Сьогодні вшановують пам'ять святого Олександра Невського6 грудня Православна Церква святкує пам`ять одного з найвідоміших руських святих - благовірного великого князя Олександра Невського, у схимі Алексія.

Майбутній великий князь народився 30 травня 1220 в Переславлі-Заліському. Батько його, князь Ярослав, в хрещенні Феодор, був молодшим сином Всеволода III Велике Гніздо. Мати св. Олександра, Феодосія Ігорівна, рязанська княжна.

Новгородським князем Олександр Ярославич став зовсім молодим - в 1236 році. Прізвисько «Невський» він отримав за перемогу над шведами, які під командуванням ярла Біргера спробували в 1240 р. закріпитися в гирлі Неви.

Відео дня

У 1241 р. блискавичним походом проти Тевтонського ордена св. Олександр повернув давню російську фортецю Копор`є. У 1242 р. взимку він звільнив Псков, а 5 квітня дав Тевтонському ордену рішучий бій на льоду Чудського озера. Хрестоносці були повністю розгромлені.

У 1252 р. багато російських міст повстали проти татарського ярма. Св. Олександру довелося (вже не вперше) їхати в Орду, щоб відвести від руських земель каральне нашестя татар. Там він отримав ярлик на велике князювання.

У 1253 р. він відбив новий німецький набіг на Псков, в 1254 р. уклав договір про мирні кордонах з Норвегією, у 1256 р. ходив у похід у фінську землю.

У 1256 р. помер хан Батий. Св. князь знову поїхав в Сарай, щоб підтвердити мирні відносини Русі і Орди з новим ханом Берке. У 1261 р. стараннями св. Олександра і митрополита Кирила була заснована в Сараї, столиці Золотої Орди, єпархія Руської Православної Церкви.

У 1262 р. у багатьох містах були перебиті татарські збирачі данини і вербувальники воїнів - баскаки. Але Олександру знову вдалося запобігти каральний похід. На зворотному шляху, не доїжджаючи до Володимира, в Городці князь Олександр Ярославич помер, перед смертю прийнявши, за тодішнім звичаєм князівського, чернечу схиму з ім`ям Алексій.

Шанування благовірного князя почалося відразу ж після його поховання. Загальноцерковне прославляння св. Олександра Невського здійснилося за митрополита Макарія на Московському соборі 1547.