардуванню з ворожих німецьких літаків. Після закінчення бомбардування в’язні вчинили бунт. Але утекти пощастило одиницям. Навздогін утікачам були вислані наряди НКВС, які або ж розстрілювали їх на місці, або повертали до тюрми.

23 червня німці були за 25 кілометрів від Луцька. Енкаведисти наказали розстрілювати ув’язнених. Всю ніч і до самого ранку 23 червня, поки німці не увійшли в місто, в Луцькій тюрмі розстрілювали арештантів, поспіхом прибирали їхні тіла. Усі розстріляні були политі керосином та спалені, а місце розправи посипали вапном. Земля і стіни тюрми були просякнуті кров’ю. За деякими даними у Луцькій тюрмі розстріляно близько 4 000 в’язнів з понад сорока міст і сіл Волині. У в’язниці залишалося ще 625 живих людей. Офіційний похорон замучених і розстріляних в’язнів Луцької тюрми відбувся лише у серпні. У процесії тоді взяли участь 78 священиків та десятки тисяч людей.