Українська Православна Церква - рік 2011: досягнення та розчарування

Українська Православна Церква - рік 2011: досягнення та розчарування

Голови Синодальних відділів і Комісій УПЦ звітували про роботу за минулий рік...

Українська Православна Церква — 2011 рік

Непересічними подіями в церковному житті стали Собор єпископів і Собор Української Православної Церкви, а також урочистості, присвячені святкуванню 45-річчя архієрейського служіння Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Володимира.

Важливе значення в церковно-суспільному житті мали візити в Україну Святішого Патріарха Московського і всієї Русі Кирила, Блаженнішого Патріарха Святого Града Єрусалима і всієї Палестини Феофіла ІІІ і Святішого і Блаженнішого Католикоса-Патріарха всієї Грузії Іллі.

Нагадаємо, що надзвичайно важливе значення в духовному житті України мало привезення в Україну чесної глави святої великомучениці Анастасії Узорішительниці та десниці святого великомученика Димитрія Солунського з м. Салонік (Греція). Усі православні віруючі змогли молитовно об’єднатися перед цими великими святинями.

Серед значущих ювілеїв року, що минув: 20‑ліття від дня заснування Донецької і Луганської єпархії, 15‑ліття Криворізької єпархії, 20‑ліття відродження Межиріцького Свято-Троїцького чоловічого та Дерманського Свято-Троїцького жіночого монастирів Рівненської єпархії. На державному рівні за участю представників УПЦ були проведені заходи, присвячені 1000‑літтю Софійського собору м. Києва, древньої історичної кафедри Київських митрополитів.

Священний Синод УПЦ цього року створив Координаційну Раду голів синодальних установ – дорадчий орган при Предстоятелі УПЦ, збільшив кількість постійних членів Синоду до 10, створив Синодальний відділ у справах пастирської опіки воїнів-інтернаціоналістів та благословив відкриття нових храмів і монастирів.

Церковне зодчество

Синодальний відділ з архітектури, будівництва та охорони пам’ятників церковної архітектури

Знаменною подією в 2011 році у сфері будівництва та реставрування пам’ятників церковної архітектури стало освячення у вересні кафедрального собору в ім’я святого благовірного князя Олександра Невського в м. Кам’янець-Подільському.

Цей храм був зруйнований в 1930-х роках радянською владою, а тепер відроджений у першопочатковому вигляді в неовізантійському стилі, до чого були залучені найкращі фахівці.

Тривають зведення Кафедрального собору на честь Вескресіння Христового — на сьогодні вже залита головна плита, на якій буде вівтар храму собору. До Великодня має бути залита й верхня плита собору, на якій розміститься власне храм.

Також відділом розроблено архітектурний проект щодо відродження Десятинного собору, який переміг у конкурсі, який проводила КМДА.

Серед важливих аспектів діяльності архітектурного відділу також — формування архіву проектів із церковного будівництва. Так, на сьогодні вже зібрано 79 унікальних проектів, більшість з яких — проекти реставрації пам’ятників церковного зодчества, що можуть стати достойними зразками під час проектування нових храмів або реставрації древніх церковних об’єктів.

Монастирське життя

Комісія УПЦ у справах монастирів

У 2011 році, з благословення Священного Синоду УПЦ, було відкрито 18 обителей: 11 чоловічих (у тому числі одного скиту) та 7 жіночих (у тому числі одного скиту).

Крім того, Комісія подала для розгляду на засіданні Синоду положення, в яких зокрема пропонує не включати в назви храмів і монастирів Української Православної Церкви префікс «Свято-». Виправданим вважає тільки вживання цього префікса в назві храмів чи монастирів «Свято-Троїцький» і «Свято-Духівський». Також запропонувала змінити назву Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври на «Києво-Печерська Успенська Лавра».

Стосувалися запропоновані положення й інших аспектів устрою чернечого життя. Наприклад: постригати послушників не менш ніж через 5 років перебування в монастирі; здійснювати постриг у рясофор та рукоположення у сан диякона тільки після досягнення 25-річного віку; здійснювати постриг у мантію та рукоположення у сан священика тільки після досягнення 30-річного віку тощо.

Богослов’я

Літургіко-богослужбова комісія при Синоді УПЦ

Минулого року Комісією зокрема впорядковано і внесено на розгляд Священноначалія формулювання поминання святих на літійній єктенії та в молитві «Спаси, Боже, люди Твоя».

У співробітництві з Видавничими відділом КПУ триває робота щодо укладання Мінеї Додаткової, котра б містила служби новопрославленим святим Української Православної Церкви, а також на честь ікон Пресвятої Богородиці та святинь, що перебувають в Україні.

Ведеться робота й над укладанням нової редакції Требника (як з упорядкування текстів Требника, так із редагування деяких послідувань) тощо.

Канонізація святих

Комісія з канонізації святих

Серед важливих подій 2011 року стало звершення чину канонізації трьох угодників Божих: преподобного Воніфатія Київського (Феофанівського), преподобного Феофана Рихловського та преподобної Євтропії Херсонської.

Також Комісія продовжує вивчати матеріали, пов’язані з життям протоієрея Адріана Вожакова, протоієрея Димитрія Сурмелі та монахині Аліпії (Авдєєвої).

Місіонерство та релігійна освіта

Місіонерський відділ при Синоді УПЦ і Синодальний відділ релігійної освіти та катехізації УПЦ

Знаковою подією стала поява духовно-морального курсу «Біблійна історія й християнська етика» для учнів 1-11-х класів загальноосвітніх шкіл — власної програми Української Православної Церкви.

Триває робота зі створення підручників, програм, повного комплексу методичного забезпечення для викладання основ християнської етики в українській культурі для всіх класів загальноосвітніх шкіл. Також — зі створення православної педагогіки й основ православного віровчення для педагогічних вузів, основ православ`я для непедагогічних вищих навчальних закладів, електронного банку наукових праць і публіцистики на теми місіонерства й катехізації.

Крім того, минулого року відбулось ряд науково-практичних конференцій: Всеукраїнська конференція «Біблійна історія та християнська етика»; Всеукраїнська відкрита науково-практична коференція «Біблійна історія та християнська етика: взаимодействиевзаємодія Українскьої Православної Церкви та освітніх учбових закладів»; у рамках ІV Покровських Міжнародних місонерсько-просвітницьких читань «Тисячолітні традиції освіти під покровом Премудрості Божої» пройшло засідання секції «Духовно-моральні освітянські проекти: перспективи розвитку» та ін.

Просвітництво та церковні ЗМІ

Синодальний інформаційно-просвітницький відділ УПЦ

2011 рік став роком народження кількох радіопроектів УПЦ. Головним досягненням Відділу стало створення щотижневої програми «Православіє в Україні» — радіопередачі, яка є офіційним тижневим випуском новин із життя Української Православної Церкви та виходить на Першому національному каналі радіо.

Зз весни 2011 р. на радіо Ера FM (96.0 FM) з періодичністю два рази на місяць по суботах о 12.00 виходить програма «В просторі буття». Автор і ведучий — насельник Київського Свято-Троїцького Іонинського монастиря, архімандрит Іоасаф (Перетятько) надає в прямому ефірі психологічну допомогу слухачам, аналізуючи типові життєві складності з точки зору православної традиції.

Цікавим та змістовним є новий проект, з яким в український ефір вийшла Мукачівська єпархія: з лютого 2011 р. там з’явився на світ радіопроект «Джерела духовності». 20-хвилинний радіоефір включає в себе недільну проповідь та дві рубрики «Православна абетка», де розглядаються питання з основ православної віри, а також рубрика новин під назвою «Із життя Мукачівської єпархії». Радіопрограма виходить кожного недільного ранку о 08.10 на частотах Українського Радіо (УР-1) 69,53 Мгц (УКВ).

Протягом 2011 р. були створені чотири повнометражні документальні фільми, які вийшли в ефір на «Першому національному»: «Пасха», «П’яте Євангеліє», «Софія Київська — Перше тисячоліття» та «Скарби Цариці Єлени». Розпочато роботу над фільмом «Історія Різдва», вихід якого планується у 2012 р. Фільми студії документального кіно вже доступні для перегляду користувачам інтернету.

Також важливими подіями цього року стало проведеня Благодійних ярмарків «Великодній кошик» і «Від Миколая до Різдва», а також IV Всеукраїнського фестивалю ЗМІ православних.

Церква і молодь

Синодальний відділ у справах молоді

Відбулась перша Всеукраїнська конференція голів молодіжних єпархіальних відділів (усього близько 50-ти чоловік), в рамках якої учасники поділились досвідом подолання труднощів, що виникають під час роботи з молоддю, і презентували кращі проекти. А також – друга молодіжна конференція, в якій цього разу взяли участь як керівники, так і співробітники молодіжних відділів

Відділом була організована уже традиційна акція «Молодість не байдужа» в Ботанічному саду імені Гришка, в якій взяла участь православна молодь Київської та інших єпархій; відбувся міський вечір-конкурс на кращу танцювальну пару міста серед православної молоді; волонтери руху «Молодість не байдужа», кадети та молоді козаки взяли участь в міжнародній акції «Набат пам’яті», присвяченій 70-річчю Великої Вітчизняної війни.

Представники молодіжного відділу взяли активну участь в роботі Першої практичної конференції православних і світських молодіжних організацій, що проходила в Бердянську та зібрала більше 60-ти молодих людей, а також у щорічному молодіжному фестивалі «Братья», який пройшов на Бородянському полі поблизу Можайська та зібрав більше 2000 юнаків і дівчат.

За підтримки відділу, Федерації футболу України та Олімпійського комітету України був проведений футбольний турнір – Кубок Православної Церкви з футболу. У ньому взяли участь команди з восьми єпархій, а перемогла - Хустська.

З вересня розпочав роботу новий проект – рух «Вместе навсегда», завдання якої пропагувати сімейні цінності та надавати консультативну та психологічну допомогу сім’ям.

А також протягом року здійснювались поїздки по єпархіях представників Відділу і волонтерів руху «Молодість не байдужа», у рамках яких для активної молоді проводились тренінги, бесіди та майстер-класи з методолгії створення «з нуля» проектів соціального та місіонерського служіння.

Церква у місцях позбавлення волі

Синодальний відділ Української Православної Церкви у справах пастирської опіки пенітенціарної системи

У травні цього року пенітенціарний відділ Української Православної Церкви спільно з Державною пенітенціарною службою України провели Міжнародну конференцію православного тюремного духовенства, що стала першим зібранням православного духовенства, яке опікується місцями позбавлення волі у міжнародному форматі.

Обговорення важливих аспектів пастирського служіння в місцях позбавлення волі, реабілітація засуджених, духовно-пастирська робота з персоналом установ виконання покарань – ці та багато інших проблемних питань стали головними під час конференції.

Крім того, минулого року налагоджено проведення спектаклів для засуджених з духовно-моральної тематики, освячено Свято-Преображенський храм при Державній пенітенціарній службі, який є не лише культовою спорудою, а й методично-консультативним центром з організації духовно-просвітницької роботи в установах виконання покарань.

А також працівники відділу виступили з пропозицією: для підвищення ефективності духовно-пастирської роботи серед засуджених — у навчальний план духовних семінарій ввести постійно діючий курс із духовно-пастирської роботи із засудженими.

Козацтво та фізичне виховання

Синодальний відділ УПЦ у справах пастирської опіки козацтва України та духовно-фізичного виховання молоді

2011 рік став роком конференцій, зустрічей і спортивних змагань. Серед важливих заходів, що вміщаються на 8 сторінках дрібним «почерком», згадаємо про деякі: участь у I Міжнародній науково-практичній конференції «Церква й козацтво: досвід співробітництва на благо Батьківщини» (Москва); чемпіонат Європи з кікбоксингу (Будапешт), у якому, крім нашої команди юнаків, взяли участь більше 240 кікбоксерів із 16-ти країн світу; на базі «Школи джур» (Запоріжжя) пройшов обласний етап Всеукраїнської військово-спортивної гри Українського козацтва «Сокіл» («Джура»); відкриття міської козацької військово-патріотичної гри «Джура-2011», яка цього року проводилась вже в 18-й раз; на острові Хортиця з «Уроку козацтва» стартував II Всеукраїнський козацький фестиваль «Покрова на Хортиці»; відбувся ХV Міжнародний фестиваль козачих бойових і традиційних мистецтв «Спас» (Запоріжжя). До речі, в першості України з рукопашного бою «Спас» і Кубку Європи з українського рукопашного бою імені Єрмака взяли участь кращі представники традиційних бойових мистецтв із України, Росії й Білорусі.

А крім того, за 2011 рік більше 40 новостворених козацьких організацій отримали благословення та духовну опіку Церкви.

Книговидання

Видавничий відділ УПЦ

У 2011 р. до 75-річчя Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Володимира Відділ перевидав «Закон Божий».

Також у поточному році Відділ рекомендував до друку 23 видання та випустив 9 книг: «Святе Євангеліє» українською мовою; «Доповіді, промови, звернення» Митрополита Володимира (Сабодана); «Научиться доверять Богу» архієпископа Антонія (Паканича), ректора Київської духовної академії і семінарії; «Послання до Діогнета» в перекладі протоієрея Олега Кожушного українською мовою; «Господь управит» — збірка нарисів та оповідань протоієрея Олександра Авдюгіна; «Паламізм та духовно-культурне відродження православної екумени» архімандрита Гавриїла (Кризини); «Преподобные Антоний и Феодосий Печерские; «Непрочитанные страницы истории Древней Руси»; «Пою Богу моему…» В. Н. Глушка.

А також було випущено служби та акафісти з додаванням житія двома мовами – українською та російською. Зокрема: «Святая великомученица Анастасия Узорешительница...», «Святой великомученик Димитрий Мироточивый, Солунский…».

Крім того, уже найближчим часом побачать світ «Православний Катехізис» українською мовою, «Церковное пение. Учебное пособие для 2-го класса духовной семинарии», «Чин молитвенного утешения сродником живот свой самовольно скончавшего» та «Новопоставленному пресвитеру» (пам’ятка для священнослужителя).

Церква і сім’я

Синодальний відділ УПЦ у справах сім’ї

2011 року відбулись такі значущі заходи, спрямовані на відродження християнської сім’ї, як: III Всеукраїнський форум православних жінок «Дорогою добра» (м.Дніпропетровськ), міжнародний форум «Православні жінки: єднання, служіння, любов» (м.Київ), Всеукраїнська науково-практична конференція «Відродження духовності в сучасному світі: взаємодія Церкви та освіти» (м.Харків) тощо.

А ще – у кожній єпархії триває духовно-просвітницько-профілактична робота з молодими мамами, молоддю та молодими сім’ями. Особливо відмічено наступні проекти.

У Києві відтепер на базі пологового будинку № 1 Печерського району в столиці розпочала роботу сімейна консультація. Кваліфікований православний психолог Міла Вітем приймає тут тричі на тиждень.

У Дніпропетровську впровадженно програму «Здорова дитина» з проектами: програма «Світ без сиріт», «Мені потрібна родина!» (спільно з організаціями-партнерами розпочато роботу зі створення медіапаспортів дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, які перебувають у державних закладах, було здійснено виїзди до трьох закладів і відзнято матеріали про 50 дітей, які потребують сімейного влаштування. Створюється сайт «Медіапаспорт дитини»). Також діє проект «Затишок», завдяки якому було надано допомогу дитячим будинкам сімейного типу у вигляді будматеріалів і ремонтних робіт.

А на Волині при Відділі створено групу «Збереження материнства і проблема абортів», учасники якого в 2011 р. взяли у ІІ Міжнародному фестивалі соціальних технологій на захист життя і сімейних цінностей «За життя — 2011» (Москва).

Опікування воїнами-інтернаціоналістами

Синодальний відділ у справах пастирської опіки воїнів-інтернаціоналістів України

По-перше, відділ – новостворений. По-друге, основними проектами і заходами за звітний період можна назвати такі:

 - створення інтернет-сайту www.povi.org.ua,
на якому висвітлюються основні проекти і заходи Відділу;

- 16 березня голова Відділу вікарій Київської Митрополії єпископ Броварський Феодосій провів робочу зустріч з керівництвом Українського союзу ветеранів Афганістану — найбільшої громадської організації України, що об’єднує ветеранів Афганістану та інших локальних воєн. Важливо, що на нараді обговорювали можливості надання адресної благодійної допомоги афганцям-інвалідам, а також було прийнято рішення про здійснення ряду спільних благодійних і духовно-просвітницьких проектів, що стосуються ветеранів війни та їхніх сімей;

 - на базі Воскресенського (афганського) храму м. Києва надається періодична фінансова і матеріальна допомога воїнам-інтернаціоналістам і членам їхніх сімей.

Освіта і наука

2011 року введено посаду Уповноваженого Української Православної Церкви з питань вищої освіти і науки, на яку призначено ректора Ужгородської української богословської академії імені святих Кирила і Мефодія та Карпатського університету імені Августина Волошина, професора, архімандрита Віктора (Бедя).

Наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України було створено робочу групу з вивчення питання про визнання дипломів і наукових ступенів випускників вищих духовних навчальних закладів.

Отже, за минувший рік вдалось вирішити питання щодо:

• повноцінного впровадження на державному рівні спеціальності «Богослов’я (теологія)»;

• виділення «Богослов’я (теології)» в окремий напрям, за яким проводиться підготовка фахівців із вищою освітою у вищих навчальних закладах України з видачею дипломів державного зразка;

• створення на рівні Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України робочої групи з вивчення питання визнання дипломів і наукових ступенів випускників вищих духовних навчальних закладів.

Охорона здоров’я

Синодальний відділ УПЦ з питань охорони здоров’я та пастирської опіки медичних закладів

Наприкінці минулого року представники Синодального відділу стали співорганізаторами і постійними членами Всеукраїнської громадської організації «Українська ліга сприяння розвитку паліативної та хоспісної допомоги», яка бере участь у розробці планів, програм, пов’язаних з наданням медичної, психологічної, фізичної, соціальної та духовної підтримки невиліковно хворих у термальній стадії, а також розробляє і пропагує програми сприянні розвитку паліативної та хоспісної допомоги.

Сьогодні Відділ працює над тим, щоб найближчим часом створити Всеукраїнську організацію православних лікарів.

Особливе місце займає аспект співпраці з різними організаціями. Одним із результатів такої співпраці з Всеукраїнською громадською організацією «Спаси і сохрани», стало спільне проведення на базі Інституту медичного і фармацевтичного права та біоетики Академії адвокатури України круглого столу «Проблеми захисту права людини на життя та репродуктивне відтворення» (особливу увагу етичним і законодавчим можливостям попередження абортів в Україні та шляхам вдосконалення законодавства України з питань репродуктивного відтворення людини).

Церква в Армії

Синодальний відділ УПЦ по взаємодії зі Збройними силами та іншими військовими формуваннями України

Результатом цьогорічної співпраці Церкви та Армії стало усвідомлення військовим командуванням на всіх рівнях, що присутність священика у війську є плідною.

Нині воїнів Збройних сил духовно опікують 234 священики Української Православної Церкви. Військовослужбовці строкової служби, служби за контрактом та офіцери можуть брати участь у богослужіннях у 65 військових храмах, 15 каплицях, 27 молитовних кімнатах на території військових частин, а також у понад 100 єпархіальних храмів, що розташовані неподалік від військових частин.

Також цього року отримала нове наповнення така форма роботи як військове паломництво. Відбулося перше військове паломництво на Святу Землю, під час якого доторкнутися до світових християнських святинь мали нагоду понад 70 військовослужбовців з усіх силових структур України та члени їхніх родин. Планується й надалі продовжувати та розвивати цю форму роботи. З цією метою при Синодальному військовому відділі УПЦ створено постійну робочу групу, до складу якої входять працівники відділу та силових міністерств.

Церква у Верховній Раді

Результатом минулого року стало прийняття у Податковому кодексі України альтернативної форми обліку громадян, тобто про право платників податків на відмову від прийняття ідентифікаційного номера та облік фізичних осіб у Державному реєстрі.

Також від імені Представництва УПЦ у Верховній Раді України було внесено низку пропозицій Синодальних відділів УПЦ щодо проектів законів України та змін і доповнень до законів України, а саме: пропозиція УПЦ до проекту Закону України «Про паломництво», пропозиції «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров’я населення», пропозиції «Про наркотичні засоби, психотропні речовини та прекурсори», пропозиції «Про концепцію державної політики запобігання шкідливому вживанню алкоголю населення України на період 2011–2020 рр.», пропозиції «Про трансплантацію органів та інших анатомічних матеріалів», пропозиції «Про благодійництво та благодійні організації», пропозиції «Про внесення змін до деяких законів України щодо мораторію на приватизацію майна культового призначення», пропозиції «Про стан суспільної моралі в Україні».

З вересня 2011 р. Представництво проводить роботу з розробки законодавчої ініціативи щодо внесення змін до Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації», а саме набуття статусу юридичної особи та заснування власних навчальних закладів усіх рівнів.

На сьогодні Закон України «Про свободу совісті та релігійні організації» має багато юридичних протиріч і суперечить Конституції України, тому потребує конструктивної змістовної співпраці Церкви та Держави у вирішенні завдань у цьому напрямку. Зміни до Закону нададуть можливість розв’язати цілий ряд організаційно-правових і майнових відносин, що виникають між Церквою та Державою.

Проблеми біоетики

Комітет з біоетики та етичних питань при Синоді УПЦ

Головні теми, що розглядаються Комітетом, який постійно співпрацює з Національним медичним університетом ім. О. О. Богомольця, де працює з молоддю та бере активну участь у сумісних проектах і заходах:

— прокреація людини: людська статевість, природне розмноження, штучне запліднення, природна регуляція зачать, контрацепція, стерилізація;

— генетика людини: людський геном, біотехнологія і генна терапія, клонування і стовбурові клітини;

— ембріон: людський ембріон, аборт, пренатальна діагностика, операції на людських ембріонах;

— завершальна фаза людського життя: біль і евтаназія, настирлива терапія, паліативна опіка, смерть мозку, трансплантація органів.

У грудні 2011 р. відбулось важливе засідання, присвячене питанням Закону про трансплантологію в Україні з залученням фахівців. На сьогодні обговорюється спеціальний документ, який готує Комітет.

Також Комітет розробляє пропозиції щодо програми та плану викладання біоетики у системі богословських і катехізаторських курсів, рекомендацій із зазначених питань для системи вищої та середньої медичної освіти та духовних шкіл (за участю і погодженням з Учбовим комітетом).

Церква і культура

Синодальний відділ «Місія Церква і культура»

Пріоритетними серед усіх дат церковно-державного значення минулого року є 1000‑ліття собору Софії Премудрості Божої у м. Києві, 450‑річчя Пересопницького Євангелія та 20‑річчя незалежності України.

Також Відділом було розроблено і втілено в життя проекти з відзначення пам’ятних дат, присвячених 25‑річчю Чорнобильської аварії та 150‑річчю від дня смерті та перепоховання Тараса Шевченка, та налагоджено плідну співпрацю з Національною музичною академією ім. П. Чайковського. З великим успіхом в академії проходить щорічна Пасхальна асамблея «Господи, Господи, силою Твоєю…».

Разом із музеєм Великої Вітчизняної війни, Києво-Печерською Лаврою, Християнською місією «Відродження України» та за участю посольства Німеччини в Україні Відділ провів акцію передачі старовинного православного хреста Спільнотою Сестер Марії м. Дармштадт ченцям Києво-Печерської Лаври. У квітні 1943 р. хрест був врятований німецьким солдатом із палаючої української хати. Він зберігав його як святиню все своє життя, усвідомлюючи, що завдяки цьому Розп’яттю вижив у жорстокій війні. Після його смерті хрест було передано дармштадтській Спільноті Сестер Марії.

До 100‑річчя канонізації святителя Іоасафа Білгородського Відділ підготував виставку «Обранець Божий». Її перлиною є стародрук ХVII ст. з особистим автографом святителя Іоасафа — дар Блаженнішого Митрополита Володимира.

Триває підготовка до відзначення 350‑річчя першого друкованого видання Києво-Печерського Патерика та 200‑ліття від дня народження святителя Феофана Затворника, ковчег із часткою мощей якого перебували в 2011 році в Україні.

Служіння ближньому

Синодальний відділ з благодійності та соціального служіння

2011 року були проведені благодійні заходи, мета яких допомогти дітям-сиротам, онкохворим дітям, соціально незабезпеченим людям, а також спрямовані на профілактику наркоманії та СНІДу тощо. Серед них Благодійні різдвяні ярмарки «Три мішечки», проведені разом з Синодальним інформаційно-просвітницьким відділом, Всеукраїнська міжконфесійна конференція «Укрепление потенциала Церквей и религиозных организаций в достижении всеобщего доступа к профилактике ВИЧ-инфицирования, лечению, уходу и поддержке: движение вперед!», акція «З любов’ю до дітей» — Великоднє привітання дітей із дитячих будинків Київщини, проведена разом з Управлінням у справах дітей облдерадміністрації.

З ініціативи Відділу був проведений круглий стіл «Духовное наследие святителя Луки (Войно-Ясенецкого) и социально-этические вызовы современности», присвячена 50-й річниці з дня смерті видатного церковного та громадського діяча, лікаря-хірурга архієпископа Луки.

Також минулого року спільно з благочиннієм м.Києва була створена комісія з координації соціальної роботи парафій і церковних благодійних організацій столиці.

Церковні відзнаки

Нагородний відділ

Уже в першій половині 2012 року вийде довідник з нагород Української Православної Церкви, над яким зараз працює відділ.

Сьогодні ж нагородна система УПЦ має такі нагороди:

1. Відзнака Предстоятеля Української Православної Церкви.

2. Орден святого апостола Андрія Первозваного.

3. Орден преподобних Антонія і Феодосія Печерських — І, ІІ, ІІІ ступенів.

4. Орден рівноапостольного князя Володимира — І, ІІ, ІІІ ступенів.

5. Орден святого князя Київського Ярослава Мудрого.

6. Орден рівноапостольної княгині Ольги.

7. Орден преподобного Нестора Літописця — І, ІІ, ІІІ ступенів.

8. Орден преподобного Агапіта Печерського — І, ІІ ступенів.

9. Орден великомучениці Варвари — І, ІІ ступенів.

10. Орден Хрещення Русі.

11. Орден Почаївської ікони Божої Матері.

12. Орден святителя Феодосія Чернігівського.

13. Орден святителя Димитрія Ростовського.

14. Орден святителя Пет­ра Могили.

15. Орден великомученика Георгія Побідоносця.

16. Орден святителя Луки Кримського.

17. Орден святителя Миколая Чудотворця.

18. Орден преподобної Анастасії Київської.

19. Благословенна Грамота Предстоятеля Української Православної Церкви.

У стадії розробки ескізів та оформлення статутів перебувають такі нагороди:

1. Орден преподобного Іллі Муромця — І, ІІ, ІІІ ступенів.

2. Орден апостола Іоанна Богослова — І, ІІ ступенів.

3. Орден великомучениці Єкатерини — І, ІІ ступенів.

4. Орден праведної Анни — І, ІІ ступенів.

5. Медаль рівноапостольного князя Володимира — І, ІІ ступенів.

6. Медаль преподобних Антонія і Феодосія Печерських — І, ІІ ступенів.

«Православний вісник» (№3-4, 2011).

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter