22 березня - день пам'яті Сорока мучеників Севастійських

06:59, 22 березня 2014
9 0
Сорок мучеников Севастийских

Сквозе бо огнь и воду проидосте, и ангелом сограждане бысте, с ними же молитеся Христу.

Тропар святим

У 313 році імператор Костянтин Великий підписав закон про свободу сповідання віри. Його співправитель імператор Ликиній теж підписав цей закон, але в підвладних йому областях гоніння на християн тривали. Близько 320 року в місті Севастії, у Вірменії, стояло римське військо. У війську було 40 воїнів-християн родом з Каппадокії (нині на території Туреччини). Воєначальник Агрікола примушував їх принести жертву ідолам, але воїни відмовилися.

Тоді воїнів заарештували і пов'язаними повели до озера поблизу міста Севастії. Стояла зима, вечоріло. Воїнів роздягненими поставили у вкрите кригою озеро. Страшна холоднеча скувала члени святих мучеників, і вони почали замерзати. Мука ця була для них особливо важкою, тому що на березі озера для спокуси була поставлена тепла лазня. Хто хотів врятувати своє життя, повинен був заявити тюремному сторожеві, що він відрікся від Христа, і тоді він міг увійти в теплу лазню і відігрітися. Всю ніч воїни мужньо переносили лютий мороз, підбадьорюючи один одного і співаючи священні гімни Богові.

Рано вранці один з воїнів не витримав страждань. Він вийшов з озера і поспішив до лазні. Але як тільки тепле повітря торкнувся його тіла, він впав мертвим. Незабаром після цього тюремний сторож Аглай побачив, як над мучениками, які залишилися в озері, заблищав неземний світ. Аглай був так вражений цим дивом, що, оголосивши себе християнином, скинув з себе одяг і приєднався до 39 мучеників. Мучителі, які прийшли трохи згодом, побачили, що воїни-християни не тільки не замерзли, але, мабуть, навіть відігрілися. Тоді мучителі молотами перебили їм гомілки і вкинули у вогонь, а потім обвуглені кістки мучеників скинули в річку.

Через три дні мученики явилися єпископу Севастийскому Петру і розповіли про свій подвиг. Єп. Петро зібрав їх кістки і з честю поховав. Імена мучеників збереглися: Кіріон, Кандид, Домн, Ісихій, Іраклій, Смарагд, Євноік, Валент, Вівіан, Клавдій, Пріск, Феодул, Євтихій, Іван, Ксанфій, Іліан, Сисиній, Огій, Аетий, Флавій, Акакій, Екдекій, Лісімах, Олександр, Ілій, Горгоній, Феофіл, Домітиан, Гай, Леонтій, Афанасій, Кирил, Сакердон, Микола, Валерій, Филиктимон, Северіян, Худион, Мелітон і Аглай. Пам'ять 40 мучеників належить до кола найбільш шанованих свят. В день їх пам'яті полегшується строгість Великого Посту звершується літургія Передосвячених дарів.

days.pravoslavie.ru

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter