Тварини не мають ні душі, ні гріхів, тому молитися за них не можна

15:00, 05 листопада 2009
Суспільство
5058 0

«Високий Замок»

«Високий Замок»

У католицьких храмах Франції та Нідерландів є традиція освячувати братів наших менших. Вірні приносять тварин до храму, і священики кроплять їх свяченою водою. Цю практику запроваджують і в Україні. Чи місце тваринам у церкві і чи повинен священик здійснювати над ними спеціальні обряди - у розмові з головою молодіжної комісії Сокальсько-Жовківської єпархії отцем Петром Верхоляком.

Солістка гурту “А.Р.М.І.Я” Ірина Степанова освятила свого королівського йоркширського тер’єра Бусинку у церкві святого Михайла, що на території столичної Жовтневої лікарні. Оголошення про те, що надають такі послуги, вона прочитала у ветлікарні, куди приходила зі своїм домашнім улюбленцем.

“Тварину, як і машину, можна покропити свяченою водою, але немає сенсу нести її для цього до священика, - каже отець Петро. – Щороку він приходить у домівки з йорданським благословенням і кропить усе, що є в домі, – читає спеціальну молитву на його освячення. По селах з кропилом він обходить усю господарку. Вести кота чи собаку до храму – святотатство. Тваринам не місце у Божому домі. Якщо вони туди потраплять, потрібно здійснювати чин освячення храму”.

На думку отця Петра, практика освячувати тварин у храмах, як це відбувається у Франції чи Нідерландах, де урочисто вшановують святих, що вважаються покровителями братів наших менших, в Україні є недоречною. “Святий Франциск Ассизький, якого вшановують у Франції, опікувався тваринами, але, мабуть, не освячував їх. У представників Церкви країн Заходу, як і у світських людей, виробився модерний підхід до розуміння того, чим жив цей святий, і, вважаю, таке розуміння не є правильним. Не все, що пропагує Захід, є добрим”, - каже він.

“Якось одна жінка підійшла до священика і попросила, щоб під час Служби Божої він помолився за те, щоб одужала її корова, яка була годувальницею сім’ї, - веде далі отець. – Священик не молився за Красу – як за конкретну особу, а помолився за благословення дому цієї жінки. Тварини не мають ні гріхів, ні душі, тому не можна молитися конкретно за когось з них. Вони створені для того, щоб служити людям, і маємо ставитися до них як до творіння Божого, яке освячується в людині”.

Франциска Ассизького Ватикан визнав заступником екологів

День католицького святого Франциска Ассизького, який також вважається покровителем тварин, у Франції вшановують 4 жовтня. За переказами, він міг спілкуватися з чотирилапими і проповідував птахам.

Засновник католицького чернечого ордену міноритів (менших братів) Франциск Ассизький жив наприкінці XII – на початку XIII століття. Був однією з ключових постатей католицької церкви. 1980 року за шанобливе ставлення до природного середовища Ватикан визнав його заступником екологів. А 1986 року на батьківщині Франциска Ассизького, в італійському місті Ассиз, за ініціативою Всесвітнього фонду дикої природи (WWF) зібрались лідери буддизму, християнства, індуїзму, ісламу та юдаїзму, які разом з представниками природоохоронних організацій заснували Альянс релігій і захисту природи.

У православ’ї Франциска Ассизького порівнюють із Серафимом Саровським, який також мав особливе взаєморозуміння зі світом природи.


А тим часом…

3 листопада у Бельгії відзначали собаче свято – День святого Губерта, покровителя чотирилапих. Цього дня до міста Сан-Убері з’їжджаються мисливці зі своїми улюбленцями на святкову месу. Замість органних акордів у місцевому храмі звучатимуть мисливські роги. Після відправи священики покроплять собак та їхніх господарів свяченою водою – щоб успішним було полювання.
Святий Губерт жив

14 століть тому. Був воїном і мисливцем. Якось на полюванні Губерт побачив дивне видіння – оленя з хрестом між рогами. Це й спонукало його піти в монастир. З часом монах став архієпископом. Коли він помер, Церква зачислила його до чину святих. Святий Губерт став покровителем полювання, собак і жертв сказу. На його честь навіть винайшли тавро, яке називається “ключем святого Губерта”.

До 3 листопада у Бельгії та на півдні Нідерландів випікають “хлібці святого Губерта”. Їх освячують і пропонують не лише людям, а й собакам, коням та іншим тваринам. Це – найкращий засіб від сказу.

У день покровителя собак у Бельгії відбуваються також змагання “Стрільба по птахах”. Пернатих вирізають з дерева або відливають зі срібла й чіпляють на старі дерева. Переможець змагань оголошується королем стрільців і носить цей титул весь рік.

 

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter