Іудеї всього світу з 8 по 16 грудня святкують Хануку

У 2012 році Ханука святкується з ночі 8 по 16 грудня.

Це восьмиденне свято починається двадцять п`ятого числа місяця єврейського календаря кислев. Саме слово "Ханука" в перекладі означає "оновлення", "освячення". Ще його називають "святом вогнів".

Відзначається свято в пам`ять про перемогу Маккавеїв над греко-сирійськими загарбниками. Події відбувалися в Єрусалимі у 138 році до нашої ери. Грецькі правителі того часу - династія Селевкідів - намагалися викоренити іудейську культуру вогнем і мечем: сувої Тори піддавалися спаленню, було заборонено обрізання, вивчення Тори, дотримання суботи і свят. За порушення цих заборон євреям загрожували страти. У Єрусалимському Храмі була встановлена статуя Зевса.

Навіть багато хто з тих, хто не завжди дотримувався обрядів і законів Тори, відгукнулися на заклик первосвященика Матітьягу Хасмонея, який відмовився поклонятися грецьким ідолам. Він підняв збройне повстання проти гнобителів. Після смерті Матітьягу справу продовжив його син - Ієгуда Маккавей (Макабі), під чиїм проводом євреї здобували одну перемогу за іншою і помалу звільнили від ворога рідну землю і Єрусалим. Це була війна не за владу і не за території, а за духовну незалежність від чужих впливів.

Протягом усіх днів свята запалюють свічки, додаючи по свічці щодня. Якщо це можливо, слід наповнювати ханукальні світильники очищеною оливковою олією і користуватися гнотом, скрученим із бавовняних волокон, оскільки в такому випадку світильник дає ясне, чисте світло і нагадує про світильники, що стояли у Храмі, у яких теж горіла оливкова олія. Але годяться і будь-які інші олії та гніт, якщо їх полум`я горить рівно і не дає кіптяви. Можна запалювати і воскові, сальні або парафінові свічки. Світильник повинен бути гарним і добре начищеним, бажано - металевим або скляним.

Мудреці постановили, що світильники слід запалювати біля головного, найближчого до Ршут Гараб (суспільної території, - ред.) входу в будинок, з лівого боку від дверей, навпроти мезузи. У наш час багато хто ставить світильники на підвіконня вікон, що виходять на вулицю.

Хоча в Хануку не обов`язково влаштовувати святкову трапезу, більшість євреїв таки намагається в ці дні сідати за стіл у святковій обстановці. У сефардських громадах Єрусалиму влаштовують у дні Хануки багатолюдні застілля, одне із завдань яких - мирити людей, посварених між собою.

У ці чудові дні прийнято пригощати всіх солодкими пончиками, обмінюватися веселими подарунками. Дітям у це свято дарують іграшки чи дають гроші, звані Хануку гелд, на які діти можуть купити собі солодощі.

Корреспондент.net