Звернення молодіжних православних Братств до Предстоятеля УПЦ з нагоди відзначення 1150-річчя Оскольдового Хрещення Русі

21:18, 06 березня 2010
Суспільство
9 0

ЙОГО БЛАЖЕНСТВУ ВОЛОДИМИРУ
МИТРОПОЛИТУ КИЇВСЬКОМУ ТА ВСІЄЇ УКРАЇНИ
СВЯТО-УСПЕНСЬКИХ КИЄВО-ПЕЧЕРСЬКОЇ,
ПОЧАЇВСЬКОЇ ТА СВЯТОГОРСЬКОЇ ЛАВР
СВЯЩЕННОАРХІМАНДРИТУ

Ваше Блаженство,
Блаженніший Владико, благословіть!

Ми, представники молодіжних Православних Братств України звертаємось до Вашого Блаженства з проханням батьківської підтримки та опіки у справі всецерковного відзначення ювілею 1150-річчя від часу походу на Константинополь у 860 р. князя Оскольда Київського та прийняття ним внаслідок цього святої Православної віри. Цей визначний ювілей в історії нашої Церкви та Батьківщини сповнюється у цьому 2010 році.

На жаль, пам’ять про початкове перше Оскольдове Хрещення Русі, яке відбулося на 128 років раніше за остаточне Володимирове Хрещення, з політичних міркувань тривалий час піддавалося штучному забуттю. Тож її відновлення, належне вшанування як цієї визначної історичної події, так і самого першого київського православного князя-мученика Оскольда (у св. хрещенні Миколая) стає одним з найважливіших кроків на шляху духовного відродження в Україні.

За влучним висловом першого ректора Київського університету Св. Володимира проф. М.Максимовича, без Оскольдового хрещення у 860 р. не відбулося б на Русі і Володимирового Хрещення у 988 р., адже саме прийняття хрещення кн. Оскольдом приготувало грунт для початкового поширення християнства та подальшого хрещення св. кн. Ольги, а згодом і її онука Св. Рівноап. кн. Володимира Великого, який вже остаточно утвердив Св. Православну віру в землях Священної Київської Русі. З цієї причини за ініціативою проф. М.Максимовича у 1866 році з благословення Святішого Синоду у Російській імперії відзначався ювілей Тисячоліття першого Оскольдового Хрещення Русі. Про це є свідчення у дореволюційній періодиці тих років. Архівні документи також підтверджують, що у Києві до революції існувала традиція церковного вшанування кн. Оскольда-Миколая як православного мученика, а 2/15 липня щорічно у Києві від Києво-Печерської Лаври до Оскольдової могили при вельмичисельному зібранні православного люду здійснювались хресні ходи, служилися панихиди по князю-мученику Оскольду-Миколаю тощо. Особливо вшановував кн. Оскольда як християнського мученика і Св. Прав. Іоан Кронштадтський. Усі ці факти зібрані та детально висвітлені у праці історика С.Шумило “О князі Русьтiм Осколді”.

На жаль, після богоборницької революції 1917 р. традиція церковного вшанування нашого першого київського православного князя та першого православного мученика Оскольда-Миколая, як і чимало інших благочестивих православних традицій, у нашому народі було втрачено. Проте віримо, що тепер, з падінням богоборництва та гонінь на Православіє, настав час відродити все те, що було нами втрачено в епоху атеїзму та репресій.

Більше того, якщо відзначення такого ювілею було можливим у Російській імперії, то тим паче є нашим обов’язком відзначити у 2010 році 1150 років від часу походу кн. Оскольда на Константинополь та прийняття ним після цього християнства.

Позаминулого року в Україні відзначалось 1020-річчя Володимирового Хрещення Русі. Не зважаючи на те, що ця річниця не була «круглою» у традиційному розумінні, її відзначення викликало духовний поштовх у суспільстві. Немає сумнівів, що відзначення 1150-річного ювілею початкового Оскольдового Хрещення матиме не менше, а то й ще більше духовне та історичне значення.

Ваше Блаженство, Блаженніший Владико Володимире! Знаючи про Вашу щиру і глибоку відданість справі відродження нашої правдивої духовної та історичної спадщини, звертаємось до Вас з проханням благословити відзначення означеного ювілею на загальноцерковному рівні, провести з цієї нагоди у Києві церковно-наукову конференцію, збір православної молоді, літні таборування скаутів, святкові богослужіння тощо.

З любов’ю во Христі, синівсько-смиренні ваші

Підписи представників Братств:

Бориславське молодіжне християнське товариство «КОВЧЕГ» диякон Тарасій Андрусевич
Київське міжпарафіяльне товариство православної молоді «Спільна справа» Сергій Штейников
Київський молодіжний православний портал «ПРИТВОР» Андрей Сидун
Львівський православний портал «ПОТОК» Віктор Яшин
Київська община прп.Агапіта Печерскаго диякон Валентин Макаров
Львівське молодіжне православне братство Почаївської ікони Максим Гниб
Едмонтонська община прп. Германа Аляскинського диякон Григорій Скратч
Нью-Йоркська община свт. Тихона Савенко Олександр
Православна скаутська федерація «Галицька Русь» Кирило Арбатов
Ужгородське православне товариство прп. Мойсея Угрина Мирослава Данканич


ЗБІР ПИДПИСІВ ТРИВАЄ!

Свої пропозиції та підписи надсилайте до ініціативної групи під головою о. Тарасія Андрусевича на ел. скрині tarasios@mail.ru і ortprav@gmail.com

Відзначимо разом початок Хрещення Русі!

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter