«Свята мати Покровонько, накрий мою головоньку…»

18:36, 13 жовтня 2009
Суспільство
1152 0

"Високий замок"

"Високий замок"

«Покрова накриває траву листям, землю – снігом, воду – льодом, а дівчат – шлюбним вінцем»

Завтра греко-католики та православні відзначатимуть празник Покрови Пресвятої Богородиці. 14 жовтня українці святкують і День створення УПА.

Культ Богоматері як покровительки нашого народу існує від княжих часів. Приводом до встановлення цього празника стало видіння святого Андрія Юродивого, коли Царгород, столицю Візантії, оточили араби. У храмі Пресвятої Богородиці, де зберігалися її риза та покров, правили Всеношну. Між людьми в церкві молився і святий Андрій з учнем Єпифаном. Коли відправа закінчилась, святий Андрій побачив, що до Царських воріт, осяяна світлом, іде Богородиця у супроводі Івана Хрестителя та Івана Богослова. Мати Божа зупинилася, стала на коліна й ревно молилася та проливала сльози. Вставши, вона хусткою (покровом), яку зняла з голови, покрила присутніх. Перелякані араби відступили без бою. Від тієї хустки-покрови празник і отримав свою назву.

До Покрови в Галичині завершується період сватань і приготувань до весіль, який починається після Першої Пречистої. На Покутті дівчата, яким набридло дівувати, з самого ранку бігли до церкви і ставили святкову свічку, бо вірили: котра першою це зробить, та швидше заміж вийде. На Полтавщині відданиці молилися: “Свята мати Покровонько, накрий мою головоньку, хоч ганчіркою, аби не зосталася дівкою”. На Поділлі казали: “Свята мати Покровонько, завинь мою головоньку, чи в шматку, чи в онучу – най ся дівкою не мучу”. А наддніпрянські дівчата просили: “Свята мати Покровонько! Покрий землю сніжком, а мене молоду хустиною!”.

У Карпатах до Покрови остаточно поверталися всі пастуші отари з полонин, завершували останню мандрівку чумаки.

За народними прикметами, від Покрови починається зима: “На Покрову до обіду осінь, по обіді – зима”, “Свята Покрова землю вкриває де листком, а де сніжком”. Відліт журавлів до 14 жовтня віщував ранній холод, пізніше птахи відлітають – зима не квапитиметься. Якщо у цей день з півдня віятиме низовий вітер, зима буде теплою, якщо вітер буде з півночі – холодною, із заходу – сніжною. Коли протягом дня вітер змінює напрямок, то й зима буде нестійкою.

Покрові присвячено багато прислів’їв та приказок: “Хто лежав до Покрови, той продасть усі корови”; “Прийшов Покров – не нагрієш хату без дров”; “Прийшла Покрова – сиди, чумаче, вдома”; “Покрова накриває траву листям, землю – снігом, воду – льодом, а дівчат – шлюбним вінцем”.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter