У Міністерстві охорони здоров`я 10 грудня відбулося засідання Громадської ради з питань співпраці з Всеукраїнською Радою Церков і релігійних організацій. Учасники засідання обговорили проект інформаційної компанії щодо протидії епідемії ВІЛ/СНІДу та розглянули питання звуження практики абортів в Україні. Про це повідомляє Інститут релігійної свободи.
Зокрема, голова комітету МОЗ з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та іншим соціально небезпечним хворобам Світлана ЧЕРЕНЬКО представила проект Концепції національної інформаційної кампанії «Не дай СНІДу шанс!». Громадська рада критично сприйняла цей проект, оскільки лейтмотивом запропонованої інформаційної кампанії, націленої головним чином на молодь віком від 16 до 25 років, мав би стати девіз «Використовуй презервативи при сексуальних контактах». При цьому жодних моральних орієнтирів, закликів до стриманості у статевих відносинах та відповідальної поведінки ця програма не пропонує.
Таку позицію, висловлену під час засідання заступником голови Громадської ради священиком Андрієм НАГІРНЯКОМ (УГКЦ) та священнослужителями інших Церков, підтримав також голова Громадської ради академік Юрій КУНДІЄВ та присутній президент Всеукраїнського Лікарського Товариства Олег МУСІЙ. За результатами обговорення Громадська рада при МОЗ одностайно рекомендувала переглянути підходи до запропонованої інформаційної кампанії, зробивши акцент на проведенні освітньої та роз`яснювальної роботи з пропаганди серед дітей та молоді здорового способу життя, духовних, морально-етичних, культурних цінностей та відповідальної поведінки.
Члени Громадської ради також ухвали звернення до Міністра охорони здоров`я, Міністра у справах сім’ї молоді та спорту, Міністра освіти і науки та до Національної ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу, в якому настійливо рекомендували заборонити пропаганду статевих стосунків шляхом “мотивування до використання презервативів”, особливо серед дітей шкільного віку. Громадська рада наголосила на тому, що профілактичні програми і кампанії повинні ґрунтуватися на повазі прав і гідності людини та пропагувати традиційні духовні, морально-етичні та культурні цінності, а зокрема утримання від раннього початку статевого життя та стриманості від до- і позашлюбних статевих стосунків, що є найефективнішими засобами профілактики ВІЛ/СНІДу.
Другим питанням порядку денного засідання Громадська рада при МОЗ розглянула питання протидії штучному перериванню вагітності (абортам). Начальник Департаменту материнства, дитинства та санаторного забезпечення МОЗ Раїса МОЇСЕЄНКО представила доповідь про заходи щодо вироблення стратегії штучного переривання вагітності. Вона повідомила, що Міжвідомча робоча група по виробленню єдиної стратегії протидії абортам, яка працювала протягом року до недавнього часу, так і не змогла знайти консенсусу та єдиного підходу у цьому питанні.
У зв`язку з цим, Громадська рада спрямувала звернення до Міністра охорони здоров`я з проханням доручити відповідальним структурам міністерства забезпечити організацію та проведення у наприкінці січня – на початку лютого 2010 року у МОЗ України “круглого столу” на тему «Медичні, соціальні та морально-етичні аспекти у питанні протидії штучному перериванню вагітності», метою якого повинно стати вироблення пропозицій по даній проблематиці з метою належної підготовки до проведення у 2010 році міжнародного конгресу з протидії абортам в Україні.
Нагадаємо, що МОЗ було доручено організувати в Україні даний міжнародний конгрес за результатами зустрічі прем’єр-міністра України Юлії ТИМОШЕНКО з представниками Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій у липні цього року, що передбачено окремим урядовим дорученням від 16.07.2009 року.
За ініціативи представника УПЦ священика Владислава СОФІЙЧУКА Громадська рада також звернулась до Міністра охорони здоров’я з проханням доручити відповідним департаментам вирішити питання про внесення до змісту листків-вкладишів, анотацій, інструкцій для медичного застосування всіх контрацептивних засобів відомостей, які у доступній формі будуть інформувати жінок про можливість абортивного ефекту та його вірогідності за умови користування таким лікарським засобом. Порушена проблема полягає у тому, що окремі види контрацептивних (протизаплідних) засобів мають абортивну дію, але на сьогодні жінки позбавлені інформації про це у відповідних інструкціях та листках-вкладишах до цих препаратів, що має важливе значення для більшості віруючих людей в Україні.
Громадська рада при МОЗ з питань співпраці з Всеукраїнською радою Церков і релігійних організацій також заслухала інформацію президента Всеукраїнського лікарського товариства Олега МУСІЯ про ухвалення Етичного кодексу лікаря України, до тексту якого внесено частину пропозицій членів Громадської ради.
На завершення засідання до присутніх з подякою за плідну роботу звернувся Міністр охорони здоров`я Василь КНЯЗЕВИЧ. Він висловив переконання, що у наступному році Громадська рада зможе налагодити ще більш плідне співробітництво між медичною та релігійною спільнотами задля підготовки пропозицій у сфері охорони здоров`я.