Обручка святої Катерини

оновлено

Обрану і увінчану діву-мученицю,
наречену Христову Катерину,
похвальними піснями оспіваймо,
як преславну мучителя переможницю
і премудру філософів наставницю:
Ти ж, великомученице Катерино,
маючи сміливість перед Господом,
прихилися милостиво
до благопотрібних прохань тих, хто взиває до тебе:
Радуйся, Катерино,
Невісто Христова премудра.

Акафіст св. вмц. Катерині, кондак 1

У кожного з нас є улюблені святі. Про них ми думаємо з особливою теплотою і по-особливому сподіваємося на їхню молитовну допомогу. Для мене такою близькою стала свята великомучениця Катерина - красуня і розумниця, Христова наречена, яка жила майже 18 століть тому.

Свята великомучениця Катерина. Ікона

Кілька років тому брат привіз мені з поїздки в Єгипет незвичайний камінчик - весь у дрібних рисочках-гілочках - Неопалимої купини і срібну обручку від святої Катерини. З тих самих пір і почалася моя особиста історія знайомства з цією святою і моя мрія поклонитися її мощам на Синаї.

До цієї мрії на додаток є маленька передісторія. Одного разу під час відрядження до Грузії, в одному маленькому, загубленому в горах монастирі, на стіні в трапезній я побачила дивовижну ікону. Дивовижними були очі - зовсім різні: одне милує, друге - караюче, подумала я вголос. Це були очі Ісуса Христа. Тоді грузинський батюшка сказав мені, що це Синайський Спас - Христос Пантократор, ікона 6-го століття. З тих самих пір я знала, що неодмінно повинна поїхати до Синайського Спаса.

Вигляд з вершини гори Синай

... Дорога від крихітного аеропорту Таби до розкиданих по узбережжю готелів, прокладена посеред красивої кам`яної пустелі. Суворі гори і химерні витвори з невідомої мені породи теракотового кольору - аскетична краса Синая. Перш ніж спуститися до монастиря святої Катерини ми повинні були піднятися на гору Мойсея, туди, де Господь дав десять заповідей своєму народу.

СТОПАМИ МОЙСЕЯ

Хто зійде на гору Господню;
або хто стане на місці святому його?
Невинний руками і чистий серцем...

Пс. 23, 3-4

Серед численних туристів і паломників Синая існує думка про те, що тому, хто підніметься на гору Мойсея будуть відпущені всі гріхи. Погодьтеся, думати так приємніше, ніж роками ходити до сповіді. Отже, хто за відпущенням гріхів, хто за світанком і за запахом - хай не тайги, а пустелі, що не менш романтично, вирушає в дорогу.

На відпущення гріхів особисто я не розраховувала, і тому мені було дуже страшно своєю присутністю порушити чистоту і святість цього місця.

Вогні готелів залишилися позаду, і через пару годин гід констатував: приїхали. Про гіда з поліцейським ім`ям Шериф варто сказати кілька слів. Цього освіченого чоловіка років тридцяти, котрий однаково добре володіє англійською та російською, ми спочатку прийняли за копта (єгиптянин, який сповідує християнство. - Авт.). Напевно, від того, що не очікували в мусульманській країні зустріти таке лояльне ставлення до християнства.

Світанок на горі Синай

Шериф спочатку, зі знанням справи розповідав про історію монастиря святої Катерини, куди ми прямували, а після роздав всім листочки паперу і ручки, з тим, щоб кожен міг написати записочку за здоров`я і за упокій. Тут я не витримала і запитала у Шерифа, чи не християнин він, бува? Посміхнувшись, гід відповів, що він мусульманин і продовжив свою неквапливу розповідь про те, як пророк Мойсей отримав на Горі Закон.

Спочатку мене дивувала і дратувала одночасно така весела безтурботність молодих людей, які не тільки, не взяли з собою теплого одягу, але навіть не розуміють куди і навіщо йдуть. Роздавши народу запасні куртки, ми в дві години ночі стартували від монастиря святої Катерини - на гору Синай. Скоро, я зловила себе на тому, що, шарахаючись від верблюдів і лякаючись власної тіні, теж насилу усвідомлювала, що йду туди, де одного разу чоловік зустрівся з Богом і говорив з Ним.

Прочани зустрічають світанок на горі Синай

Іду тією дорогою, де Мойсей зняв взуття, бо місце те святе. Туди, де від Бога людина прийняла Закон. Коли ми дісталися туди, де закінчується власне стежка і починався ряд величезних валунів, я остаточно зморилася. До світанку на вершині гори залишалося півгодини шляху та сім сотень непереборних кам`яних ступенів. В знемозі, я присіла на перший же щабель і попросила чоловіка залишити мене тут зустрічати сонечко, тому як здалося, можу померти на півдорозі до мрії.

Але я все ж продовжила своє сходження. І в той момент, коли моє боягузливе сердечко було готове вирватися назовні від втоми і страху, закінчилися щаблі-валуни і показалася вершина. У ту саму мить, густу темряву єгипетської ночі прорізав перший промінь сонця, що сходить. Стрімко і невблаганно його вогненна куля підіймалася над теракотової горою, забарвлюючи камені різними кольорами веселки.

Почуття втоми непомітно поступилося місцем захопленню. Так радіють діти, відкриваючи для себе красу світу. Цей світ, прекрасний у своїй первозданності, здавалося, лежав зараз біля наших ніг. Слава Тобі, що показав нам світло! У той момент здавалося, молився кожен, як умів. Ще мить і до всього повернулася буденність, і до людей, і до каменів. Але ще довго цей спалах якоїсь позаземної радості буде зігрівати душі кожного паломника, що одного разу ступив на Божу гору.

СИНАЙСЬКИЙ СПАС

Спускалися легко і радісно. У м`яких променях ранкового сонця все навколо знаходило форму і зміст. З теракотового каменю виростали химерні фігурки тварин, а верблюди лежали вздовж дороги з нерухомістю статуй. Мені ж насправді здавалося, що десь за спиною ростуть крила і, що мрії збуваються у чарівній Синайській пустелі.

Ще одна мрія чекала мене прямо за поворотом. І хоча відвідування музею при монастирі святої Катерини не було передбачене нашою програмою, я точно знала: я повинна Його побачити. Поки всі робили знімки на пам`ять - біля колодязя, де Мойсей зустрів свою дружину, ми купили квитки в музей.

Фрагмент ікони Синайський Спас

Я одразу якимось інтуїтивним відчуттям знайшла Його. Крадькома від музейних хранителів приклалася до святині, яка до того ж шедевр VI століття. І абсолютно щаслива повернулася до групи. Маленький Спас Синайський стоїть у мене вдома і, коли душу охоплює туга, я подумки повертаюся в те вічне літо до теракотового каміння Синая.

МОНАСТИР СВЯТОЇ КАТЕРИНИ

Перш ніж відправиться в подорож монастирем великомучениці Катерини, необхідно ближче познайомиться зі святою, чиє ім`я носить ця древня обитель.

Монастир святої Катерини

Вона народилася в кінці третього століття в Александрії в багатій і знатній родині правителя Александрії Єгипетської Конста. Батьки дали їй ім`я - Доротея. Живучи в столиці - центрі еллінської ученості, вона, наділена рідкісною красою і розумом, отримала блискучу освіту, вивчивши твори кращих античних філософів і вчених. Юнаки з найіменитіших родин імперії хотіли руки прекрасної дівчини, але жоден з них не став її обранцем.

"Свята Катерина, що читає книгу" Карло Дольчі

Вона оголосила батькам, що згодна вийти заміж лише за того, хто перевершить її в знатності, багатстві, красі та мудрості. І одного разу чернець-сирієць розповів їй про Ісуса Христа, Небесного Жениха душі, і навернув її у християнство. Слідом за цим у сні вона побачила Пресвяту Діву Марію з Ісусом на руках. Але відвертав Він свій лик від Доротеї, оскільки була вона язичницею.

Заручини святої Катерини

Коли ж свята прийняла хрещення з ім`ям Катерина, в наступному сні Немовля Христос було не таким суворим: він лагідно на неї подивився і вручив обручку своїй духовній нареченій. Прокинувшись, Катерина і правда побачила на пальці обручку, і стало воно беззаперечним доказом реальності того, що відбувалося.

"Катерина Олександрійська перед імператором Максенцієм"
Фрідріх Генріх Фюгер 1805.

У живописі цей сюжет називається «Заручини Св. Катерини» і часто зустрічається у майстрів епохи Італійського Відродження.

"Мучеництво святої Катерини" Лукас Кранах Старший.1506 р. Картинна галерея. Дрезден.

Під час переслідування християн, у період правління імператора Максиміна на початку IV століття, Катерина публічно заявила про свою віру в Ісуса Христа і звинуватила імператора в тому, що він приносить жертви ідолам. П`ятдесят мудреців, зібраних з усієї імперії, намагалися переконати її, але марно. Більш того, Катерина сама переконала їх у необхідності віри в Христа, цитуючи при цьому давньогрецьких філософів.

"Страта Катерини Олександрійської" Гвідо Рені. 1607 р.

Незважаючи на тортури, вона змогла навернути в християнство навіть членів сім`ї імператора і римську аристократію. Після страти Катерини тіло її зникло. Згідно з переказами, ангели перенесли його на вершину найвищої гори Синаю, що носить зараз ім`я Катерини.

"Ангели переносять мощі Св.Катерини Олександрійської"
Генрі Леманн 1839 р. Музей Фабра. Монпельє

Приблизно три століття потому ченці монастиря, побудованого за наказом імператора Юстиніана, підкоряючись видінню, піднялися на гору, знайшли там останки Катерини, їх упізнали за обручкою, спустили вниз і помістили в храмі, в золоту раку.

"Поховання святої Катерини" Франсиско де Сурбаран

Щодня після служби віруючим відкривають доступ до мощів святої Катерини. У пам`ять про поклоніння мощам ченці дарують срібну обручку із зображенням серця і словами ΑΓΙΑ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΑ (свята Катерина).

Дерев`яним вхідним дверям, що ведуть у головний Преображенський храм монастиря - понад 1400 років. Зроблені вони з ліванського кедра. Над ними - напис грецькою мовою: "Ось ворота Господа, праведники увійдуть в них" (Псалтир, 117:20). І це один з небагатьох монастирів, який не піддавався оскверненню і розоренню від іновірців. Він жодного разу не був захоплений, зруйнований або суттєво пошкоджений, тому що в різний час монастирю святої великомучениці Катерини протегували Наполеон, турецькі султани, арабські халіфи і навіть пророк Мухаммед.

Оздоблення монастиря святої Катерини

Напевно, тому в інтер`єрі храму так природно виглядають старовинні ікони, доступні до поклоніння численних прочан. Все так просто і не пафосно, і від того, викликає ще більше благоговіння. І храм з музейним зібранням ікон, і пишний кущ Неопалимої купини, і діючий досі колодязь Мойсея, і привітний грецький чернець, що роздає обручки від святої Катерини.
У нас вдома дбайливо зберігаються дві такі обручки: моє і чоловіка.

В особливо важливі моменти мого життя, я дістаю подарунок від великомучениці і вдягаю на палець. І свята стає ближче. І пам`ять знов відносить мене до теракотових скель Синая, туди, де під вицвілим від часу і сонця небом Єгипту, стоїть стародавній монастир, господиня в якому моя давня знайома - свята великомучениця Катерина.

Надія Стешенко-Григор`єва для «УНІАН-Релігії»