Небесная врата прошед духом, яко Ученик до третияго небсе достигшаго апостола, Дионисие, неизреченных обогатился eси всяким разумом, и озарил eси во тьме неведения седящыя
Кондак священномученику Діонісію Ареопагіту, єпископу Афінському
Сьогодні Православна Церква вшановує пам`ять одного з найвидатніших християнських богословів священномученика Діонісія Ареопагіта, єпископа Афінського.
Він виріс в заможній і знатній родині греків і отримав освіту в найкращій афінській школі. Наслідуючи приклад великих мислителів старовини Діонісій відправився до Єгипту з метою поглиблення своїх знань. У Геліополісе він став свідком незвичайного затьмарення сонця, що супроводжувало смерть Спасителя, і сказав тоді: «Ймовірно, страждає Сам Бог». Після повернення до Афін він був вибраний в члени вищого судового місця - ареопагу, чому і називається «ареопагітом». Ареопаг спостерігав за виконанням стародавніх законів, вихованням юнацтва і чистотою релігійного життя. Звання члена ареопагу було довічним.
Коли апостол Павел відвідував Афіни, він з`явився в ареопаг і почав проповідувати Христа Воскреслого. Його проповідь в місті, відомому своєю високою духовною культурою і філософськими традиціями, викликала великий інтерес. Вчення Павла справили величезне враження на ряд освічених афінян, у тому числі і на Діонісія Ареопагіта. Через декілька днів Діонісій прийняв Хрещення.
Три роки він слідував за апостолом Павлом, який ввів його у глибини християнської мудрості, яку він проповідував. Основи цього навчання були згодом висловлені Діонісієм Ареопагітом у ряді творінь, з яких до нас дійшли: «Про Небесну Ієрархію», «Про Церковну Ієрархію», «Про Імена Божественні», «Про містичне Богослів`я» і десять листів. Збереглася згадка ще про сім втрачених творів: «Про душу», «Про властивості і чини Ангельські», «Богословські нариси», «Символічне Богослів`я», «Про духовне і плотське», «Божественні гімни», «Про праведний суд Божий».
Діонісій Ареопагит, рукопокладений святим апостолом Павлом в єпископа Афін, удостоївся бути присутнім при похованні Богоматері.
У кінці 60-х років I століття великий богослов відвідує Рим для побачення зі схопленими, а потім і страченими імператором Нероном, первоверховними апостолами Петром і Павлом. Сам святитель Діонісій зазнав мученицьку смерть за свої християнські переконання при імператорі Доміциані в 96 році.