За підтримки Міністерства охорони здоров`я України 16 лютого у Києві відбувся круглий стіл на тему «Медичні, соціальні та морально-етичні аспекти у питанні протидії штучному перериванню вагітності». Захід мав на меті започаткувати суспільну дискусію з проблематики звуження практики абортів в Україні, повідомляє Інститут релігійної свободи.

Відео дня


Учасники заходу обговорили історичні особливості переривання вагітності в країнах світу, правові нюанси та специфіку комплексної медичної допомоги при небажаній вагітності, питання біоетики в контексті відповідальності за ненароджене життя.

 

Під час круглого столу була наведена офіційна статистика абортів, згідно якою у 2009 році в Україні було здійснено 156 тис. абортів, серед яких 111 – у підлітків. До того ж минулого року померло 4 жінки від ускладнень, пов`язаних з абортом, а у 2008 році було зафіксовано 9 смертельних випадків.

 

При цьому за останні десять років кількість абортів в Україні зменшилась у 6 разів (на 70% за с 1991 року). Хоча наявна ситуація ще значно перевищує рівень країн Європи, де в середньому 5.0 абортів на 1000 жінок репродуктивного віку, в той час як в Україні – 16.6 на 1000 (за даними 2008 р.). Тому на сьогодні питання звуження практики абортів є пріоритетним у вирішенні проблем репродуктивного здоров`я.

 

Серед учасників розгляду цих актуальних питань були Міністр охорони здоров`я України Василь Князевич, перший заступник міністра Василь Лазоришинець, керівник профільного Департаменту МОЗ України, представники Церков і релігійних організацій, громадськості, Бюро ВООЗ в Україні, фахівці Міністерства освіти та науки України та Міністерства України у справах сім`ї, молоді та спорту.

 

Міністр Василь Князевич, звертаючись до учасників Круглого столу, наголосив на тому, що у теперішній час Міністерство та Церкви об`єднали зусилля у сфері збереження людського життя та ставлять цю проблему на державному рівні.

 

Попри різноманітність думок і позицій стосовно проблеми штучного переривання вагітності, учасники заходу були одностайні в одному: нове людське життя – це велика цінність, тож кожен має усвідомлювати відповідальність і докладати максимум зусиль для збереження кожної вагітності – кожної дитини. Учасники заходу відзначили важливість збереження морального та фізичного здоров`я матері та дитини.

 

На думку доктора  богослов`я, декана філософсько-богословського факультету Українського  католицького університету Ігоря Бойка, "піднімати сьогодні питання про цінність і гідність людського життя та розуміти його як дар, є одним із пріоритетів не лише держави, але й кожної людини". Священик наголосив: "Настав час, щоби ми спільно призадумалася над питанням відповідальності за довірене нам життя і над пошануванням його гідності від моменту зачаття до природної смерті".

 

Як повідомили фахівці МОЗ, штучне переривання вагітності – це один із найбільш значних чинників розладу здоров`я жінки: безпліддя, невиношування вагітності, запальні хвороби статевих органів, порушення менструального циклу. Аборт та пов`язані з ним ускладнення призводять майже до кожної десятої втрати у показнику смертності, пов`язаної з вагітністю та пологами, а післяабортні ускладнення негативно впливають на репродуктивне здоров`я жінок. На переконання медиків, усьому цьому сприяють недоліки інформування населення щодо репродуктивного здоров`я та різноманітних методів контрацепції.

 

Не дивлячись на те, що штучне переривання вагітності наносить непоправної шкоди здоров`ю, аборт в Україні є легалізованим з 1955 року. Однак легалізація абортів передбачала подальше зниження їх кількості шляхом розширення державних заходів заохочення материнства. Саме напрацюванню таких заходів був присвячений Круглий стіл у МОЗ України.

 

Представник України у Раді Європи, професор Зореслава Шкіряк-Нижник розповіла присутнім про позицію Ради Європи щодо штучного переривання вагітності.

 

Згідно інформації ІРС, у ході січневої сесії Парламентської Асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) парламентарі країн Європи також обговорювали проблематику абортів, зазначаючи про неприпустимість зростання їх кількості. Фахівці профільного комітету ПАРЄ наголосили, що громадськість має усвідомити, що аборт не можна розглядати як засіб регулювання народжуваності. У рекомендації ПАРЄ № 1903 (2010), яка була ухвалена за результатами зазначених слухань, вказано про необхідність належного інформування громадськості, зокрема молоді, про питання материнства та репродуктивного здоров`я, застосування сучасних методик планування сім’ї, надання своєчасної безпечної акушерської допомоги та вжиття заходів для зменшення ризиків для здоров`я матерів.

 

Під час Круглого столу керівництво Міністерства охорони здоров`я України висловило стурбованість зазначеними проблемами українського суспільства і вважає, що консолідація зусиль різних громадських інституцій, в тому числі релігійних організацій, щодо зниження абортів шляхом їх попередження та виховання високої моралі членів суспільства дасть змогу досягти спільної мети. З огляду на це, своєю основною стратегією Міністерство обрало здійснення заходів щодо попередження штучного переривання вагітності шляхом пропаганди здорового способу життя, впровадження засад планування сім`ї.

 

Ці наміри та поставлені Міністерством завдання знайшли підтримку з боку присутніх священнослужителів, більшість з яких вже співробітничає з МОЗ України у форматі Громадської ради з питань співпраці з Всеукраїнською Радою Церков і релігійних організацій.

 

Усі учасники Круглого столу погодились, що створення належних умов для реалізації репродуктивної функції є запорукою збереження і відтворення народу, нації, держави. При цьому представники медичної спільноти заявили про те, що як ніхто інший усвідомлюють важливе значення просвітницької профілактичної роботи щодо планування сім`ї та збереження кожної вагітності.

 

Очікується, що розпочата дискусія буде продовжена на більш масштабному рівні – у ході міжнародного конгресу «За життя!», присвяченого питанням протидії штучному перериванню вагітності, який запропонували провести у Києві члени Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій під час зустрічі з Прем’єр-міністром України Юлією Тимошенко у липні 2009 року.