Юрій Решетніков

Юрій Решетніков, Голова Державного комітету України у справах національностей та релігій (2009-2010 рр.):

Як відомо, 24 лютого на своєму засіданні Священний Синод Української Православної Церкви ухвалив рішення про активізацію переговорного процесу з УПЦ КП та УАПЦ з метою пошуку шляхів подолання розділення Православ’я в Україні. Дане рішення було схвально оцінено в Київському патріархаті. Проте 27 лютого було оприлюднено звернення низки представників інтелігенції та громадських діячів з вимогою передати Києво-Печерську та Почаївську Лаври Київському патріархату. Є абсолютно очевидним, що такі заяви не лише не сприяють нормальному переговорному процесу і подоланню міжправославного розділення, про що мріють мільйони православних України, але й здатні призвести до нового витка міжправославного протистояння.

Вірні Української Православної Церкви, як парафіяни, так і священнослужителі, брали активну участь у відновленні демократичного розвитку нашої держави. Впевнений, що серед загиблих на Майдані були і вірні УПЦ. Не можна судити про усю Церкву лише на основі заяв її окремих представників, розтиражованих ЗМІ. Тому намагання «перекроїти» конфесійну карту України, керуючись «революційною доцільністю», є не лише безвідповідальними, але й неповагою до почуттів мільйонів вірних Української Православної Церкви, як живих, так і тих, хто загинув, а також кроком, що веде до розділення демократичних сил за конфесійною ознакою. Очевидно, що патріотична позиція щодо своєї Церкви не дає права бажати її процвітання за рахунок інших релігійних спільнот, а тим більш не дає права нехтувати нашим спільним надбанням – миром і стабільністю в Україні, зокрема міжконфесійною.

Відео дня

На жаль, складається враження, що окремі патріоти України несвідомо виконують сценарій роздмухування суспільного, написаний «третьою силою». Лише нагадаю, що відновлення роботи Парламенту в минулу суботу було захмарено напруженням навколо Києво-Печерської Лаври, а ініціатива міжцерковного діалогу – вказаною заявою, про що вже було зазначено вище. Додамо, що це відбувається на фоні гострого суспільно-політичного протистояння у Криму за відкритого втручання Російської Федерації. Очевидно, що певні сили не лише не зацікавлені в нормалізації ситуації в Україні, але роблять усе для подальшої ескалації протистояння, зокрема і в Києві.

В цій ситуації надзвичайно важливою є позиція Священноначалля УПЦ КП щодо неприпустимості силових дій стосовно храмів УПЦ, яка виходить із глибокого усвідомлення важливості тих надбань у сфері міжцерковного діалогу і порозуміння, які були спільно напрацьовані церквами і релігійними організаціями України за останні двадцять років. Хочеться сподіватися, що заклик до миру, що міститься в офіційних документах УПЦ КП, буде почутий усіма її вірними.

Так само переконаний, що органи влади керуватимуться усвідомленням важливості збереження суспільного миру та злагоди, необхідністю подолання негативних наслідків наявного суспільно-політичного протистояння, недопущення розпалення протистояння у сфері міжконфесійних відносин, про що, зокрема, йшлося і під час зустрічі В.о. Президента України О.В.Турчинова з Всеукраїнською Радою Церков і релігійних організацій 24 лютого. В свою чергу, ВРЦіРО у своїй заяві за результатами цієї зустрічі так само засвідчила готовність спільно з органами державної влади сприяти збереженню релігійного миру. Можна повністю погодитись із словами В.о. Президента України, сказаними на згаданій зустрічі: «Єднання не може відбутись шляхом сили, а тільки шляхом любові».  

"Православіє в Україні"