1

Святитель Прокл, архієпископ Константинопольський, ще з юності весь свій час віддавав молитві і вивченню Святого Писання.

Прокл був учнем святителя Іоанна Златоуста, який висвятив його в сан диякона, а потім у сан пресвітера. Від свого вчителя святий Прокл отримав глибокі знання Писання і навчився в досконалій формі викладати думки.

Після вигнання і смерті святителя Іоанна Златоуста святий Прокл був рукопокладений святим Патріархом Константинопольським Сисинієм у сан єпископа міста Кізіка, але під впливом єретиків-несторіан люди вигнали свого святителя. Тоді святий Прокл повернувся в столицю і проповідував Слово Боже в храмах Константинополя. Після смерті святителя Патріарха Сисинія, Прокл був возведений в архієпископа.

Відео дня

Ставши Патріархом Константинопольським, він керував Церквою протягом дванадцяти років. Стараннями святителя Прокла при святому царя Феодосії Другому в Константинополь були перенесені мощі святителя Іоанна Златоуста.

Під час патріаршества Прокла імперію спіткав руйнівний землетрус, який тривав кілька місяців. Жителі столиці на чолі з Патріархом і імператором виходили з міста і служили молебні про припинення лиха.

Під час одного молебню з натовпу невидимою силою був піднятий у повітря хлопчик і винесений дуже високо. Потім, дитятко повернулося на землю.

Хлопчик розповів, що бачив і чув, як ангели прославляють Бога словами: "Святий Боже, Святий Кріпкий, Святий Безсмертний". Весь народ заспівав цю молитву, приєднавши до неї: "помилуй нас" - і землетрус припинився.

Цю молитву Православна Церква співає за богослужінням і до цього дня. Загальну пошану здобула діяльність святого Патріарха по влаштуванню благочиння у всіх церковних справах. Оточений любов'ю і пошаною, Прокл відійшов до Господа в похилому віці.

Тропар

Иже Божественным началом премудрости, страхом Господним утверждся, оттуду священными восхождении возшел еси во ученичество Златоуста, и архиерейскаго того престола достоин быв чистоты добротами, апостольским правилом себе вообразив, не себе живый, но Христу и стаду твоему. Тем у нетленный живот апостольски вселился еси, иерарше Прокле, моли Христа Бога спастися душам нашим.

Проект "Православні свята" реалізований "УНІАН-Релігії" за сприяння Київської Духовної Академії і Семінарії. При використанні матеріалу посилання на джерело обов'язкове.