Сьогодні день пам'яті преподобномученика Анастасія, диякона Печерського (XII століття)

20:12, 04 лютого 2018
Свята
4554 0
7

Дивовижна працьовитість і старанність перед Богом у молитві. Про ці якостях святого Анастасія, диякона Печерського, кажуть свідоцтва, що збереглися в літературних джерелах.

Дослідники житія цього святого Ближніх печер вважають, що жив він в кінці 12-го - початку 13-го століття. У рукописних святцях його іменують дияконом, а надгробний напис вказує на мученицьку кончину святого Анастасія. 

«Тератургим», написаний печерським соборним ієромонахом Афанасієм Кальнофойским, називає Анастасія братом преподобного Тита-воїна. Сан диякона йому приписує «Опис про російських святих», відомий за списками кінця XVII століття.

Про його мучеництво відомостей не збереглося і тільки кондак, тропар і стихира цього святого називають Анастасія преподобномучеником. У церквоной службі Собору преподобних отців Ближніх печер розповідається, що він мав особливе дерзновення до Бога, що всі його прохання виконувалися.

Шанування Анастасія почалося в кінці XVII століття, коли печерський архімандрит Варлаам (Ясинський) встановив святкування Собору преподобних отців Ближніх печер. Загальноцерковне шанування почалося після дозволу Святішого Синоду у другій половині XVIII століття включати в загальноцерковні місяцеслови імена київських святих.

Іконописний оригінал (кінець XVIII століття) вказує зображати Анастасія наступним чином: «Надсед, брада доле Григория Богослова, на главе кавтырь, риза чернила, испод празелень, правою рукою левой стороны ризу держит, а левую руку к сердцу, персты вверх».

Тропар

Плотское, яко безплотный Ангел,возненавидевши препитание,/ духовную во иноческом чину возлюбил еси пищу,/и в нем Боговидцу на Синаи Моисею/ добрым жития твоего подвигом уподобляяйся,/ многими на горе Божией Печерской возвысился еси добродетельми,/ идеже в молении к Вышннему непрестанно пребывал еси,/ ныне же со отцы преподобными Печерскими,/ аки бисер многоценен, мощми нетленными/ в пещере твоими пресветло сияеши,/ а душею со Ангелы пред Престолом Божиим,/ святый преподобномучениче Анастасие, предстоиши,/ о нас всегда моляся ко Господу/ спастися душам нашим.

Проект "Православні свята" реалізований "УНІАН-Релігії" за сприяння Київської духовної Академії і Семінарії. При використанні матеріалу посилання на джерело обов'язкове.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter