Протоієрей Георгій Коваленко: Всі розмови про відсторонення митрополита Володимира від справ - не більше ніж плітки
Протоієрей Георгій Коваленко: Всі розмови про відсторонення митрополита Володимира від справ - не більше ніж плітки

Протоієрей Георгій Коваленко: Всі розмови про відсторонення митрополита Володимира від справ - не більше ніж плітки

15:33, 29.01.2012
6 хв. 4

"Я не бачу конфлікту між Предстоятелем і Священним Синодом. Та він і неможливий...". Інтерв’ю

Наприкінці минулого тижня відбулося перше в цьому році засідання Священного Синоду Української Православної Церкви. Засідання пройшло під головуванням митрополита Одеського та Ізмаїльського Агафангела.

Серед найголовніших рішень Священного Синоду: створення комісії для внесення змін до статуту про управління УПЦ - під головуванням митрополита Донецького і Маріупольського Іларіона; тимчасове управління Київською єпархією доручено митрополитові Вишгородському та Чорнобильському Павлу, контролювати будівництво Кафедрального собору на честь Воскресіння Христового та Духовно-просвітницького центру УПЦ доручено митрополиту Черкаському і Канівському Софронію.

Події навколо останнього Священного Синоду та рішення, прийняті на ньому, викликали палку дискусію у суспільстві.

Проект "УНІАН-Релігії" звернувся за офіційними коментарями до прес-секретаря предстоятеля УПЦ, глави Синодального інформаційно-просвітницького відділу УПЦ протоієрея Георгія Коваленка.

Як Ви оцінюєте результати та рішення, прийняті на останньому засіданні Священного Синоду Української Православної Церкви?

Засідання Священного Синоду УПЦ 26 січня 2012 року пройшло у відповідності до Статуту і регламенту. Всі рішення, що були прийняті законні і канонічні. Законні – тому, що прийняті у відповідності до Статуту про управління УПЦ. Канонічні – тому, що прийняті одноголосно усіма членами Священного Синоду, які поставили свої підписи під журналами Синоду.

Священний Синод визначився з керуючим Київською єпархією під час хвороби Блаженнішого митрополита. Ним став намісник Києво-Печерської Лаври і старший за саном серед вікаріїв Київської Митрополії архієпископ Вишгородський і Чорнобильський Павел. Синод взяв на себе відповідальність за будівництво Кафедрального собору та Духовно-просвітницького центру УПЦ.

Відтепер всі питання фінансування та будівництва підпорядковані одній людині – відомому храмобудівничому митрополиту Черкаському і Канівському Софронію. Священний Синод розглянув і інші питання життя нашої Церкви.

Навіщо створена комісія щодо змін та доповнень до «Статуту про управління УПЦ»?

Створення цієї Комісії є виконанням рішення Ювілейного Собору УПЦ та Собору єпископів УПЦ, що проходили в липні минулого року. Нічого випадкового чи надзвичайного в цьому рішенні немає. Тому давайте будемо давати оцінки, коли побачимо результати роботи Комісії, які потім буде розглядати Синод, а потім – Собор єпископів, а потім – Собор Української Православної Церкви. Розпочався нормальний робочий процес, який можна буде оцінити лише по його закінченні.

Чому засідання Священного Синоду не очолював Блаженніший митрополит Володимир?

Не є секретом, що Блаженніший митрополит в лікарні, проходить реабілітацію після тяжкої хвороби. Тому всі питання щодо його виїзду з лікарні та можливості повноцінно працювати мають погоджуватися з лікарями.

Чому тоді засідання Священного Синоду не провели у лікарні?

Де проводити Священний Синод вирішували члени Священного Синоду. Вони прийняли рішення проводити Синод в Митрополії. Думаю, не було такої нагальної потреби змінити Лавру на лікарню. Лікарня – це не місце для роботи. Тим більше для зібрання церковного. Навіщо лікарню дивувати великою кількістю ряс та клобуків.

З іншого боку, повторюся, Блаженніший митрополит Володимир на лікуванні і, якби його стан здоров’я дозволяв йому головувати у засіданні Священного Синоду, він би обов’язково був на Синоді.

В Статуті нашої Церкви прописано, що якщо Предстоятель з якихось причин не може очолити засідання Священного Синоду, його проводить Тимчасово (!) головуючий в Священному Синоді. Цю функцію, згідно Статуту, виконує старший за хіротонією постійний член Священного Синоду. На сьогодні – це митрополит Одеський і Ізмаїльський Агафангел.

А якщо Блаженніший скасує рішення Священного Синоду, або не визнає їх?

Цю версію розвитку подій Ви почули від когось з церковних ієрархів, каноністів чи від журналістів, блогерів та коментаторів? Правильно, прочитали в інтернеті з посиланням на невідомі «джерела в УПЦ».

Насправді, згідно Статуту, журнали Священного Синоду підписуються спочатку головуючим в засіданні, а потім усіма членами Синоду: і тими, хто голосував «за» і тими, хто голосував «проти».

В Статуті немає положення, що рішення Синоду, який відбувається за відсутності Предстоятеля, мають бути затверджені Предстоятелем. Гіпотетично кажучи, якщо навіть Предстоятель, що проводить Синод, не згоден з більшістю в Синоді, він має підписати журнали Синоду і виконувати рішення Синоду.

У Предстоятеля немає права одноосібно скасовувати рішення Священного Синоду. Таке право має Собор єпископів УПЦ та Собор Української Православної Церкви.

Сьогодні в УПЦ є Предстоятель – Блаженніший митрополит Київський і всієї України Володимир. Його ім’я виголошується за Богослужінням в усіх храмах Української Православної Церкви.

У нашої Церкви також є Священний Синод, який незважаючи на тимчасову хворобу Предстоятеля, працює і виконує свої функції згідно Статуту.

Я не бачу конфлікту між Предстоятелем і Священним Синодом. Та він і неможливий.

Чому ж тоді стільки розмов довкола останнього Синоду? Чому в Церкві неспокійно?

Не плутайте віртуальну реальність інтернету з реальним церковним життям. В Церкві все спокійно. Главою Церкви є сам Христос і він веде всіх нас до спасіння. Зайдіть в недільний день в храми. Там люди моляться, в тому числі і за Блаженнішого митрополита Володимира. Віруюча людина живе молитвою, а не плітками.

Хоча, нажаль, у нас в Церкві окрім інтернету є ще більш швидке і дивовижніше джерело розповсюдження інформації – ОБС – «одна баба сказала». Йому треба довіряти ще менше ніж інтернету.

Всі розмови про узурпацію церковної влади Синодом або про відсторонення Предстоятеля від справ не більше ніж плітки.

Священний Синод сьогодні, як і весь єпископат нашої Церкви є єдиним і об’єднаним в молитві за найскоріше одужання Блаженнішого митрополита Володимира, щоб нам разом з ним відсвяткувати 20-річчя його Предстоятельського служіння Українській Православній Церкві.

Бесіду вела Анна Горпинченко, «УНІАН-Релігії»


 

завантаження...
Ми використовуємо cookies
Погоджуюся