У Варшаві волонтери з восьми країн прибирають єврейське кладовище

Група добровольців з Іспанії, Данії, Нідерландів, Німеччини, Фінляндії, Чехії та Туреччини проводить прибирання території Єврейського кладовища Варшави, одного з найбільших єврейських цвинтарів у Європі. 18 іноземним волонтерам допомагають 7 польських скаутів з Познані, повідомляє проект "Єврейські новини".

Роботи на другому за величиною єврейському кладовищі Польщі (першим вважається нове кладовище у Лодзі) почалися 16 серпня і триватимуть до 24 серпня. Організатор проекту - Фонд культурної спадщини. Організація проводить щорічну прибирання кладовища з 2014 року. Цього разу до проекту долучилася Асоціація «Один світ», яка залучила іноземних добровольців.

«Доступ до багатьох поховань ускладнений через велику кількість диких рослин. Завдяки допомозі понад 100 добровольців нам вдалося привести в порядок майже 3 га кладовища», - розповіла координатор проектів Фонду єврейської спадщини Ола Вазак.

Основна робота добровольців полягає у видаленні зламаних гілок дерев і рзчищенні проходів у старій частині кладовища. Багато надгробків Єврейського кладовища Варшави мають значну історичну цінність, тому прибирання проходить під контролем директора кладовища, єврейської громади Варшави й Єврейського історичного інституту.

Крім робіт на цвинтарі, волонтери візьмуть участь в освітніх заходах та екскурсіях, дізнаються про історію єврейського народу Варшави. Вони також відвідають Музей історії польських євреїв і Варшавську синагогу.

***Єврейське кладовище Варшави створили в 1806 році на прохання єврейської громади міста. На ньому розташовано більше 250 000 могил, а також масові поховання жертв Варшавського гетто. Найстарішому надгробку кладовища 210 років.

Кладовище частково зруйнували під час Другої світової війни. Нацисти масово ховали на ньому жертв без урахування національної приналежності. У травні 1943 року німецькі окупанти підірвали будинки в районі кладовища. Від вибуху значно постраждали синагога й похоронні будинки. Крім того, під час Варшавського повстання 1944 року через Єврейське кладовище Варшави проходила лінія фронту.

У часи радянської влади міське управління Варшави мало намір прокласти посеред території кладовища магістраль. План так і не здійснили, і в 1990-х роках на історичному кладовищі стартували ремонтні роботи. Кладовище досі є чинним, на ньому щорічно здійснюють від 20 до 30 нових поховань.