Бюро з питань демократії, прав людини і праці Держдепартаменту США 11 березня опублікувало щорічну Доповідь про стан прав людини у світі за 2009 рік, в тому числі щодо України. Серед питань, порушених у документі, аналізується процес реституції церковної власності в нашій країні, а окремий розділ присвячено питанням свободи релігії в Україні, повідомляє Інститут релігійної свободи.

У доповіді, що доступна англійською мовою, серед найбільших порушень прав людини в Україні згадуються заяви про серйозні зловживання міліції, тяжкі умови в тюрмах, свавільне і тривале ув`язнення під варту до початку судового процесу, неефективна і корумпована судова система, інциденти антисемітизму, а також факти широкого поширення корупції в органах виконавчої влади і в суспільстві.

У підрозділі «Свобода релігії» розділу 2 «Дотримання громадянських свобод» Доповіді зазначено, що Конституція і законодавство України передбачають свободу релігії, і Уряд в цілому захищав це право. При цьому деякі меншини і нетрадиційні релігії зазнавали труднощів у реєстрації, в купівлі та оренді власності.

Відео дня

Держдепартамент США констатує, що в Україні відсутня будь-яка формальна державна релігія, однак місцева влада час від часу підтримувала релігійну більшість у своїх регіонах.

У звіті зазначено, що представники декількох конфесій висловили задоволення роботою Держкомнацрелігій України в 2009 році.

При цьому в документі згадуються скарги представників Української греко-католицької церкви на небажання міської влади в Києві, Київській області, Житомирі, Ялті, Сімферополі та Євпаторії виділяти землю для будівництва храмів віруючими цієї конфесії.

Протягом року єврейська громада знову висловила занепокоєння з приводу відмови місцевої влади Львова перемістити Краківський ринок, розташований на землі давнього єврейського цвинтаря, яка піддається періодичному риттю для встановлення нових кіосків, що порушує недоторканність (священність) цієї землі. У той же час влада Львова стверджувала про неможливість перемістити ринок, оскільки деякі з будинків є приватною власністю.

На думку Держдепартаменту США, законодавство України обмежує діяльність іноземних релігійних організацій і досить вузько визначає допустимі дії духовенства, проповідників, учителів та інших представників іноземних релігійних організацій, які не є громадянами країни. При цьому у Міжнародному звіті підкреслено, що, не дивлячись на це, відсутні будь-які повідомлення, що влада в Україні протягом року використовували чинне законодавство з метою обмеження діяльності таких релігійних організацій.

Держдепартамент США відзначив, що в 2009 році Уряд України заохочував міжконфесійне порозуміння шляхом проведення частих консультацій з Всеукраїнською Радою Церков і релігійних організацій, члени якої представляють віросповідання більш ніж 90% релігійно-активного населення країни. Крім цього, в Доповіді звернуто увагу на те, що обласні держадміністрації та місцеві релігійні лідери в більшості регіонів Україні також сформували регіональні ради церков і релігійних організацій.

Серед законодавчих новацій документ згадує про те, що 15 січня 2009 року Парламент ухвалив законодавчі поправки, які надають зареєстрованим релігійним організаціям право на довгострокове використання земельних ділянок, що перебувають у державній та комунальній власності.

Оцінюючи роботу Кабінету Міністрів Україні в 2009 році, Держдепартамент США відзначив, що 25 березня Уряд зменшив орендні ставки на використання державної власності, у тому числі і для релігійних організацій, до 45% діючого розміру орендної плати. 5 серпня Кабінет Міністрів ухвалив постанову, що полегшує реєстраційні процедури для іноземних священиків, які відвідують країну. 3 вересня Уряд прийняв рішення про зменшення тарифів на природний газ для релігійних організацій до рівня тарифів населення.

Говорячи про повернення власності, конфіскованої у релігійних груп за часів радянської влади, було відзначено, що цей процес має ряд проблем і продовжується в повільному темпі, частково внаслідок економічної ситуації в країні. Крім того, як зазначено у Доповіді, суперництво серед представників місцевого самоврядування за певні об`єкти власності ускладнило здійснення реституції культового майна для християн, євреїв і мусульманського співтовариства.

Також зазначається, що протягом 2009 року Державний комітет України у справах національностей та релігій не повідомляв про просування процесу повернення церковної власності. Раніше, цей Комітет заявив, що більшість будівель і об`єктів вже були повернені релігійним організаціям, а об`єкти реституції, що залишилися, є зайнятими державними установами, історичними пам`ятками або передані в приватну власність. Держкомнацрелігій також заявляв, про брак бюджетного фінансування з метою переміщення організацій, що займають ці будівлі, і при цьому відзначив, що заявки конфесій на повернення окремих об’єктів реституції часто підпадали під юрисдикцію органів місцевого самоврядування.

Більш докладно свій погляд на стан релігійної свободи в Україні Держдепартамент США виклав у Міжнародному звіті про свободу віросповідання за 2009 рік.