У неділю, 6 червня відбулась беатифікація польського мученика о. Єжи Попєлушко. Беатифікаційну формулу у вигляді апостольського листа Бенедикта XVI латиною зачитав префект Конгрегації Канонізаційних Справ архиєпископ Анжело Амато.

Як повідомляє РІСУ з посиланням на католицьке видання «Credo», урочистості на площі Пілсудського у Варшаві зібрали понад 150 тисяч людей. У них взяла участь мати священика-мученика Маріанна Попєлушко.

Службу Божу разом з префектом Конгрегації Канонізаційних Справ відправляв Єпископат Польщі та єпископи із-за кордону. «Він зло перемагав добром, аж до кровопролиття», - сказав архиєпископ Амато про о. Єжи.

Відео дня

У Службі Божій взяли участь також політики та представники влади. Зокрема, прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск, голова Європарламенту Єжи Бузек, колишній президент Польщі Лєх Валенса, президент Варшави Ганна Гронкєвіч-Вальтз, посли та сенатори, а також кандидати на пост президента РП Броніслав Коморовскі та Ярослав Качиньскі.

Під час Служби Божої Варшавський Митрополит архиєпископ Кізімєж Нич сказав, що молитва вірних, які протягом 26 років відвідували могилу о. Єжи та молились за його беатифікацію, вислухана. Ієрарх пригадав, що беатифікаційний процес розпочався на дієцезіяльному рівні у 1997 році та закінчився у Римі 19 грудня минулого року декретом Святішого Отця про мучеництво Божого Слуги.

Символічною була й дата проведення урочистостей, адже у першу неділю червня Церква у Польщі відзначає «День подяки за свободу», згадуючи перші відвідини країни Слугою Божим Іваном Павлом ІІ, що відбулися у червні 1979 року. Про це повідомляє «Радіо Ватикан».

У 2009 році на екрани Польщі вийшов фільм про видатного священика – натхненника опору «Солідарність», який виступив проти комуністичної влади у Варшаві. Нещодавно цей фільм презентували і в Україні.

Священик Єжи Попєлушко був катований та вбитий офіцерами польської таємної політичної поліції 19 жовтня 1984р. Тіло знайшли 11 днів потому у р. Вісла. Ще при комуністичному режимі пройшов процес над убивцями. Хоча тільки один із них повністю поніс покарання, решта винуватців вбивства були двічі амністовані та уникли покарання.

О. Єжи похований у Варшаві, на парафії св. Станіслава Косткі, де знаходиться музей пам’яті вбитого священика.

ДОВІДКА. О. Єжи Попєлушко народився 14 вересня 1947 р. в місцевості Окопи на північному заході Польщі. Вихований у побожній сім’ї, після закінчення школи, у 1965 році він вступив до Вищої Духовної Семінарії у Варшаві, а вже через рік був призваний на військову службу. Разом з іншими семінаристами Єжи був скерований до спеціальної військової частини, де комуністична влада проводила антицерковну та антирелігійну пропаганду, щоб спонукати засумніватися у своєму священичому покликанні. Через відвагу, з якою солдат Попєлушко визнавав свою віру та висловлював вірність покликанню, його часто піддавали різним карам та переслідуванням, які погіршили стан його здоров’я, та не захитали духа. У 1972 році Єжи Попєлушко отримав священичі свячення.

Спочатку він виконував душпастирське служіння в парафіях варшавського передмістя. Пізніше займався студентським душпастирством, у Варшавській архидієцезії був відповідальним за духовну опіку медпрацівників. З огляду на погіршення стану здоров’я о. Єжи переведено на парафію святого Станіслава Костки, де він, крім іншого, зайнявся душпастирством працівників металургійної галузі.

Після проголошення у Польщі військового стану у 1981 році, о. Попєлушко проводив так звані Служби за батьківщину, які збирали численних вірних. Під час проповідей він заторкував релігійні та духовні теми, поєднуючи їх з проблемами суспільного та політико-етичного характеру, пояснюючи соціальне вчення Церкви та повчання на цю тему Івана Павла ІІ та кардинала Вишинського. Комуністична влада відреагувала на його діяльність наклепницькими та репресивними заходами, влаштовуючи також різноманітні провокації.

19 жовтня 1984 року, коли о. Єжи повертався до Варшави після Служби Божої в Бидгощі, його авто зупинили агенти Служби Безпеки. Водієві вдалося втекти, а скалічене тортуроване тіло священика 30 жовтня виловлено у Віслі поблизу міста Влоцлавек. У похоронних богослужіннях, які очолював кардинал Юзеф Ґлемп, взяли участь численні єпископи, понад тисяча священиків та 100 тис. вірних.