На березі Дніпра занепадає столітня церква

12:17, 03 травня 2017
Суспільство
1189 0
Фото: gazeta.ua

На березі Дніпра в селі Циблі на Київщині руйнується Іллінська церква, якій виповнюється 105 років. Руїни храму знаходяться на мальовничому березі Канівського водосховища Дніпра, повідомляє "Gazeta.ua".

У селі живе понад 3 тисячі осіб. Сучасні Циблі виникли внаслідок переселення старого села, яке розташовувалося в заплаві Дніпра. Внаслідок створення Канівського водосховища старі Циблі були затоплені.

2

Від старого села залишилось лише старе кладовище та напівзруйнована церква святого пророка Іллі. Першу церкву в селі побудували у 18 ст. Вона традиційно для Придніпров'я була дерев'яною. На початку 20 ст. у Циблях побудували кам'яний храм, який присвятили Пророку Іллі. Він мав риси псковсько-новгородського архітектурного стилю з класичними елементами оздоблення, з п'ятьма цибулеподібними куполами. До храму була прибудована дзвіниця з шатроподібним верхом. Церковні хрести та хоругви сяяли позолотою, іконостас над вівтарем був триярусний з дорогими іконами, величне було центральне панікадило.

3

У радянський період Іллінську церкву закрили, а дзвіницю розібрали. В кінці 60-х років, в зв'язку з майбутнім створенням Канівського водосховища, населення Циблів переселили в нове село, яке зводилося в декількох кілометрах на схід. Частина житлових будинків були розібрані і перенесені, інші - знесли.

"У 30-х роках бригада по боротьбі з релігією побили та потрощили храм, пізніше перетворивши його в склад для зерна. Влітку 1937-го циблівська комсомолія по приказу з району закінчила розгром храму" - згадує у свої книзі "Циблі – моє рідне село на Переяславщині" місцевий житель 88-річний Михайло Лесик.

Церква пророка Іллі виявилася на мілині і була частково затоплена. Поступово рівень води піднімався і храм, що перетворився в руїни, виявився на острові. Зараз до церкви можна дістатися на човні або вбрід.

Ще донедавна можна було побачити руїни іншої, більш відомої Спасо-Преображенської церкви на місці затопленого села Гусинці в околицях Ржищева, проте за останні роки храм був повністю відновлений. Руїни храму св. Іллі лишилися унікальними в своєму вигляді через мальовниче розташування.

5

Охочим скупатися на острові з церквою слід бути обережним, так як на чистому піщаному дні розкидані кістки - водосховище розмило скотомогильник. Кажуть, що поруч на дні є і людське кладовище.

Дістатися до села Циблі можна автобусом або автомобілем з Переяслав-Хмельницького чи прямим автобусним рейсом Київ-Черкаси.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter