5 червня –знайдення мощів святителя Леонтія, єпископа Ростовського (1164 р.)

Натовп розлючених язичників оточив храм, погрожуючи вбити святителя Леонтія. Але він вийшов до них безстрашно, сяючи небесним світлом. Як громом уражені, язичники впали до ніг його. Він їх підвів, зцілив і потім хрестив.

Леонтій, уродженець міста Києва, отримав виховання в щойно заснованій князем Ярославом Мудрим Володимирській школі і добре вивчив грецьку мову.

Постриг майбутній святитель прийняв у Константинополі. Повернувшись до Києва, він вступив у Печерський монастир під керівництво преподобного Антонія.

Святитель Леонтій перший з печерських іноків отримав єпископське висвячення: він був возведений ще за життя великого князя Ярослава на Ростовську кафедру.

Єпископ оселився при соборному храмі і насамперед зайнявся освітою кліриків. Потім він звернувся і до дикої язичницької чуді. Але язичники вигнали його з міста. Тоді святитель Леонтій спорудив храм в ім'я святого архистратига Михаїла за містом, біля струмка Бутовизна, оселився там і зайнявся дітьми.

Він запрошував їх до себе, пригощаючи кутею, тобто вареною пшеницею з медом, і в той самий час навчав їх Христовій вірі і хрестив. Нарешті він повернувся в місто і став навертати до Христа і дорослих.

Одного разу озброєний натовп розлючених язичників оточив храм, в якому знаходився святитель, погрожуючи вбити його. Але він вийшов до них безстрашно, у повному святительському вбранні, сяючи небесним світлом. Як громом уражені, у страсі знерухомлені язичники впали до ніг його. Він їх підвів, зцілив і потім хрестив.

Згідно з житієм святителя Леонтія, життя своє він все ж скінчив мученицьким подвигом.

Святі мощі святителя Леонтія були відкриті нетлінними при великому князі Андрії Боголюбському в 1164 році.

Тропар

Апостолом сопричастник и к Богу молебник верен, добродетельми возшед на Небесная, и любовь возложил еси к Любящему тя, и неверныя люди обратил еси в веру. Тем ныне, со Ангелы ликуя, предстоиши престолу славы всех Царя Христа Бога: молися, святителю Леонтие, да спасет души наша.