Іудеї святкують Песах

17:03, 06 квітня 2012
Іудаїзм
54 0

Єврейська Пасха

Песах - центральне іудейське свято в пам`ять про Вихід з Єгипту. Починається на 15-й день весняного місяця нісан. В цьому році відзначається 6-13 квітня.

В Ізраїлі Песах - семиденне свято, перший і останній дні якого - повноцінні свята і неробочі дні. Проміжні дні називаються словами холь а-мозд («святкові будні»). За межами Ізраїлю свято триває 8 днів, з яких перші два і завершальні два - повноцінні свята.

Слово песах (пасха) означає "проходження повз". Свято отримало таку назву на згадку про те, як ангел смерті проходив повз будинки іудеїв, вражаючи тільки єгипетських первістків. Щоб ангел міг відрізнити єврейські будинки від єгипетських, кожній єврейській сім`ї було велено заколоти ягня і його кров`ю помазати косяки дверей. Тільки після смерті всіх єгипетських первістків фараон дозволив євреям залишити Єгипет. В основі Песаха лежать два найбільш архаїчних сільськогосподарські свята: свято нового приплоду худоби, коли приносилося в жертву однорічне ягня, і свято перших жнив (збір врожаю ячменю), коли знищувався старий хліб і із прісного тіста випікався новий - маца. Згодом ці свята були об`єднані.

Кульмінаційним моментом Песаха є вечірня трапеза, седер ("порядок"), яка влаштовується в першу і в другу ніч свята. Під час седера в певній послідовності читають оповідання про Вихід (за книгою Агада) і їдять особливі символічні страви. Решта днів Песаха призначені для різного роду святкових занять. Як правило, в ці дні не працюють і не вирішують ділових питань (хоча, в принципі, це й не забороняється). Не виконують і домашню роботу - прання, прибирання будинку і т.д. Приготування їжі, природно, дозволяється. А час, що звільнився використовують для більш глибокого вивчення Тори. Проводять більше часу з сім`єю. Ходять в гості. Подорожують Ізраїлем. Ті, хто не живе в Єрусалимі, намагаються відвідати це єдине у своєму роді місто.

На підставі приписів Тори у свято Песах кожен повинен був зробити паломництво в Єрусалимський Храм і там на другий день свята принести в жертву ягня і сніп ячменю. У сьомий день Песаха євреї святкують остаточне визволення. У синагозі під час пасхального богослужіння читається Пісня Пісень, що відображає землеробські витоки свята. Цей день завершує торжества свята Песах і вважається неробочим. Він відзначається в радісній атмосфері, зі співом і танцями. Опівночі в синагогах і в релігійних навчальних закладах улаштовується церемонія "поділу морських вод". А в сім`ях з настанням вечора роблять поділ між святковим днем і буднями. Випивають останній символічний келих вина і опісля промовляють: Наступного року - в Єрусалимі!

Tamby.info

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter