9 травня – день пам'яті священномученика Василія, єпископа Амасійського

05:43, 09 травня 2016
Свята
873 0

Священномученик Василій, єпископ Амасійський, жив на початку IV століття в Понтійському місті Амасії.

У той час Східною частиною Римської імперії правив Ликіній, який підписав "Указ про віротерпимість" 313 року, що дозволяв вільне сповідання християнства.

Насправді ж, імператор у душі ненавидів християн і продовжував їх переслідувати.

Ликіній зажадав від правителя Амасії вислати до нього святителя Василія. За ним послідували два диякони, Парфеній і Фестим, які оселилися недалеко від в'язниці, в яку посадили святителя Василія.

Благочестивий християнин Елпидифор підкупив тюремників і кожну ніч разом з Парфенієм і Фестимом відвідував святителя.

Напередодні дня суду святитель зазвичай співав псалми і слова 138 псалма «якщо вселюся в останніх моря і там рука Твоя наставить мене і утримає мене десниця Твоя" - тричі проспівав зі сльозами. Диякони засумнівалися, чи не злякався святитель майбутніх мук, але він заспокоїв їх.

На суді святитель Василій рішуче відкинув пропозицію імператора стати верховним жерцем і був засуджений до смерті. Елпидифор грошима задобрив воїнів, і вони дозволили святителю помолитися і поговорити з друзями перед стратою. Після цього святитель сказав катові: "Друже, роби, що тобі наказано", - і спокійно встав під удар меча.

Коли мученик був обезголовлений, Елпидифор намагався викупити у воїнів його останки. Але воїни побоювалися імператора і кинули тіло і голову святителя в море.

Після цього Елпидифору тричі уві сні з'явився ангел Божий зі словами: "Єпископ Василій у Синопі і чекає на вас".

Елпидифор і диякони відпливли в Синоп і там попросили рибалок закинути мережі.

Коли закинули мережи "на щастя" дияконів Фестима і Парфенія, нічого не зловили.

Тоді Елпидифор оголосив, що він просить закинути мережу в Ім'я Бога, Якому він поклоняється. На цей раз мережа винесла тіло святителя Василія. Голова приросла до нього, і тільки шрам на шиї вказував на слід меча.

Мощі святителя Василія були перевезені в Амасію і покладені в храмі, збудованому ним.

Тропар

И нравом причастник, и престолом наместник апостолом быв, деяние обрел еси, Богодухновенне, в видения восход, сего ради слово истины исправляя, веры ради пострадал если даже до крове, священномучениче Василие, моли Христа Бога спастися душам нашим.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter