1

Благовіщення Пресвятої Богородиці є одним з дванадцяти головних свят Православної церкви.

Події Благовіщення описані єдиним євангелістом - апостолом Лукою. У своєму Євангелії він повідомляє, що в шостий місяць після зачаття праведною Єлизаветою святого Іоанна Предтечі Гавриїл був посланий Богом до Назарета до Діви Марії зі звісткою про прийдешнє народження від неї Спасителя світу.

Ангел, увійшовши до Неї, сказав: «“Радуйся, благодатна, Господь з тобою! Благословенна ти між жінками. Вона ж стривожилась цим словом і почала роздумувати в собі, що могло значити те привітання. Ангел їй сказав: “Не бійсь, Маріє! Ти бо знайшла ласку в Бога. Ось ти зачнеш у лоні й вродиш сина й даси йому ім'я Ісус. Він буде великий і Сином Всевишнього назветься. І Господь Бог дасть йому престол Давида, його батька, і він царюватиме над домом Якова повіки й царюванню його не буде кінця». (Лк. 1:28-33)

Відео дня

Сумніваючись Марія спитала ангела: «Як же воно станеться, коли я не знаю мужа?». На що ангел обіцяв таємниче зачаття - «Дух Святий зійде на тебе й сила Всевишнього тебе отінить», а потім в підтвердження, що «нічого бо немає неможливого в Бога!», - навів приклад її родички Єлизавети. Марія, побачивши в словах ангела волю Божу, вимовляє дуже значущі слова: «Ось я Господня слугиня: нехай зо мною станеться по твоєму слову!».

Вважається, що в момент виголошення Дівою Марією цих слів і сталося непорочне зачаття нею Ісуса Христа. Церква на Сході в різний час вважала Благовіщення як Богородичним, так і Господським святом.

В даний час воно входить в число великих двунадесятих свят і відноситься, зазвичай, до Богородичних свят, через що йому призначаються богослужбові облачення блакитного кольору. В Благовіщення, якщо воно не припадає на Страсний тиждень, поряд зі святом Входу Господнього в Єрусалим, статут дозволяє вживання в їжу риби, вина та олії.

Тропар

Днесь спасения нашего главизна и еже от века таинства явление: Сын Божий Сын Девы бывает, и Гавриил благодать благовествует. Темже и мы с ним Богородице возопиим: радуйся, Благодатная, Господь с Тобою.

Проект "Православні свята" реалізований "УНІАН-Релігії" за сприяння Київської Духовної Академії і Семінарії. При використанні матеріалу посилання на джерело обов'язкове.