У Казанському кремлі віднедавна можна спостерігати незвичайну форму культу. Там з`явилася нова форма квазірелігійного паломництва.

"Приїжджі з різних міст Татарстану обходять навколо висіченого в граніті указу колишнього президента республіки Мінтімера Шаймієва про будівництво мечеті Кул Шаріф, як прийнято в Мецці обходити під час хаджу Каабу - священний камінь мусульман." Паломники "обходять сім разів гранітну стелу проти годинникової стрілки (стільки ж, скільки прийнято обходити Каабу під час хаджу), доторкаються до неї, читають молитви, загадують бажання, кидають монети ", - розповів казанський ісламознавець Раїс Сулейманов.

Точно такий же новий культ, за його словами, склався і навколо вежі Сююмбіке - пам`ятника другої половини XVII століття, що став символом Казані, яка перетворилася в казанську "Стіну Плачу". До неї підходять люди, прикладаються чолом, читають молитви, загадують бажання.

Відео дня

Він зазначив, що в цих діях беруть участь як татари, так і росіяни. До них приєднуються нерідко й іноземні туристи, вбачаючи в цьому своєрідний священний ритуал місцевих жителів.

"При цьому гіди, які водять екскурсії по Казанському кремлю, не тільки не перешкоджають новій формі культу, але, навпаки, її навіть в якійсь мірі заохочують, кажучи, що якщо при цьому прочитати "Отче наш", або першу суру Корану "Фатіха", або ж просто своїми словами звернутися до Бога з якимось побажанням, воно здійсниться", - розповідає Р.Сулейманов, який очолює Приволзький центр регіональних і етнорелігійних досліджень Російського інституту стратегічних досліджень.

NEWSru.