Майбутній святий народився в римській провінції Малої Вірменії, у місті Мелитена. У три роки хлопчик втратив батька і на прохання матері був прийнятий на виховання єпископом Мелитинским Отрієм, який хрестив його, а з часом і висвятив у священика. Отцю Евфимію було доручено займатися благоустроєм навколишніх монастирів.
У віці двадцяти восьми років Євфимій відправився в паломництво в Єрусалим. Після поклоніння святиням він пішов у Фаранську лавру преподобного Харитона, де оселився в келії за її межами поруч з іншим відлюдником на ім'я Феоктист.
Через п'ять років вони удвох переселилися в пустелю Кутила, де стали жити в печері відлюдниками. Незабаром чутки про подвижників поширилися і до них стали приходити охочі приєднатися до аскетичного життя.
Євфимій, не бажаючи втрачати свого усамітнення, направляв усіх до Феоктиста, який став духовним наставником громади з якої виник чернецький монастир Феодосія, названий за ім'ям першого ігумена. Печера, де жив Євфимій стала церквою, а сам він, хоча і став духівником братії, продовжив жити в затворі, виходячи з нього тільки по суботах.
Страждаючи від людської уваги, Євфимій покинув монастир і перейшов у пустиню Зіф, недалеко від Мертвого моря. Житель одного із сіл у подяку за вигнання Євфимієм біса з його сина, збудував йому монастир Капарвариха на південний схід від Хеврона. У ньому Євфимій оселився з кількома своїми учнями. Незабаром з-за численних відвідувачів, які порушували його спокій, Євфимій повернувся у Феодосієв монастир, оселившись в одній з печер у його околицях.
Поступово число учнів преподобного Євфимія зростало. Згодом була побудована церква і келії, що і стало основою лаври преподобного Євфимія.
7 травня 428 (429) року Єрусалимський Патріарх Ювеналій звершив освячення монастирської церкви.
У період, коли палестинське чернецтво було на боці монофізитів, преподобний Євфимій боровся за православне віровчення.
Преподобний Євфимій помер 20 січня 473 року і був похований у заснованій ним лаврі.
У XX столітті були розкопані руїни лаври преподобного Євфимія, але в похованні, яке було ідентифіковано як могила преподобного, мощі знайдені не були.
Тропар
Веселися, пустыня нераждающая, благодушствуй, неболящая, яко умножи тебе чада муж желаний духовных, благочестием насадив, воздержанием воспитав добродетелей в совершенство. Того молитвами, Христе Боже, умири живот наш.
"УНІАН-Релігії"
Проект "Православні свята" реалізується за сприяння Київської Духовної Академії і Семінарії. При використанні матеріалу посилання на джерело обов'язкове.